Nowe przepisy o emeryturach dotyczą także osób już pobierających to świadczenie

autor: Bartosz Marczuk12.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 12.08.2010, 09:38

50 tys. emerytów będzie musiało w 2011 roku choćby na jeden dzień zwolnić się z pracy, aby dalej otrzymywać emeryturę z ZUS.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (358)

  • Jak wyjaśnia nam departament ubezpieczeń społeczny(2010-08-12 07:11) Zgłoś naruszenie 00

    MPiPS - Rządu PO nie wyjaśnia -Ono zwyczajnie zastrasza najsłabszych gdyż w MPiPS dobrze wiedzą co to są prawa nabyte!

    Odpowiedz
  • Bobi(2010-08-12 07:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jest to nareszcie dobry krok w kierunku zmniejszenia bezrobocia.
    uważam że emeryt który zdecydował się przejść na świadczenie powinien iść na nie i nie blokować miejsca pracy, niech sobie odpoczywa.W Polsce jest dostateczna ilość młodych , wykształconych ludzi którzy mają problemy ze znalezieniem pracy.Sam jestem emerytem i mój punkt widzenia jest jak wyżej.
    My starsi cieszmy się tym co mamy, nie bądźmy zachłanni . Już widzę zaraz masę odmiennych komentarzy, bo "syty głodnemu nie uwierzy"- takie jest stare przysłowie.

    Odpowiedz
  • jan(2010-08-12 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Przede wszystkim straci na tym skarb państwa - czy tego jednak ministerstwo nie potrafi przewidzieć !!!

    Pracodawcy nie zatrudnią już nikogo na to miejsce ( więc nie przybędzie nowych miejsc pracy ) a tym samym nie będzie składek rentowych - na których korzysta państwo, nie będzie również składek ubezpieczeniowych.

    CZY TO TAKIE TRUDNE DO PRZEWIDZENIA DLA MINISTERSTWA ???
    Pracodawcy zaczną zatrudniać na czarno emerytów - tak jak to było parę lat temu!!!

    Ciekawe - kto na tym skorzysta ??? BO NAPEWNO NIE SKARB PAŃSTWA !!!

    Odpowiedz
  • maria(2010-08-12 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    Od kiedy to prawo działe wstecz ???
    Ci emeryci już nabyli prawa - a praw nabytych się nie zabiera !!!
    Straci na tym tylko i wyłącznie skarb państwa. Na miejsce zwolnionego emeryta pracodawca już nikogo nie zatrudni ( pracę rozdzieli na pracujących pracowników) .
    Skarb państwa utraci dochód ze składek rentowych - bo emeryt juz nie przejdzie na rentę a składki płacił!!!
    Utraci również ZUS dodatkowe składki ubezpieczeniowe i NFZ !!!
    Rzeczywiści ,ktoś w ministerstwie swoimi mądrymi propozycjami działa tylko na szkodę skarbu państwa .
    Pracodawcy zaczną zatrudniać - tanią siłę roboczą - emerytów na czarno !!!

    Odpowiedz
  • olga(2010-08-12 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    do Bobi
    ale ty jesteś niepoprawna optymistka ! Pracodawcy tylko na to czekają: pozbędą się emerytów a na to miejsce, już nikogo nie zatrudnią, pracę rozłożą na ludzi już pracujących w tym zakładzie.

    Odpowiedz
  • ja(2010-08-12 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy!. Bardzo dobry pomysł i by wszedł w życie jak najszybciej!

    Odpowiedz
  • pracuś(2010-08-12 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Za kilkanaście dni czyli 1 września minie 45 lat mojej pracy. ZUS przysyła mi powiadomienia o hipotetycznej wysokości mojej emerytury i stanie na moim emeryckim koncie które wynosi około 400 tys. i kiedy czytam jak nasz krwiopijczy rząd kombinuje by mi nie wypłacić emerytury, by choć częściowo to załatać budżetową dziurę zastanawiam się w jakim świecie i jakim kraju ja żyje. Odpowiedź chyba jest prosta... dżungla... POLSKA DŻUNGLA.

    Odpowiedz
  • abc(2010-08-12 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    rozwiązanie uderza w najmniej zarabiających o niskich emeryturach, bo tylko tym opłaca się pobierać emeryture i wynagrodzenie.Osoby o dochodach z pracy i emerytury ponad 4 tys zł nigdy z pracy nie zrezygnują bo: 1. mają wysoką pensję co spowodowałoby zawieszenie emerytury , 2.mają ciepłe dobrze płatne posady i wysokie płace, wolą tylko pracować i dużo zarabiać i odkładać składki na przyszłą emeryturę.Dlaczego oszczędności szuka się wsród najbiedniejszych i ich kosztem?

    Odpowiedz
  • betaktm(2010-08-12 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    ...bardzo słuszna decyzja rządu, u mnie w zakladzie pracy ci kórzy korzystaja z tego przywileju śmieją się z tych, którzy nie załapali sie na ten przepis,a jest ich ok.20 na wszystkich pracujących w zakładzie-120 osób. I sami twierdzą"kto wymyślił taką ustawę dzięki której żyć i nie umierać", tak można pracować do 80 lat ..

    Odpowiedz
  • Zosia(2010-08-12 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie, albo praca albo emerytura!!! Skończy się może zajmowanie wyższych stanowisk.

    Odpowiedz
  • Zosia(2010-08-12 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Ten przepis, właściwie przwilej dla wybranych, dotyczy tylko pracowników umysłowych na ciepłych posadkach. Pracujący fizycznie czeka na możliwość odejścia na emeryturę.

    Odpowiedz
  • E(2010-08-12 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie do prawników. Czy ustawy działają wstecz ?

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2010-08-12 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Niech r ta ustawa wejdzie ale dlaczego ma działać wstecz. przecież gdy weszła ustawa o przyznaniu emerytur 60- letnim mężczyzną - ci którzy mieli 62 lub 64 nie dostali wyrówniania tylko od dnia wejścia w zycie ustawy. a przecież ta ustawa była niezgodna z konstytucja i ci mężczyźni byli tyle lat oszukiwani dlaczego w tym przypadku jest inaczej Każdy kto szedł na emeryturę w 2009 roku i decydował się na pracę miał inna sytuację w zakładzie Dziś po nagłośnieniu napewno malo kktóry przedsiębiorca zatrudni tych emerytów zgadzam się w zupełności z rozmówcą abc

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2010-08-12 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    właśnie niech nam pomogą prawnicy niech się wypowiedzą w tej sprawie dotyczy przedmówcy E

    Odpowiedz
  • Jak zwykle ciemny naród !!!(2010-08-12 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    "Nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy" To największy skok na kasę SPOŁECZEŃSTWA. Było zabezpieczeniem akcji kryptonim Temida i największej afery bezprawiezus . Na podstawie tego właśnie przepisu trwają do dziś postępowania sądowe, by osobę poszkodowaną doprowadzić do bankructwa . Na podstawie tego przepisu sąd wysyłał pismo do strony procesowej by zwolniła się z pracy, przy odmowie przyznania świadczenia. Następowała blokada przyjecia z powrotem do pracy z urzędu i po stwierdzeniu braku wymaganej ilości dniówek ( jeden lub dwa dnia) osoba taka była pozbawiana świadczenia . w przypadku gdy poszkodowany się odwołał i wpadł w tarapaty zadłużeniowe i podejmując pracę , Sąd oddalał sprawę gdyż poszkodowany nie spełniał kryteriów " nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy" Jest to stary przestępczy numer Boniego ministra pracy w rządzie Buzka.

    Odpowiedz
  • mariola(2010-08-12 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    wiadomo ile można oszczędzić na tym pomyśle( ok. 700mln zł). Czy ktoś policzył ile budzet może stracić? Mam na mysli podatki z emerytury i pensji oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne placone także od emerytury i pensji.
    Nie wspominam juz o zaufaniu do Państwa. Mam nadzieję,że ten projekt upadnie w Sejmie a w najgorszym wypadku trafi do Trybunału Konstytucyjnego.
    Uwazam,że p. Fedak , czlonkini PSL,jesli sie nie mylę, powinna raczej przystapić do likwidacji KRUS, tego bekarta polskiego systemu państwa opiekunczego,ktory chroni polskich latyfundystów.

    I na koniec: jesli ten pomysl zostanie zrealizowany, czyli prawo zadziała wstecz,
    Platforma może zapomnieć o moim głosie w wyborach do Sejmu i myślę,że wielu emertów także.

    Odpowiedz
  • Alfreda(2010-08-12 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Widziały gały co wybierały!

    Odpowiedz
  • emeryt(2010-08-12 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mozna dać się zastraszyć i sprawa przed zatwierdzeniem powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego

    Odpowiedz
  • Agent TW "ZNAK" Boni skacze na kasę .(2010-08-12 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    "Nastąpiło Rozwiązanie stosunku pracy" Było zapisane w art.46,49,50 ,182 i wspomnianego art w artykule autora. To marszałek M. Borowski wypowiedział się ,że owy przepisy korupcjogenny W czasie pamiętnych strajków górniczych został zlikwidowany. To na podstawie tych przepisów urzędnicy otrzymywali 25 % prowizji od jednej oszukanej osoby. Fortuny rosły jak grzyby po deszczu.

    Odpowiedz
  • Mariola(2010-08-12 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    droga Alfredo. dla ścislości: nie głosowałam na PO. Mariola

    Odpowiedz