Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie ważna dłużej

autor: Dominika Sikora04.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 04.08.2010, 15:20

Od dzisiaj EKUZ będzie wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia Polakom wybierającym się na urlop do innego unijnego państwa nie na dwa, ale aż na trzy miesiące. Od nowego roku ten okres ma być wydłużony do pół roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (5)

 • Szwedziak(2010-08-04 11:29) Zgłoś naruszenie 00

  Pani Dominiko !

  Co za bzdury smalone Pani wypisuje!!! Zaprzecza Pani samej sobie!

  Istotnie jak Pani pisze wstępie - karta jedynie "daje prawo Polakom do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie innych państw UE na tych samych zasadach, jakie obowiązują obywateli tych krajów. To oznacza, że jeżeli np. we Włoszech są pobierane opłaty za wizytę u lekarza, to również Polak musi je zapłacić."

  No i właśnie tak jest - nie tylko we Włoszech ale we wszystkich normalnych krajach!!! Nie ma czegoś takiego jak "prawo do nieodpłatnego leczenia", "problemy z honorowaniem kart " czy też "niesłusznego pobrania opłat". To jest problem między pacjentem a NFZ-em!!! Nikt nie może zmusić żadnego świadczeniodawcy do niczego. To, że NFZ coś twierdzi, nikogo nie obchodzi - szczególnie poza granicami Polski. Żal tylko tych co dali się NFZ-owi nabrać. A to, że NFZ nie chce pacjentom zwracać kosztów, to osobna sprawa - zagraniczni świadczeniodawcy też wiedzą jak "solidny inaczej" jest NFZ i nie będą narażać się na świadczenie działalności charytatywnej dla przypadkowych pacjentów z Polski.

  Pozdrawiam i życzę mniej naiwności, a więcej logiki myślenia!

  Odpowiedz
 • AA(2010-08-04 10:17) Zgłoś naruszenie 00

  Zapomnieli napisać że np. z Łódzkiego NFZ pracownik dostaje po 1-2 dniach od zlożenia wniosku listownie, ale juz w Mazowieckim to czeka nawet do 1,5 miesiąca. I pozostały okres ważności karty to 1,5m-ca. Płakać się chce

  Odpowiedz
 • UWAGA !!!(2010-08-04 09:40) Zgłoś naruszenie 00

  Zapomnieli napisać, że te karty nie zawsze są honorowane przez placówki służby zdrowia w krajach UE, co oznacza, że trzeba za uzyskanie pomocy zapłacić z własnej kieszeni. Dopiero potem można od NFZ domagać się zwrotu pieniędzy. Najpierw jednak trzebaq je wyłożyć z własnej kieszeni, a to nie są małe sumy, oczywiście w EUR, więc pomnóżcie sobie wasze kieszonkowe przez kurs tej waluty.

  Bezpieczniej jest kupić ubezpieczenie za te klikadziesiąt złotych i mieć problem z głowy. Pamiętajcie o tym, żeby potem nie płakać.

  Aha, i nie jestem z zakładu ubezpieczeń.

  Odpowiedz
 • burrak(2010-08-04 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  EKUZ będzie ważna dłużej - taki jest tytuł. Dlaczego więc jedynym akapitem w artykule, gdzie uzyto słowo "dłużej" jest tekst "Dłużej na jego rozpatrzenie będą czekać te osoby, które nie dołączą do niego dokumentu potwierdzającego opłacanie składki zdrowotnej" ? Jakoś nie mogę sie doszukać informacji, że karta będzie ważna "dłużej". A przecież to ma wynikać z artykułu. TO chyba taki żart, prawda? Takie robienie sobie jaj...
  Skoro w trakcie czytania tekstu na monitorze pojawiły mi się już reklamy, a pasek z tekstem reklamowym u dołu przewija jak durny, to chyba coś można by więcej napisać a nie tylko, że istnieje karta, urząd który wydaje, Niemcy co nie honorują itp.

  Odpowiedz
 • ...(2010-08-04 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  "Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie wazna dłużej" - tak brzmi tytuł artykułu. W którym miejscu jest informacja ne ten temat, bo jakoś po przeczytaniu artykułu tej informacji nie zauważyłem ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane