Zmiany w OFE: konkurencyjne projekty Boniego i Fedak

05.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.08.2010, 17:43

Minister Fedak chce znieść obowiązek oszczędzania w II filarze i zmniejszyć składkę do OFE. Michałowi Boniemu pomysł się nie podoba i zlecił opracowanie konkurencyjnej ustawy. Projekt Boniego zakłada, że emeryci będą bogatsi, projekt Fedak – że bezpieczniejsi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • rewizor(2010-08-05 05:31) Zgłoś naruszenie 00

    kogo będzie dotyczyć dwukrotna składka,bo przecież nie tych z 1317 zł.zarobkiem,i oni na wypłatę zgromadzonego kapitału nie mają szans

    Odpowiedz
  • Jadźka(2010-08-05 06:25) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Boni! Pan ma na uwadze interes instytucji finansowych a nie dobro przyszłego emeryta!

    Odpowiedz
  • ccc(2010-08-05 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    wybraliście PO to macie PO barany... ponoście konsekwencje swoich decyzji glupki

    Odpowiedz
  • Za Komuny chociaż z pieniędzy emeryta(2010-08-05 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Pobudowano osiedla mieszkaniowe, fabryki i szkoły.
    Jestem za tym by OFE zmniejszyły inwestowanie w akcje które są pewne jak kanarek na dachu - bo jak jest bessa lub kryzys to nikt śmiecia nie chce.
    Wolałbym by te fundusze były np. właścicielem czy inwestorem budującym osiedla mieszkaniowe. Wchodziły w pewne interesy ale realne. By miały takie aktywa które mają realną a nie fikcyjną wartość.
    Bo jak na razie napchały się po brzegi obligacjami zadłużonego po uszy Skarbu Państwa i liczą na cud że kiedykolwiek nasze państwo będzie stać na ich wykup jak już stoi na skraju bankructwa.
    A to że złożą raz w miesiącu 5 zleceń zakupu na giełdzie plus jeden zakup obligacji za 20mld to żadne zarządzanie bo tak byle kto potrafi.

    Odpowiedz
  • KAL007(2010-08-05 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS jest molochem, który niezbyt oszczędza pieniądze, a kilka razy w historii pokazano, że prezesem może być ... "kumpel - rządzących". A tak na marginesie może warto opublikować ile np. kosztowała i kosztuje jego komputeryzacja w przeliczeniu na jednego "klienta" ?!. Problem z OFE nie leży tylko w tym, że są powiązane z rynkiem kapitałowym, czy w tym, że pochłaniają 7,3% składek. Sednem problemu jest to, że nie muszą zarabiać dla nas. Może więc warto znienić na początek dwa parametry - "OFE na swoje potrzeby będą mogły przeznaczać pewien procent wypracowanego ZYSKU", a nie wpłacanego kapitału oraz, że przejście z jednego OFE do drugiego będzie znaczanie prostrze i tańsze..

    Odpowiedz
  • emerytka od 2014 r(2010-08-05 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ciągle mieszają w emeryturach. Najpierw dołożyli mi 5 lat przymusowych robót, tłumacząc,że dzięki temu będę miała większą emeryturę. Teraz okazuje się ,że emerytura między rokiem 2009 ( gdyby dalej były wcześniejsze emerytury ) przy 30 latach opłacania składek i liczona od kwoty bazowej byłaby wyższa, od emerytury liczonej według nowych zasad ( tylko od składek ) o około 700 złotych. Emerytury, tej przyznanej mi w 2014 roku - od uzbieranych składek- przy stażu prawie 40 lat opłacania składek emerytalnych ZUS. Tak właśnie Rząd zrobił wszystko abyśmy mając większy staż pracy dostali dużo mniejsze emerytury. Wszystkie przykłady jakie są podawane dotyczą ludzi z pensją miesięczną miedzy 3.000,- a 5.000,- złotych. Dlaczego nie podadzą przykładów gdzie ludzie ostatnie lata zarabiają jedynie minimalne wynagrodzenie i od niego maja opłacane składki emerytalne. Muszą pracować bo muszą dotrwać do emerytury. I cieszymy się jak durnie, że mamy pracę.

    Odpowiedz
  • Realista(2010-08-05 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    Obniżanie składek spowoduje tylko konieczność dopłaty za najprostsze badania z własnej kieszeni - czyli w sumie pogorszy sprawę. Teraz wystarczy numer ubezpieczenia, (albo odcinek ostatniej renty) i nie trzeba płacić za badanie. Poza tym reforma zdrowia już jakiś czas trwa i było by po prostu bez sensu ją przerywać. Nie mówiąc o kosztach, bo coś zamiast niej trzeba by wprowadzić. W końcu nie wszystkich stać na prywatne leczenie. Jeszcze coś o inwestowaniu na giełdzie. Z giełdą już tak bywa, że czasem się traci i trzeba się z tym pogodzić:)

    Odpowiedz
  • ddd(2010-08-05 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    do ccc: a ty co taki "mondry" gadasz jakbyś nie żył w Polsce lub nie był Polakiem, patrioto od 7 boleści. Oprócz PO mamy podobno opozycje - PiS, no ale opozycja zamiast zwalczać głupie pomysły w gospodarce, emeryturach woli wisieć jak małpa pod krzyżem lub wymyślać smoleńskie bajki.

    Odpowiedz
  • ralfik1978(2010-08-05 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego państwo chce dalej zmuszać mnie do oszczędzania w OFE, skoro upływ kilku lat udowodnił, że powyższe instytucje nie spełniły swojego zadania zaś przyszłego emeryta czeka nie wyjazd na Bahamy jak w reklamie lecz wyprawy na śmietnik.

    Umożliwienie OFE inwestowania za granicą spowodu[je brak bezpieczeństwa naszycvh pieniędzy. Jak widać interes OFE jest dla niektorych projektodawców wazniejszy niz ogólu emerytow.

    GP powinna sprawdzić przed publikowaniem opinii czy popierający OFE nie zasiadaja w ich organach, bo to powoduje bezwartosciowośc ich opinii.

    Odpowiedz
  • pro i za(2010-08-05 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że P. Fedak nie wykorzystuje swoich niewątpliwych talentów reformatorskich do zreformowania KRUS-u ! Ale właśnie o to chodzi, aby tę część dziury budżetowej, którą robi dotacja do KRUS-u zasypano naszymi pieniędzmi z Funduszu Rezerwy ZUS-u i z OFE!

    Odpowiedz
  • p.Boni chyba ma na myśli tylko swoją emeryturę!(2010-08-05 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Niech nam nie mydli oczu!!! My nie tacy głupi, jak jemu się wydaje...
    Jaki wzrost emerytury? O 10, 15 czy 20 zł, p. Boni???
    Już nas dość oszwabili. Najpierw tworzyli piękne wizje emerytalne, a teraz wciskają nam kit, że nie ma naszych pieniędzy. TO GDZIE ONE SĄ???!!!
    Dlaczego jeszcze nie rozliczono tego, kto nas do tych nonsensownych tworów zmusił???
    Dlaczego jeszcze nikt nie odpowiedział całym swoim prywatnym majątkiem za wprowadzenie tej beznadziei???

    Odpowiedz
  • roughneck(2010-08-05 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Robert Kiyosaki napisał ciekawą rzecz o inwestowaniu środków przyszłych emerytów w akcje

    Proces który teraz winduje ceny akcji odwróci się w momencie kiedy pokolenie wyżu demograficznego przejdzie na emeryturę. Nie trudno przewidzieć co to będzie, jak wszystkie OFE zaleją rynek akcjami tym samym czasie.

    Osobiście uważam, że nie można się w 100% opowiedzieć za żadnym rozwiązaniem prezentowanym w artykule.
    Jestem za zniesieniem przymusu ubezpieczeń.

    Może z lekkim wskazaniem na p. Fedak. Jak już moje pieniądze nie są moje to niech idą na państwo może 15% wróci do mnie w postaci podłej jakości usługi. Mieżdunarodna finansjera jest chyba jeszce gorsza od biurwokracji.

    Odpowiedz
  • nna(2010-08-05 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    pomysl Min. Fedak to zart

    Odpowiedz
  • *.*(2010-08-05 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    A mnie się podoba pomysł p.Fedak. Za 4 i pół roku (jak dozyję) odejdę na emeryturę i za pieniądze o OFE kupię sobie ogródek i posieję marchewkę, albo pojadę na wycieczkę...

    Odpowiedz
  • Samson III(2010-08-05 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za zniesieniem przymusu ubezpieczenia w OFE.Ale jestem także ZA,inwestowaniem przez OFE, w zagraniczne bezpieczne instrumenty finansowe
    (niekoniecznie akcje).Rację mają przedmówcy, że masowość realizacji akcji, prze jej jednoczesności, może skłonić do nadużyć.Dlatego proponuję obligacje np.przedsiębiorstw oczyszczania, komunalizacyjnych, transportowych, skarbowe, miejskie.Naprawdę paleta wyboru jest ogromna.
    I najważniejsze,żeby była w tym inwestowaniu, dwu, albo nawet trzy walutowość (np.PLN,DOL,EURO).W tej sytuacji, utrzymywanie silnej i , w miarę, niezależnej waluty,ma o wiele większy sens.No ale wtedy, trzeba
    naprawdę zatrudnić fachowców od finansów i im za to NAPRAWDĘ PŁACIĆ.
    I wtedy nie można zmniejszać niestety składki, ale można uzależnić ją od zysków, lub, tak jak mówi Boni, dawać regularne premie za wyniki :))))

    Odpowiedz
  • macgiwer@interia.pl(2010-08-05 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    do KAL007
    "Może więc warto zmienić na początek dwa parametry - "OFE na swoje potrzeby będą mogły przeznaczać pewien procent wypracowanego ZYSKU", a nie wpłacanego kapitału"
    Masz rację, jak OFE będzie musiało zarabiać żeby istnieć, to i nam coś z tego kapnie.Obecnie cały czas tłumaczą w przysyłanych pismach, że dekoniunktura,i dlatego tak mało zarobiliśmy.Tylko że przy miernych wynikach OFE, zarobki w tych instytucjach wcale nie zmalały ,wręcz przeciwnie.Dodatkowo jeszcze wzrosła liczba tych niby ekspertów,którzy to jak pisane jest w tych komentarzach muszą być dobrze opłacani.Tak dobrze opłacani,ale tylko za wkład pracy przynoszący wymierne korzyści ludziom oszczędzającym w OFE,a nie tylko zarządzającym tymi funduszami

    Odpowiedz
  • cd(2010-08-05 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Góra stworzył bezdenny knot i już niczego nie powinien "poprawiać" zwłaszcza tego czego porawić się nie da - on stworzył swoim pomysłem OFE metodę i drogę wyprowadzania olbrzymiego kapitału ze środków publicznych (składek ubezpieczonych i budżetu państwa) - to olbrzymia pralnia pieniędzy.

    Odpowiedz
  • Rzepa(2010-08-05 21:06) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście że zostanie przyjęta koncepcja Boniego. Lobby międzynarodowej finansjery zrobi swoje. Za zyski które uzyskują Fundusze mogą skorumpować każdego. Boni powinien się wycofać z zajmowania się tą sprawą. Pozostawanie przez kilkanaście lat na garnuszku międzynarodowej finansjery dyskwalifikuje jego osobę.

    Odpowiedz
  • polaczek(2010-08-07 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    i słusznie.precz z recydywą

    Odpowiedz