Rząd oszczędzi miliard na pracujących emerytach

autor: Bartosz Marczuk04.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 04.08.2010, 10:19

Przepis, który pozwala na łączenie pracy z emeryturą z ZUS, zostanie zlikwidowany. Rząd szuka oszczędności. Ale jeśli emeryci przestaną pracować, to będą niższe wpływy z podatków i składek. Budżet nie zyska.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (180)

  • ala(2010-08-04 06:23) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO NIE ZROBIĄ TAK JAK Z RENCISTAMI NIECH DORABIAJA ILE CHCA I NA ILE IM ZAKŁAD PRACY POZWOLI . DLACZEGO WCIĄŻ PRACODAWCA TRZYMA SIĘ MNIMALNEJ GDY PRACUJA LUDZIE MŁODZI I MAJĄ STAŻ PRACY KILKA LAT I CIĄGLE IM SIĘ OBIECUJE PODWYŻKI TYLKO OBIECUJE???

    Odpowiedz
  • do ali(2010-08-04 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    bo to widzisz ala jest rząd złodzieja TUska...masz to na co glosowałas!!!

    Odpowiedz
  • Barbara(2010-08-04 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo słusznie, albo praca albo emerytura ! Wwszyscy niech będą traktowani jednakowo, koniec z przywilejami dla wybranych.

    Odpowiedz
  • MK(2010-08-04 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    Z logiką nowego systemu emerytalnego świadczenia pochodzą ze składek.
    Oznacza to ,że ubezpieczony dostaje to co wpłaćił . To ich pieniądze ,a państwo nie powinno się wtrącać " Więc czym kierowali się ustawodawcy pozostawiając przywileje emerytalne,a najdłużej pracującym 40-45-lat dołożyli kolejnych lat pracy ??? Logika władzy podpowiada ,że najlepiej uderzać w tych których nie muszą się obawiać ,a ich składki przeznaczyć na łapówki w postaći wcześniejszych emerytur !

    Odpowiedz
  • pracująca emerytka(2010-08-04 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Barbaro, a cóż to za przywileje mieć wypłacane wypracowane pieniądze przez 40 lat pracy? Ciekawe ile masz lat, bo coś mi się wydaje, że niewiele. Dużo osób pracuje bo musi. Emerytury są bardzo skromne, a często muszą wystarczyć nie tylko na pokrycie kosztów utrzymania emerytów, ale młodszych członków rodziny, którzy mają "wymagania" lub co gorsze są bez pracy. Wydaje mi się, że w okresie zachęcania do dłuższej pracy takie pomysły są nielogiczne. Brak im spójności z innymi propozycjami. Jest to typowa polityka "krótkiej kołdry"

    Odpowiedz
  • usus(2010-08-04 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    A państwo tak zarabia, mimo że jest się na emeryturze płaci się składkę rentową. A na rentę na pewno emeryt nie pjdzie

    Odpowiedz
  • Jan(2010-08-04 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    nie rozumiem ,składka rentowa ,gdy się jest emerytem nie powinna byc zabierana z emerytury, to jest jawne okradanie człowieka

    Odpowiedz
  • Uwaga: Znó dokopują najbiedniejszym i niesprawnym!(2010-08-04 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, dlaczego posłowie tak strasznie boją się zacząć od...siebie???!!!
    Dlaczego ratowanie budżetu nie zaczną od zmniejszania swoich wysokich apanaży??? Także różnej maści prezesików, dyrektorków, menagerów,sędiów, notariuszy...???
    Dlaczego wciąż dobierają się do tych najbiedniejszych??? Bo są najsłabsi i nie są w stanie się obronic???
    Dlaczego konsekwencje swojego nieudacznictwa w rządzeniu przerzucają na barki tych najsłabszych???
    Czy tak powinien działać rząd???
    Tymiński, wróóóóóóóóóóóć !!! I zrób tu porządek.

    Odpowiedz
  • henia(2010-08-04 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    A co pani Fedak nie wiedziała,że to są duże obciązenia dla ZUS?Dlaczego za taką decyzję nie odpowie?W taki sposób chciała podnieść wiek emerytalkny?Przecież to był przepis dla urzędasów,senatorów i przydupasów.To oni birą wysokie emerytury i jednocześnie wysokie wynagrodzenia.Za taki pomysł,pani Fedak powinna zostać wywalona.

    Odpowiedz
  • do 6. i 7.(2010-08-04 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ano tak. Tak właśnie jest w państwie polskim.
    Jawne okradanie obywatela w imieniu prawa... Pobierać składkę rentową w sytuacji, gdy renty do końca życia się nie otrzyma ( bo tak ustaliły nasze rządy)!!! Oto ta "sprawiedliwość" rządu wobec obywatela, któremu zawdzięcza swoje istnienie...
    Sz...g człowieka może trafić.
    Szczęście, że do emerytury mam jeszcze daleko. Wyuczę się w Polsce i...w nogi. Najdalej od Polski na ile się da. Bo te chore rządy mogą mi tylko garba przysporzyć. I dać śmierć jak ten pies. Ot, gdzieś pod płotem. Przez nikogo nie zauważony i bez niczyjej pomocy. A może i nawet z obuchem w łeb. By prędzej zdechnąć. Bo składki już odprowadzone...

    Odpowiedz
  • Artykuł bez sensu(2010-08-04 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Coś tutaj brak logiki wtym artykule. Powiem na przykałdzie mojej firmy, że osoby na emeryturach przychodzą do pracy już tylko w celach towarzyskich (tak by im się w domu nie nudziło) -zwonić ich obecnie nie wolno bo wiadomo ochrona, odejść same nie chcą bo kto sie pozbywa darmowej kasy (robotę za nich odwalają młodzi). A z tym końcowym stweirdzeniem, że nie przybędzie nowych miejsc pracy to już wogóle bez sensu. Nowych moze nie przybędzie, ale emeryci zwolnią miejsca dla młodszych i oni będą opłacali te wszystkie składki o których autor pisze że nie będą juz płacone.

    Odpowiedz
  • marian(2010-08-04 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Nasze ukochane Państwo powinno chronić swojego poddanego obywatela . Dać mu wszelkie możliwości do godnego życia . Okazuje się jednak , że co jakiś czas pojawiają się różne propozyzycje jak temu poddanemu " dołożyć ". Najłatwiej doświadczać różnych tortur na emerytach . To materiał łatwy do obróbki , wiadomo ile tego jest , ile pobiera pieniędzy , skąd i na co wydaje i ile jeszcze mu zostało . Zwracam się zatem do naszego rządu z zapytaniem , czy nie dałoby się tak np. wypełniać rakiet zrzucanych w Afganistanie zamiast trotylem to tymi rządowymi rachmistrzami . Pożytek gwarantowany .

    Odpowiedz
  • teresa(2010-08-04 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za kraj co za rządy cofa się nabyte uprawnienia przepisy ustala się jak komu się podoba emerytura czy praca to jest chore. Godziwa emerytura za uczciwą pracę po 38 latach pracy w budżetówce-emerytura z tego resortu jest głodowa tak jak i pensja.Dlatego praca na emeryturze jest koniecznością.

    Odpowiedz
  • doelektoratu PO(2010-08-04 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    wybraliście PO do rządzenia, to macie PO glupki.. ponoście konsekwencje swojej decyzji

    Odpowiedz
  • ob(2010-08-04 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Agnieszka Chlon-Dominczak mysli w czasie terazniejszym zbyt perspektywicznie. Poglad P. Chlon-Dominczak /patrz przedostatni akapit/ moze miec racje bytu dopiero w 40. latach obecnego wieku.

    Odpowiedz
  • EWA(2010-08-04 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Obecni emeryci odeszli na starych zasadach i mają zawyżone emerytury , bo z częścią socjalną i powinni pracować ewentualnie na 1/2 etatu i nie na kierowniczych stanowiskach.
    jest tak Pani pobiera emeryturę 2000 netto i dalej pracuje za 1500 netto.
    Młode osoby po odbyciu stażu , który opłaca Urząd Pracy umów o pracę nie dostają.
    W firmie , w której pracuję , emerytki się pozwalniały, bo przeszły na emerytury i za 2 dni się zatrudniły ponownie.
    Jak widać ten przepis można ominąć.

    Odpowiedz
  • Młody człowiek(2010-08-04 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo! O to chodziło. Siedzą po urzędach, spółdzielniach itp. kobiety którym nie chce się pracować. Pobierają emerytury i i dostają wynagrodzenie. Są pod ochroną i zwolnić ich nie można. Wysługują się tylko młodymi ludźmi, którzy nie mogą dostać etatu i są przez to na stażach, pracach interwencyjnych, zleceniach...Młodzi są lepiej wykształceni, znają świat, języki i chcą coś osiagnąć w tych trudnych czasach a rzuca im się kłody pod nogi. Brawo, że ta istna patologia zostanie zlikwidowana. 50.000 młodych ludzi dostanie pracę. Emerycie na emeryturę!

    Odpowiedz
  • Alek(2010-08-04 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumie tego takie duze bezrobocie,ludzie z wyzszym wyksztalcenie nie maja pracy a emeryci i rencisci maja .To chyba ci z 15 letnim stazem mlidzi emeryci nie maja sie czym zajac.I o to chodzi nie likwiduja przywilejow bo tak jest dobrze.A poznie sie tlumaczy ze tym wypracowanym ludzia musza placic emerytury a bodzet tego nie wytrzyma.Dalej nie ma reformy przykre to jest ale bardzo widoczne.

    Odpowiedz
  • kera(2010-08-04 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    a co z tymi, ktorzy przeszli na emeryture i zrezygnowali z pracy, ale pozniej znalezli prace w innej firmie i dorabiają do emerytury?

    Odpowiedz
  • kol(2010-08-04 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    to jest pierwsza madra decyzja tego rzadu, dla mlodych wolne miejsca pracy, nie znosze tych pracujacych emerytow, poniewaz nie przemeczaja sie w pracy i zajmuja najlepsze stanowiska, tak jest w budzetowkach

    Odpowiedz