Polacy zmuszani do emerytury

autor: Bożena Wiktorowska28.07.2010, 03:00

Notariusze muszą odejść na emeryturę, mając 70 lat, bo tracą prawo wykonywania zawodu. Sędziowie, profesorowie czy żołnierze są zwalniani z pracy po ukończeniu określonego wieku. Polska ma jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia starszych osób.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (66)

  • alik(2010-07-28 06:39) Zgłoś naruszenie 00

    I tak powinno byc jak mamy wiek emerytalnt 65 lat M i 60 lat k to niech ida na emeryture . nie ma sie co dziwic ze trzymaja sie stolkow bo majac 70 lat to sklerotycy ale pieniadze ida. Co taki nauczyciel akademicki sie napracowal nic albo notariusz aptekarz. niech mlodzi maja szanse zaisniec na rynku pracy.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2010-07-29 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    A co to za pracownik z 70 letniego dziadka. ON zamiast pracować to pilnuje tylko stołka. Żeby uzdrowić sytuację na rynku pracy powinno się 60-letnie babcie oraz 65-letnich dziadków bezwzględnie odprawiać na emerytury. Młodzi muszą mieć miejsca pracy i to w naszym Kraju - a nie za granicą. Muszą zakłądać rodziny, mieć dzieci - wtedy dojdziemy do normalności - inaczej klapa.

    Odpowiedz
  • Romi(2010-07-28 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    E M E R Y T U R A powinna być bez względu na wiek !!!
    Powinien liczyć się staż pracy!!!
    Wystarczyć powinno 35/40 lat .
    A nie babcia się trzęsie i siedzi na okienku,lub stoi przy ladzie.Ani wygląd ani ruchów nie widać a tyle młodych siedzi w domu bez pracy!!Paranoja.
    Może pracujmy do 100 .Niech taką ustawę wniesie Pan Premier Tusk i całe PO.

    Odpowiedz
  • babol(2010-07-28 16:11) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo ciekawy program społeczny! Młodzi muszą pracować za darmo lub za grosze ( mając często już dzieci na utrzymaniu ), a stare dziady biorą emeryturę i siedzą na etatach i chcą siedzieć jeszcze dłużej, po przepisy pozwalają brać świadczenie po 60-tce lub 65 latach i zarabiać bez ograniczeń.Jak tak bardzo chcą pracować, to niech zrezygnują z brania emerytur lub pracują w ramach wolonariatu!

    Odpowiedz
  • tik(2010-07-28 17:13) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście, że zakaz pracy dla sklerotycznych staruchów, a w razie podjęcia jakiejkolwiek działalności pozbawienie stanu spoczynku.

    Odpowiedz
  • alik(2010-07-28 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    DO 38 JAK TY TO WYMYŚLIŁ TO TRZA UMIERAĆ.

    Odpowiedz
  • obywatel RP(2010-07-28 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    Zanim Boni zwiększy podatek WAT to najpierw niech zajmie się likwidacja tych bzdurnych i dzielących obywateli absurdalnych przywilejów :sędziów,notariuszy,profesorów i innych .
    Jak zlikwiduje na dodatek KRUS ,to pieniędzy w kasie Państwa będzie aż nadto.
    W przeciwnym wypadku Polacy zmuszeni będą wejść w protest zbiorowy z Rządem.

    Odpowiedz
  • Krystyna.(2010-07-28 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle są WYJĄTKI od ogółu., tylko dlaczego?
    No i co z tego, że jest wyrok, a życie sobie.Przecież w zakładach są zwolnienia, ani godziny dłużej się nie trzyma pracownika K60/M65.Liczy się miesiące by przypomnieć pracownikowi o odejściu.To znaczy że jest ciche przyzwolenie.

    Odpowiedz
  • doktor i adiunkt(2010-07-28 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Mama 74 letniego szefa profesora za szefa: schiza X histeria. Czy was pogieło żeby tacy ludzie pracowali dożywotnio , czy wy nie znacie praw medycyny i biologii

    Odpowiedz
  • Romi(2010-07-28 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    No dobrze dla państwa,rządu ,unii europejskiej byłaby ustawa nakazująca pracę do 90 lub 100 lat.Wtedy wszystkie pieniążki ich.Kryzysu żadnego.Wtedy byłoby w Polsce dobrze.Wszystko -taniocha.
    Nawet staruszkowie skakali by z radości!!!Laba...Nic więcej nie trzeba.

    Odpowiedz
  • Siema(2010-07-28 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    Osiągnięcie wieku emerytalnego powinno oznaczać konieczność definitywnego odejścia z pracy i zwolnienia etatu dla ludzi młodych. Pobieranie emerytury i płacy jednocześnie jest niemoralne w sytuacji istniejącej skali bezrobocia. Ustanowione przepisy dyskryminują ludzi młodych i bezrobotnych, którzy zamiast zakładać rodziny i mieszkać w Polsce muszą emigrować w poszukiwaniu chleba.

    Odpowiedz
  • ja(2010-07-28 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    co to za pracownik z 70-letniego człowieka ,może czas oddać ster do pracy dla ludzi młodych a nie myśleć tylko o wydłużaniu wieku emerytalnego bo ZUS nie ma pieniędzy,a młody korzysta z zasiłków i różnych zapomóg bo nie osiąga żadnych dochodów .To wstyd dla rządu.

    Odpowiedz
  • m(2010-07-28 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    Co to znaczy 70 lat? 70 lat skończył niedawno Ringo Starr skaczący po scenie. Nie wyglądał na kulejącego dziadka, bez zdolności do wykonywania zawodu.
    Nie ma co zazdrościć. Sami zostańcie sędziami, notariuszami czy profesorami. Jaki jest problem? Ale to Wam się nie uda. Bo musielibyście czegoś się uczyć, a nie wypisywać bzdury na forach ;)

    Odpowiedz
  • ZPJ(2010-07-29 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ad. 30 real 1953 b. interesująca jest ta propozycja , ale znając koniunkturalizm polityków wszelkich opcji niestety nierealna do wprowadzenia. Jeśli B. Komorowski jako kandydat na prezydenta, mówił w czasie kampanii, że nie zna ani jednego polityka, który chciałby zlikwidować KRUS, to wypowiedź ta nie służy dobrze publicznej debacie która miałaby na celu zreformowanie systemu emerytalnego w Polsce. Jest zbyt wiele partykularnych interesów poszczególnych grup, aby politycy mieli determinacje i odwagę, żeby wprowadzić powszechny, sprawiedliwy i obowiązujący wszystkich bez wyjątków system emerytalny

    Odpowiedz
  • tequila(2010-07-29 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ja zostałam zmuszona do odejścia na emeryturę z powodu kryzysu - redukcja etatów. Powiedziano mi "Rozumiesz, ty już możesz przejść na wcześniejszą emeryturę, to jak mam zwolnić młodych? " Rozumiem, tylko, że ja mam na utrzymaniu córkę studentkę i chcę aby się wykształciła. Ale nie rozumiem innej rzeczy, jestem inżynierem, a inżynierów podobno tak bardzo brakuje, że dopłaca się studentom po 1000 zł miesięcznie aby tylko studiowali na politechnikach. A praca jest ciężka, nie to co gadanie bzdur w mediach, trzeba się wykazać wynikami, podlega się codziennie weryfikacji, trzeba się dokształcać, bo technologia rozwija się najszybciej ze wszystkich dziedzin. I co? I nic. Można by dokształcać chętnych "starych" inżynierów, wystarczyłoby pół roku lub rok, zależnie od specjalności, a studia na politechnice to 5 lat. Tylko, że inżynier nie może dokształcać się w czasie pracy, bo inżynier pracuje w ruchu. Można załatać na jakiś czas dziury nami "staruchami" ale trzeba umieć myśleć logicznie, tego jednak w naszym kraju jak na lekarstwo. Rządzą historycy, czasem prawnicy - specjaliści od gadania.

    Odpowiedz
  • Awtor-awtor(2010-07-30 08:14) Zgłoś naruszenie 00

    Patrząc w telepatrzydło, albo czytając, mam wrażenie graniczące z pewnością, że w Polsce kobity, wszystkie kobiety, są:urzędniczkami, nauczycielkami, redaktorkami, dyrektorkami, sędziami. Zaś mężczyźni to prawnicy, lekarze, urzędnicy, profesorowie, nauczyciele. Zatem mają i niezłe zarobki, i godne warunki pracy, i ich organizmy nie zostały zniszczone ciężką w złych warunkach wykonywaną pracą. Nie ma w Polsce sprzątaczek, nie ma budowlańców, nie ma milionów ludzi pracujących przy produkcji, w polu, w zimnie, mrozie, w oparach chemii oraz w wymuszonej pozycji pracy.
    Q..a mać. Ludzie wyniszczeni ciężką pracą marzą o emeryturze, marzą o zakończeniu znoju, dodam, że za marne grosze żebrać będą o pomoc w leczeniu. Ale przepisy ustanawiają przecież wymienieni w3 punktach na początku postu. Dla siebie, nie dla tych co z glodu umierają. Amen. Polsko, ty wredna macocho.

    Odpowiedz
  • Jacy Polacy?(2010-07-28 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie żadni Polacy, tylko największe polskie nieroby, którzy nic nie robią a biorą za to potężną kasę.

    Odpowiedz
  • Do 50 Awtor(2010-07-30 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    To prawda. Taki notariusz - co on wie o ciężkiej pracy? potwierdzi ksero z oryginałem, przystawi pieczątkę - a pieniądze za to bierze holendarne. Polska to nie notariusze czy sędziowie. Jeżeli kobieta czy mężczyzna ciężko pracują przez 35/40 lat - to naprawdę marzą o emeryturze. Zresztą ich organizmy są już tak wyniszczone - że zapędzanie ich do dalszej pracy jest nieludzkie. Czyżby nasi rządzący tylko zajmowali się własnymi stołkami i wybranymi grupami społecznymi? A co z resztą? to my ich wybieraliśmy - więc oczekujemy sprawiedliwości - 35/40 lat pracy składkowej i prawo do odpoczynku - tak powinno być - o to głośno wołamy!!!

    Odpowiedz
  • do 46 m(2010-07-30 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Porównywanie nas do Ringo Stara to totalna porażka. On całe życie nic nie robi tylko skacze - i nie żyje w Polsce. Pewnie jesteś notariuszem - albo sędzią - i co z tego - nie uważaj się za nadczłowieka. Ja też jestem wykształconym człowiekiem - i nie chwalę się tym - a przede wszystkim nie poniżam innych, którzy takiego wykształcenia nie osiągnęli. Mądrość człowieka nie polega na posiadaniu dyplomów - to coś innego - o czym jak widać nie masz zielonego pojęcia - a szkoły niczego Cię nie nauczyły - stałeś się wyłącznie egoistą widzącym czubek własnego nosa - brak Ci pokory - i na wszystkich patrzysz z góry. I bzdury na forach to niestety ale Ty wypisujesz. A feee!!!

    Odpowiedz
  • nod(2010-07-30 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Do tequili: jesteś inżynierem na wcześniejszej emeryturze, nic nie stoi na przeszkodzie poszukać pracy w sektorze prywatnym, tam też potrzeba inżynierów...

    Odpowiedz