Nowe przepisy o emeryturach dotyczą także osób już pobierających to świadczenie

autor: Bartosz Marczuk12.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 12.08.2010, 09:38

50 tys. emerytów będzie musiało w 2011 roku choćby na jeden dzień zwolnić się z pracy, aby dalej otrzymywać emeryturę z ZUS.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (358)

  • pracująca emerytka(2010-08-24 17:57) Zgłoś naruszenie 00

    Brakuje mi w tym państwie poczucia bezpieczeństwa. Po prostu.

    Odpowiedz
  • Alicja(2010-08-25 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    A co na to rzecznik praw obywatelskich?

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-08-26 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo nod.
    Kiedyś pani Fedak, jak dawała przywileje to była "cacy", a teraz jest "be"?. Pracujcie dokąd możecie , nie wszyscy mają takie możliwości. Albo idźcie na emeryturę i pracujcie na czarno, biało, różowo itd. I przestańcie się martwić o rząd, że straci Wasze składki. Stracicie przede wszystkim Wy - praca na czarno nie daje tych wszystkich korzyści jak: trzynastki, nagrody, dodatki stażowe i inne przywileje socjalne. Dlaczego młodzi , aby przeżyć muszą pracować na czarno?

    Odpowiedz
  • nod(2010-08-26 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Te 50 tys. emerytów zwolni miejsce dla młodych bezrobotnych i składki się wyrównają... Ci emeryci nie przejdą na emerytury, oni już SĄ na emeryturach

    a propos : "raz państwo daje raz zabiera?" tak, kobietom zabrano prawa wcześniej nabyte (państwo kiedyś dawno temu dało wiek 55 lat) i dołożono 5 lat pracy

    Odpowiedz
  • olga(2010-08-26 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    A czy 50 tys. emerytuów uratuje budżet. Nieprawda. Jeżeli przejdą na emerytury to rząd nie dostanie złotówki składek. Mamy chyba baranów a nie ekonomistów.

    Odpowiedz
  • emerytka(2010-08-26 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Co to znaczy nowe przepisy. To raz państwo daje raz zabiera? To może w przypadku kiedy emerytura będzie jedynym źródłem dochodu rząd dla ratowania budżetu też ją zmniejszy. To po co pracować tyle lat żeby żebrać od rządu wypłaty tego na co się składało całe zycie. Dla mnie rząd to ZŁODZIEJ!!!

    Odpowiedz
  • oliga(2010-08-26 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    do pracujaca emerytka z IP: 82.160.83.* (2010-08-25 21:37)

    Do:"Pracujący emeryt" - Trybunał bada zgodność aktu z konstytucją. Ustawę musi "klepnąć" sejm i to jest właściwa droga - pisać do parlametarzystów. Kiedyś takie ustawy wetował prezydent, ale teraz... ?! W ustawie emerytalnej już był przepis 103 a (miał chyba inne oznaczenie)i został wycofany z powodu niekonstytucyjności. Trzeba tylko za tym pogrzebać. Wśród "pracujących emerytów" nie ma prawników - nie mogliby pobierać emerytury ze względu na wysokie zarobki. Ten przepis dotyczy raczej biednych- piszę o sobie. Cóż, jeżeli ten przepis wejdzie w życie - pozostanie nam oręż wyborców- nie głosowac na tych, którzy takie prawo stanowią.

    I TU MASZ RACJĘ - dlatego zmieniono w ustawie emerytalnej już był przepis 103 a !!!

    Odpowiedz
  • oki(2010-08-26 07:24) Zgłoś naruszenie 00

    Zły pomysł Pani min.Fedrak

    Każdy kto pracuje- bez względu na to czy to emeryt, rencista - NAWET DODATKOWO POWINIEN MIEĆ MOŻLIWOŚĆ DORABIANIA BEZ OGRANICZEŃ - LEGALNIE -TO ZYSK DLA SKARBU PAŃSTWA!!!
    W przeciwnym razie znowu powstanie szara strefa - zatrudnię (emeryta,rencistę - takie będą ogłoszenia)

    Odpowiedz
  • zez(2010-08-25 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do 232: Pracującym rencistom ZUS odbiera renty i po to projekt ustawy!!!

    Odpowiedz
  • pracujaca emerytka(2010-08-25 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    Do:"Pracujący emeryt" - Trybunał bada zgodność aktu z konstytucją. Ustawę musi "klepnąć" sejm i to jest właściwa droga - pisać do parlametarzystów. Kiedyś takie ustawy wetował prezydent, ale teraz... ?! W ustawie emerytalnej już był przepis 103 a (miał chyba inne oznaczenie)i został wycofany z powodu niekonstytucyjności. Trzeba tylko za tym pogrzebać. Wśród "pracujących emerytów" nie ma prawników - nie mogliby pobierać emerytury ze względu na wysokie zarobki. Ten przepis dotyczy raczej biednych- piszę o sobie. Cóż, jeżeli ten przepis wejdzie w życie - pozostanie nam oręż wyborców- nie głosowac na tych, którzy takie prawo stanowią.

    Odpowiedz
  • pracujący emeryt(2010-08-25 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie do prawników:
    Jak napisać pozew do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie utraty praw nabytych przez emerytów po wejściu w życie tego przepisu?

    Odpowiedz
  • pracujaca emerytka(2010-08-26 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Do :"Taka jest prawda" - Swoje pytanie skieruj do; Premier, prezydent itp. Kierujesz swoją frustracje w stosunku do ludzi takich jak Ty, a nawet słabszych- emeryt nie może sobie stworzyć stanowiska pracy, nie może sie przekwalifikować itp.Emeryt juz uskładał sobie emeryturę ( na ogół ok. 450 000 zł kapitału początkowego) a to, że chce do głodowej emerytury dorobić, nie chodzić do opieki społecznej, powinno być popierane przez rząd. Co z programem 50+ ? Państwu się nie wyrówna - rozpoczynający pracę płaci niższe składki. Takie działanie rządu uważam za niegodne, rząd demokratycznego kraju nie powinien tak traktować swoich obywateli - stwarzać przepisu na rok i pozbawiać równych szans.Ja - w przypadku uchwalenia takiego bezprawia - wniosę sprawę do sądu,poprzez kolejne instancje aż wreszcie do Strasburga.Nie wolno oszukiwać obywateli - gdyby nie ten przepis nie naliczałabym emerytury, kwota bazowa rośnie, ale moja emerytura bedzie liczona wg wskaźnika w chwili naliczenia emerytury. No i oczywiście bedę pracowała - zapewne tak, jak większość uczestników forum .

    Odpowiedz
  • Elka(2010-08-25 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej żeby Premier Tusk pozbył się tego Boniego, bo on już wcześniej wyszedł z propozycją odebrania emerytur pracującym emerytom. To przecież tajny współpracownik SB i niczego dobrego nie można się po nim spodziewać.
    POciesza emerytów, że nie będą musieli zwracać pobranych emerytur. Niech wyda w formie jakiegoś dekretu nakaz dla żołnierzy rozstrzelania emerytów, najlepiej w potylicę, tak jak Stalin. Emerytka, która pobiera emeryturę, za którą wspomaga dzieci i wnuki kiepsko zarabiające

    Odpowiedz
  • Emeryt(2010-08-25 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam Emeryt 233 Winno być dlaczego renciści anie emeryci przepraszam za błąd

    Odpowiedz
  • Emeryt(2010-08-25 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie dlaczego emeryci mogą dorabiać bez ograniczeń chociaż rzekomo sa niezdolni do pracy. ja znam w swoim zakladzie taką jedną co jest na rencie dorabiać może bez ograniczeń a ze zdrowiem jej nnie może dorównąc osoba młoda. Przecież ustawa ma w treści ,, ustawa o emeryturach i rentach "

    Odpowiedz
  • paweł(2010-08-25 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    do akrim z IP: 83.31.165.* (2010-08-24 21:03)

    Uważm ,że odblokują się stanowiska pracy i fajnie bo dlaczego jeden ma emeryturę i pensję ,a młody człowiek po studjach wyjeżdża tułać się po świecie za pracą.
    Chcę ci zwrócić uwagę, że ci emeryci przepracowali już zwoje 35 lub 40 lat i zasłużyli na godną emeryturę - a ponieważ nie mają godnej a głodową więc muszą dorabiać aby się utrzymać!!!
    Pracodawcy i tak nie zatrudnią nikogo na te miejsca - nie licz na to!!!
    Zacznie się zatrudnianie emrytów i rencistów na czarno!
    Dobry pomysł ministerstwa, renciści mogą dorabiać bez ograniczeń!!!

    Odpowiedz
  • Bożena(2010-08-25 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Do akrim. Piszesz w swoim imieniu? Chyba nie, bo ludzie z wyższym wykształceniem nie popełniają tak rażących błędów. Chyba musisz jedna pójść na studia a nie studja

    Odpowiedz
  • oki(2010-08-25 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie do prawników.
    Czy ustawy mogą działać wstecz ?
    Tym powinien zająć się TK.

    Odpowiedz
  • akrim(2010-08-24 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    Uważm ,że odblokują się stanowiska pracy i fajnie bo dlaczego jeden ma emeryturę i pensję ,a młody człowiek po studjach wyjeżdża tułać się po świecie za pracą.

    Odpowiedz
  • EMERYT ROCZNIK 1945(2010-08-24 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    jeśli nastąpi zapowidana zmiana.TO EMERYCI WINNI POSTĄPIĆ TAK JAK PISZE MARIOLA>JA JUŻ UZGODNIŁEM Z CAŁĄ MOJĄ LICZĄ RODZINĄ-36 DOEROSŁYCH OSÓB,ŻE Z CAŁA DETERMINACJĄ ZAGŁOSUJEM PRZECIWK PO- JAK SIĘ OKAZUJE PARTII OSZUSTÓW LĄCZNIE Z POTWORNIE KLAMACĄ min. fedak która jeszcze 5 sierpnia mówiła, ze ten projekt ma nie dotyczyc emerytów którzy otrzymali już wcześniej swiadczenia-STARA RZYMSkA PAREMIA DLA PIERWSZOROCZNIAKÓW STUDIÓW PRAWNICZYCH MÓWI;LEX RETRO NON AGIT-PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ-TEGO "UCZENI Z MPIPS NA CZELE Z fedak nie wiedzą-bo na czele państwa stoją historycy i doradcy z historii a nie PRAWA- ZNACZY IGNORANIC-CUDOTWÓRCY-MOIM ZDANIEM ZWYKLI KUGLARZE-ICH MIEJSCE JEST W CYRKU A NIE NA CZELE PAŃSTWA

    Odpowiedz