Rosną wynagrodzenia lekarzy pracujących w placówkach publicznych

autor: Anna Monkos12.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 12.08.2010, 14:08

Wynagrodzenia lekarzy rosną – wynika z najnowszych danych resortu zdrowia. Najwięcej zyskują pracujący na kontraktach. Lekarz bez specjalizacji zarabia o 57 proc. więcej niż trzy lata temu, specjalista z dwójką – o 61 proc., a ordynator – o 64 proc. Zdaniem ekspertów to nawet nie połowa ich zarobków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (31)

  • cx(2011-08-09 01:18) Zgłoś naruszenie 00

    Zagwarantowanie lekarzom jako minimum iluś tam krotności śreniej krajowej to zaprzeczenie wolnego rynku. Dobry lekarz niech zarobi - kiepski niech zmieni zawód, albo leczy za kury i jajka na wsi. Tak jak jest w innych usługowych zawodach.

    Odpowiedz
  • mk(2010-09-07 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    Zarobki lekarzy to nie fantazja, a rzeczywistość. Co niektórzy czeszą nawet 30-50 tyś miesięcznie. Ładnie ;), ale za obiboctwo sie tyle dostaje :D

    Odpowiedz
  • ao(2010-08-17 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Prywatyzacja uzdrowi służbę zdrowia. W środę byłam z mężem na izbie przyjęć. Nie było tam żadnego pacjenta. Lekarz dyżurny nie zapytał po co przyszliśmy tylko skierował nas do innego szpitala. Tam odczekaliśmy 3 godz. lekarz stwierdził, że mężowi nic w zasadzie nic nie jest, to tylko ja jestem nadgorliwa. Nawet go nie zbadał. Za dwa dni mąż umiera w czasie snu. Nienawidzę nierobów, wykorzystujących swoje stanowiska do odpoczywania po praktykach prywatnych na posadach publicznych placówek. Etyka tych ludzi, poszanowanie pacjenta to dziś obce pojęcia. Nie jestem lekarzem i widziałam, że mąż czuje się bardzo żle, do kogo miałam się udać jak nie do szpitala. Ci ludzie są winni śmierci mojego męża. Mąż miał 56 lat. Pacjent wieczorem to zło, które zakłóca spokój przemęczonego lekarza, który nie robi nic.

    Odpowiedz
  • księgowa(2010-08-14 23:34) Zgłoś naruszenie 00

    Niektórzy lekarze zarabiają 60 tyś/m-c a nawet więcej!!!

    Odpowiedz
  • lekarz rezydent(2010-08-14 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    bardzo ciekawe..musialam wyjechac za granice na 2 lata w trakcie specjalizacji zeby zarobic na wlasne m, bo na kredyt w Polsce to moglam sobie pozwolic najwyzej na zakup telewizora na raty ..Kto sie faktycznie doksztalca nie ma czasu na 2-3 etaty. Muszialam wrocic do tego polskiego bagna na kilkanascie miesiecy zeby dokonczyc swoja specjalizacje i moja pensja w szpitalu wojewodzkim w malopolsce -dzisiaj, tj lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z interny po 4 latch 2900netto na reke za 37,5h tygodniowo (caly etat) plus okolo 600zl netto za 3 dyzury miesiecznie w moim szpitalu z etatu 15.35-19.35 (dyzur musi trwac min 12h wg MZ i trwa 7.35-19.35) Takie to dyrekcje wprowadzaja oszczednosci a nie podwyzki !!! Kto chce wiecej dyzurow to dyrekcja daje na kontrakt za ****************** Jestem darmowym wyrobnikiem dla szpitala, pensje rezydenckie sa takie same w calym kraju, a pieniadze na moja pensje dostaje szpital za friko z MZ plus ekstrasy za moje ksztalcenie.
    To teraz macie wyobrazenie ile zarabiaja lekrze ktorzy utrzymuja sie tylko z pensji. Nie rozpakowuje nawet walizek, bo za rok juz mnie w Polsce nie bedzie.. Placice podatki zeby mnie ksztalcic, a potem Panstwo nie zapewnia uczciwej pensji - kto Was bedzie leczyl za kilka-nascie lat - w UK sa somalijczycy i pakistanczycy, ale do Polski za te psie pieniadze nawet z zza Uralu nie przyjada..
    NIECH ZYJE BEZPLATNA SLUZBA ZDROWIA

    Odpowiedz
  • zjg(2010-08-12 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    Podnośmy więc dalej składkę na ubezpieczenia zdrowotne, to będą zarabiali jeszcze lepiej a pacjent jak czekał, tak czekał będzie, bo cała podwyżka pójdzie na płace. Pani Kopacz ma rację. Najpierw porządki i restrukturyzacja, potem zwiększanie składek. Do tej pory robimy odwrotnie.

    Odpowiedz
  • Lekarze są lepszymi biznesmenami(2010-08-12 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    NIŻ FACHOWCAMI Z DZIEDZINY MEDYCYNY.
    RÓWNIEŻ NAGMINNIE LEKCEWAŻĄ PACJENTA - BRAK W ICH GŁÓWKACH ZASAD ETYCZNYCH.
    Pensje lekarzy to raz, ale to są pieniądze pacjenta i nie można zapominać o lekach dla niego.

    Odpowiedz
  • iko(2010-08-12 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Lekarze maja niezle.

    Odpowiedz
  • antys(2010-08-12 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby uzdrowić służbę zdrowia należy wyraźnie oddzielić lecznictwo prywatne i państwowe. Chcesz leczyc prywatnie?... To nie możesz pracować w państwowym szpitalu. Sam sobie buduj szpital i zarabiaj ile chcesz. Z kolei chcesz pracować w szpitalu?... Masz pewną niezxłą pensję i całe wyposażenie, ale nie wolni ci mieć prywatnej praktyki. A więc: albo jesteś prywatny, albo państwowy. A tak, to lekarz przyjmuje prywatnie, ale badania robi w państwowym szpitalu.

    Odpowiedz
  • m(2010-08-12 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    lekarze na kontraktach zarabiają od 8-12 tys (i więcej), - prawda, mają często kilka kontraktów -prawda (lecz nie wszystkie kontrakty się sumują) jak z jednego lekarz ma 8-12 to z drugiego znacznie mniej 3-6tys, - prawda, lekarze mogą chodzić na zwolnienia i pobierać zasiłek ale od podstawy co opłacają (jak przedsiębiorcy), chodzą na urlopy ale mają niepłatne - suma summarum tylko lekarze fajtłapy lub nieroby nie chcą iść na kontrakty, bo jak by odjąć miesiąc chorobowego w roku i miesiąc urlopu to wychodzi 10*15tys /12,5 tys brutto minus podatek 19% i składki zus ok 900 zł miesięcznie

    Odpowiedz
  • ech(2010-08-12 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Do rozbawiony: Ująłeś to właściwie. To nie jedno koło jest przebite, ale trzy są dobre.

    Odpowiedz
  • Pielęgniarka(2010-08-12 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda za to,że na pielęgniarkach się oszczędza.

    Odpowiedz
  • niko(2010-08-12 14:37) Zgłoś naruszenie 10

    No dobra zadałem sobie trud i znalazłem ten raport, oto fakty:
    Średnie wynagrodzenie brutto z tytułu umów o pracę marzec 2010:
    Ordynator, z-ca ordynatora 4 520 zł
    Lekarz z II st. spec. 3 886
    Lekarz z I st. spec. 3 428
    Lekarz bez spec. 2 967
    To ile oni zarabiali przed podwyżką???

    Odpowiedz
  • bolek(2010-08-12 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    SONDA GP - To tak jakby zapytać internautów czy to że dziennikarze zarabiaja powyzej średniej krajowej przekłada sie na jakość ich artykułów?

    Odpowiedz
  • .........(2010-08-12 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    oczywiscie mam na mysli zawodowych lekarzy prawnikow,a nie doktryne,bo ona na zachodzie to elity nie stanowi

    Odpowiedz
  • kijem świata nie zawrócisz(2010-08-12 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Bo prawnicy i lekarze stanowią elitę narodu.Prawnicy dzieki swoim glupim profesorom bez talentu upadli na prestizu niestety.

    Odpowiedz
  • .....(2010-08-12 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    i jeszcze dodam,ze Wlosi w imie Boga doplacaja za kazda wizyte na ubezpieczenie.Kolejki sa ogromne,bo tam wszystko dziala z OPOŹNIENIEM

    Odpowiedz
  • propaganda(2010-08-12 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    do 8: jps1...a kto wyprodukuje ci żarło...lekarz to zawód jak każdy inny więc dlaczego ma być traktowany jak "święta krowa"...

    Odpowiedz
  • euro(2010-08-12 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Nadmienie,ze kazdy absolwent prawa po egz.panstwowym np.w Niemczech na dostawac zapisana w ustawie.To jego minimalne wynagrodzenie.Obowiazuje to aplikantow wszystkich,a nie tylko tych "panstwowych " jak w Polsce

    Nadmienie tez ,ze tylko w Wloszech ludzie płaca za prace,bo w pozostalych panstwach ksztalcenia prawnika i lekarza po studiach ma byc bezplatne.

    Platne jest tylko w Polsce i we Włoszech

    Odpowiedz
  • heh(2010-08-12 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Dodam,ze upanstwowienie wszystkiego,plus egz.zawodowe panstwowe to system walki z korporacjami nie polegajacy na ich unicestwieniu,czego zrobic sie nie da tylko na odpowiednim prawie.Skuteczny,jak widac w walce z blokowaniem w tych profesjach.

    Odpowiedz