Fedak: pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS

05.08.2010, 18:37; Aktualizacja: 05.08.2010, 18:52

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała w czwartek PAP minister pracy Jolanta Fedak.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (84)

  • iko(2010-08-05 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci wiec powinni pracowac. Przeciez sa sprawni i kazda zlotowka w ich budzetach to dodatkowe zrodlo dochodu.

    Odpowiedz
  • logik(2010-08-05 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ta kobieta myśli, że ma z głupkami do czynienia. Jeżeli zakład przygotowywał dokumenty do ZUS-u i wystawiał zaświadczenie o dochodach za ubiegły rok to jak zakład pracy może nie wiedzieć, że mam przyznane świadczenie ?

    Odpowiedz
  • Inka(2010-08-05 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nie wystarczy , ze pracują jak miliony innych obywateli? Muszą mieć dwa źródła dochodów? Trochę honoru miłe Panie i Panowie. Nie jesteście nadludźmi.Dajcie możliwości młodym. Kiedy Oni zapracują na swoje emerytury.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-08-05 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli rencista niezdolny z założenia do pracy może dorabiać/?!/ bez ograniczeń,to niech też idzie do pracy. U nas emeryci tak zrobili,bo z emerytem można umowę na czas określony, na rok zawrzeć i ją odnawiać. Pracują dlatego, że nie oferuje im się całego etatu bo go poprostu nie ma. Tylko godziny. I dlatego, że są to świetni nauczyciele, charyzmatyczni. Zdecydujcie się, czy chcecie aby ludzie pracowali dłużej i nie "pasożytowali" na młodych, czy odchodzili na emerytury i robili miejsca mlodym. U nas emeryci pomagają swoim dzieciom, którzy mimo kilku kierunków studiów/niepedagogicznych/ nie mają pracy.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-08-05 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Honoru to nie ma złodziej, a oni nie kradną.

    Odpowiedz
  • ala(2010-08-05 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    MIE WIEM DLACZEGO RENCISCI MOGA DORABIAC BEZ OGRANICZEN A EMERYCI NIE ? CZY RENCISTA KTÓRY PODABO JEST CHORY I DLATEGO POBIERA RENTE A EMETYT MA LIMIT . CO TU JET GRANE NIJAK NIE MOGE POJAC CO WYRABIA FERDAK.

    Odpowiedz
  • Ewik(2010-08-05 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Minister w jednym zdaniu mówi, że celem tej zmiany w ustawie jest konieczność poinformowania zakladu pracy o przejściu na emeryturę (może się na drugi dzień z powrotem zatrudnić), a w nastepnym, że potrzebne sa mijesca pracy dla młodych. Może ktoś rozumie o co chodzi ? Zaklad pracy wie kto przechodzi na emeryturę bo wystawia dokumenty potrzebne do ZUS.

    Odpowiedz
  • Pani pulchna Fedka(2010-08-05 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    Mamy bezrobocie kilkunasto-procentowe - cierpią najbardziej ci co w ogóle pracy nie mają /takich jest w kraju 2,5mln i drugie 2,5mln szuka pracy poza granicami kraju z różnym skutkiem/
    ŻYCZĘ DOBREGO SAMOPOCZUCIA!!.

    Odpowiedz
  • YY(2010-08-06 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Fedak - za takie decyzje powinna być zdymisjonowana. W kraju bezrobocia - jednym dać podwójnie - a innych zapędzać do śmietników - bo nie mają pracy. No pięknie!!!

    Odpowiedz
  • Maja(2010-08-06 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Za to stracą pracę ! Czy pani Fedak zagwarantuje mi, że pracodawca podpisze ze mną nową umowę? Jestem rok przed ustawowym wiekiem emerytalnym...i będę zmuszona iść na emeryturę. Serdecznie dziękuję!

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2010-08-06 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    a co z osobami które przeszły na emeryturę w 2009 roku nie rozwiązując stosunku pracy jednak poinformowały o tym pracodawcę , wystawia on zarobki ich do ZUS zgłosił w ubezpieczeniach że pracuje jako emeryt. czy te osoby teraz też się muszą zwolnić i ponownie zatrudnić. Mają już ustawowy wiek 60 lat konieta lib 65 meżczyzna. Przecież pracodawca wie bo wysyłal ich na emeryuturę składając dokumenty do ZUS Jak bedzie w pertzypadku takiej grupy osób

    Odpowiedz
  • Krystyna Urbańska, Warszawa(2010-08-06 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    do YY - z naszych składek wypracowywanych przez 35-40 lat płacono emerytury rolnikom, żolnierzom, policji. Dlatego mamy takie niskie emerytury. Jesli chcemy pracowac powinnism miec taka szanse - chyba, ze Szanowny YY chcesz dokladac do opieki spolecznej. leków i doplat do komornego za nasze mieszkani. Jesli nie wiesz, to powiem , ze od dobrych kilku lat obseruwje, ze nowozatrudniane osoby w budzetówce- bez stazu pracy, bez doświadczenia, zalóżmy ze z porownywalnym wykształceniem - otrzymuja na starcie znacznie wyzsze pensje. gdyby to nam wraz ze stażem pracy i doswiadczeniem podnoszono pensje, chetnie bralibysmy emerytury i dwa razy w roku wyjezdzali na wakacje do kurortów, zostawiajc stanowiska dla mlodych

    Odpowiedz
  • przszły emeryt(2010-08-06 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca będzie stawial warunki. Lubi cię, to podpisze umowę. Nie podpiszę z emerytem kolejnej umowy, poniewaz na jego miejsce zatrudni znajomego. I O TO CHODZI !

    Odpowiedz
  • ZA CO TA fedak bierze pieniadze podatnikow?(2010-08-06 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    To sie w glowie nie miesci co ona wygaduje, co ona wyprawia !!!
    Sama przepis wprowadziła "przy niskim bezrobociu', a teraz ten przepis chce uchylić, bo ona liczy, ze zwolnia sie miejsca pracy, ale od razu zaznacza, że emeryci beda mogli dalej pracowac.


    CO ZA GŁUPIE ''ROZUMOWANIE" !!!


    Tak naprawdę to pewnie liczy
    50.000,- osob zrezygnuje z emerytury i dzieki temu budzet (ZUS) zyska
    ten wzmiankowany wczoraj MILIARD.

    Ten kto ma emerytyre - znaczy niski zarobek, bo mu jej nie zawiesili, więc
    nie zrezygnuje z emerytury zeby za groszowa roznice wybrac ten sam etat.

    Zatrudni sie u tego samego albo innego pracodawcy, na czarno, na bialo, na zlecenie, wiec i tak miejsc pracy nie przybedzie.

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2010-08-06 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    tak pracodawcy wiedzą że pracownik jest na emeryturze ale dokąd nie rozwiązał umowy o pracę nie była mu wyplacona odprawa emerytalna mimo że dalej pracował. a teraz jeżeli musi wypłacić niekiedy bardzo duża odprawe to nie zatrudni juz tego emeryta tylko będzie4 szukał osoby placąc najniższą krajową. gdzie tu zachęta aby ludzie po 50- tce kontynuowali zatrudnienie

    Odpowiedz
  • Ola(2010-08-06 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    Do Willy.Dlaczego emeryci muszą pomagać młodym, którzy nie mają pracy? Bo sami zajmują im te miejsca pracy. Nie ma ludzi niezastąpionych.Jeśli rzeczywiście ktoś jest wybitnym fachowcem to pracodawca przyjmie go ponownie. We wszelkiego rodzaju urzędach na jedno wolne miejsce pracy zgłasza się kilkunastu chętnych. Jestem za rozwiązaniem - albo praca albo emerytura. Jeśli ktoś chce dorabiać na emeryturze niech sam sobie znajdzie pracę. Tylko, że bez znajomości pozostają prace typu:opieka nad dziećmi, prace polowe lub sprzątanie w prywatnych domach. Wiem to z doświadczenia.

    Odpowiedz
  • Ola(2010-08-06 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    Małe sprostowanie. Chodzi mi o osoby, które pobierają emeryturę bez konieczności rozwiązania umowy o pracę i są chronione przed zwolnieniem. I jestem przekonana, że większość osób, które podnoszą wrzawę na tym forum to osoby korzystające z tego przywileju. Niby nie kradną ale na ich miejscu czułabym pewien dyskomfort. A co z emerytami z lat 2008, 2007 i wcześniejszymi,którzy bardzo często byli zmuszani do odejścia z pracy?

    Odpowiedz
  • Do Oli(2010-08-06 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryt chroniony przed zwolnieniem?
    Skoro ma emerytute, to jaka ochrona mu przysługuje?
    Jeżeli pracodawca nie chcialby trzymac emeryta to znajdzie 100 sposobow zeby sie go pozbyc, więc i teraz zatrudni go ponownie jak bedzie chcial;

    Tu chodzi o to, ze Minister rzadu wyprabia co chce, nie mozna dawac, zabierac itd, traktowac ludzi jak idiotow.
    Jej tłumaczenia sa niedorzeczne, dla budzetu korzysci z tego beda żadne.

    Odpowiedz
  • Prawo nie może dzialac wstecz(2010-08-06 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Niech wprowadzą ponownie ten przepis, dla odchodzących w przyszlości
    ustalic raz jedna regułę i nie robić zamieszania.

    kobita robi pozory jakiegos dzialania i tylko wkurza ludzi.

    Odpowiedz
  • 1978(2010-08-06 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    pani minister jest kretynką. nie chce mi się nawet uzasadniać mojego zdania o niej. To nierób, mieszajacy w przepsach. Gdzie reforma KRUSu, emerytur służb mundurowych, górników. Jak można po roku działania przepisu zmieniać go, gdzie zaufanie do państwa. Po co Tusk trzyma takie bele co.

    Odpowiedz