Rząd oszczędzi miliard na pracujących emerytach

autor: Bartosz Marczuk04.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 04.08.2010, 10:19

Przepis, który pozwala na łączenie pracy z emeryturą z ZUS, zostanie zlikwidowany. Rząd szuka oszczędności. Ale jeśli emeryci przestaną pracować, to będą niższe wpływy z podatków i składek. Budżet nie zyska.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (180)

  • gość(2010-08-04 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    zapomniano o umowach zleceniach i o dzieło

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2010-08-11 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    A ja w gazecie wyborczej czytał artykuł napisan o gdz. 18:33 że emeryci którzy nabyliu prawo do emerytury p pobierają ją i pracuja to nie straca praw nabytych a o 20:33 jest drugi artykuł tej samej gazety wyborczej że jednak muszą się zwolnić i ponownie zatrudnić aby pracować Czy ktoś wie jak jest rzeczywiscie

    Odpowiedz
  • arnoldUPR(2010-08-10 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    "jeśli emeryci przestaną pracować, to będą niższe wpływy z podatków i składek. Budżet nie zyska." - BZDURA. na ich miejsce przyjda mlodzi, a budzetu nie obchodzi czy haracz mu placi staruszek czy mlodzieniec

    Odpowiedz
  • Córka emerytowanej nauczycielki(2010-08-10 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    do shanty 115: Ty sprzedajesz swoją prace a szkoła ją kupuje (jak jej odpowiada).
    Czy nie wystarczyła Karta Nauczyciela a teraz GODNA emerytura?

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2010-08-10 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    ja w tej chwili czytalam artyk€ł gazety wyborzcej że ustawa ta wejdzie w zycie jeszcze w tym roku ale obejmie ona pracowników którzy beęda przechodzić na emeryture po wejściu w zycie tej ustawy a osoby które juz pobierają emeryture i parcują nie muszą się zwalniać czy możę ktoś wie coś na ten temat

    Odpowiedz
  • Zosia(2010-08-10 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    W GP wczoraj też był artykuł, że nowe przepisy obejmą tylko ludzi odchodzących na emeryturę po wejściu w życie nowej ustawy, nie dotyczy to obecnych emerytów.

    Odpowiedz
  • LOKI55(2010-08-10 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    KIEDY RZĄD ODDA ZAGARNIĘTE PIENIĄDZE ?- BEZCZELNE ZAWŁASZCZENIE NAZWAŁ DENOMINACJĄ ZŁOTEGO CZEKAM JUŻ 15 LAT

    Odpowiedz
  • gość(2010-08-10 20:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ten pomysł, że emerytura po rozwiązaniu umowy o pracę jest słuszny. Wczoraj czytałam w lokalnej gazecie o pracownikach urzędu miasta w Kaliszu, którzy oprócz wysokich pensji biorą emerytury w rocznej wysokości nawet przeszło 40 000zł. To skandal. Jeżeli ktoś chce sobie dorobić na emeryturze to niech rozwiąrze umowę z pracodawcą i zatrudni się na część etatu.

    Odpowiedz
  • aknad(2010-08-10 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ten projekt to porażka. Jakim to sposobem mają być te oszczędności? przecież z naszej dodatkowej pracy płacone są podatki, zus-y itp. Jak po swoich 35 latach pracy będę miała " godną " emeryturę to z chęcią zrezygnyję z pracy na rzecz np zwiedznia świata. Za te pieniądze które my zarabiamy będąc na emeryturze żaden młody człowiek nie będzie pracował.
    Myślę,że żaden rozsądny poseł nie podniesie ręki za takim bublem. A tak nawiasem mówiąc czy Pani minister pomyślała co sie łaczy ze zwolnieniem pracownika dla pracodawcy?

    Odpowiedz
  • logik(2010-08-10 22:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zapewnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, te osoby nie stracą emerytur, a nowelizacja ustawy będzie dotyczyła tylko tych osób, które wystąpią o świadczenie po raz pierwszy już po nowelizacji ustawy.

    Odpowiedz
  • Zyszek(2010-08-11 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli chcą nam zabrać prawa nabyte to dlaczego jak weszł w maju 2008 roku ustawa o przyznanie emerytury 60- letnim mężczyznm nie wypłaci zaległych emerytur mężczyznom którzy mieli wtedy 62 63 64 lat tylko od nia wejścia w życie ustawy bo prawo nie cofa się wstecz a teraz się cofa coś tu jest chyba nie tak z tym prawem

    Odpowiedz
  • Realista(2010-08-10 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwię się, że zniknął mój komentarz z dnia 4.08.2010 r. czyżby prawda była oczywista ?.

    Odpowiedz
  • partyzant(2010-08-11 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze byłem jedynym żywicielem mojej rodziny, jak pracowałem to musiałem dorabiać, teraz na emeryturze też poracuje i dodatkowo dorabiam bo mi państwo ogranicza legalny dochód po grożbą zabrania emerytury, więc pracuje dodatkowo na czarno, jeśli nie będę mógł pracować na emeryturze będe dalej pracował, nie będe płacił poodatków - cóż muszę utrzymać rodzine, państwo nic odemnie nie dostanie, pańsstwo stanie się wrogiem 2mln części jej obywateli - emerytów mundurowych i ich rodzin - powodzenia :)

    Odpowiedz
  • emerytka40(2010-08-11 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    to skandal,na nasze emerytury odprowadzalismy skladki przez kilkadziesiąt lat, ja przez 40 lat.A teraz nam się wciska,że na 1 emeryta pracuje 4 czynnych zawodowo.Bo system jest taki,że nasze składki rentowe,zdrowotne, chorobowe itp.to nic innego jak podatek ...dla budżetu państwa ( poprzez ZUS).To żenujące,że rząd Tuska nie przeprowadzil reformy,wystarczyłoby w koncu zrownanie wieku emerytalnego oraz stopniowe- co roku o jeden rok wydłużanie wieku emerytalnego ( z zachętą ekonomiczną ) .Ale rząd Tuska i jego sprzymierzency boją się,że stracą fuchy panstwowe.Zaskoczona bylam,że np. nasz Pan Prezydent 20 lat pracowal na " posadzie " w Sejmie - nieżle??? Dodaję,że nie jestem z PIS.

    Odpowiedz
  • Wojtek(2010-08-11 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryt to też człowiek ,pracuje bo musi żeby godnie żyć a nie żebrać.Posłowie niech zaczną oszczędzać od siebie a następnie na emerytach.

    Odpowiedz
  • kn(2010-08-11 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    W sytuacji kryzysu finansowego nie powinno być uprzywilejowanych -2 żródła dochodu gdy na pracę czeka wielu bezrobotnych i młodych jest niesprawiedliwe społecznie.Biedę trzeba podzielić tym bardziej że pracę poza emeryturą maja często Ci którzy maja w tych firmach swoje tzw."dobre układy ".

    Odpowiedz
  • aga(2010-08-14 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję ze emerytura za lata pracy to madra i sprawiedliwa decyzja.

    Odpowiedz
  • Anna(2010-08-11 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Makabra, przez moment żyłam jak człowiek, a teraz znów trzeba oszczędzać na pierwszych potrzebach bo innych juz i tak nie ma. w pracy też żadnych podwyżek, a opłaty w górę stale i w górę. Czarna rozpacz.

    Odpowiedz
  • Jolanta(2010-08-11 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Uczono mnie, że praw nabytych się nie zabiera, a tu masz rządy i ministerstwa mogą robić co im się żywnie podoba. Dają i odbierają, i jakie to oszczędności na najminiej uposażonych??? jaka to oszczędność? na 50 tys. ludzi, emerytów ktorzy jeszcze trochę mogą popracować, pouczyć nowych pracowników i służyć doświadczeniem. A jednocześnie zbieramy na swoje emerytury i nikt na nas nie pracuje.

    Odpowiedz
  • Do ZBYSZKA(2010-08-11 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    "Dzisiejsi emeryci etatowcy będą więc musieli się zwolnić. Będą na to mieli pięć miesięcy od chwili wejścia w życie ustawy."

    To jest cytat z art. o ktorm piszesz. I to jest wiążące.
    Tak wynika z projektu ustawy ktory jest na stronie Ministerstwa BIP>

    teraz projekt jest przekazany do konsultacji, potem z ewentualnymi poprawkami pojdzie do glosowania, po ogłoszeniu w dzienniku ustaw, po 5 miesiacach zacznie obowiazywać.
    Niestety bedziesz musial sie zwolnic albo zawiesic emeryture.

    Nadzieja w tym, ze cos tam poprawią.

    Odpowiedz