Polacy zmuszani do emerytury

autor: Bożena Wiktorowska28.07.2010, 03:00

Notariusze muszą odejść na emeryturę, mając 70 lat, bo tracą prawo wykonywania zawodu. Sędziowie, profesorowie czy żołnierze są zwalniani z pracy po ukończeniu określonego wieku. Polska ma jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia starszych osób.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (66)

  • alik(2010-07-28 06:39) Zgłoś naruszenie 00

    I tak powinno byc jak mamy wiek emerytalnt 65 lat M i 60 lat k to niech ida na emeryture . nie ma sie co dziwic ze trzymaja sie stolkow bo majac 70 lat to sklerotycy ale pieniadze ida. Co taki nauczyciel akademicki sie napracowal nic albo notariusz aptekarz. niech mlodzi maja szanse zaisniec na rynku pracy.

    Odpowiedz
  • ccc(2010-07-28 06:52) Zgłoś naruszenie 00

    te dziadki są juz niebezpieczne w wykonywaniu zawodu

    Odpowiedz
  • tylko ROBOL(2010-07-28 07:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wszyscy sa " profesorami, sedziami, notariuszami, etc. ). Sa ludzie po 50 - e i zdychaja z glodu...z POwodu braku pracy !!!, a maja kilkudziesiecioletni staz pracy - ciezkiej pracy !. Amen.

    Odpowiedz
  • O jakij pracy wy tu mówicie? Czy o tej,której brak(2010-07-28 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    nawet dla młodych???!!!
    Przynajmniej przestali by się błaźnić wypisując takie herezje...
    Jak znajdzie się pracodawca, który zechce zatrudnić starucha, gdy wokół pełno młodych i prężnych bezrobotnych, to emerytura nic nie będzie przeszkadzać. Szkopuł tylko w tym, że pracy NIE MA!!! nawet dla młodych. A co dopiero dla starszych...

    Odpowiedz
  • `(2010-07-28 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    Co do sędziów, to nie są zwalniani, tylko są w stanie spoczynku - tzn, że biorą taką samą kasę jakby byli czynnymi sędziami. Ten pomysł to jeszcze większa głupota niż KRUS!
    Oczywiście sędzia nie płaci ZUSu - więc jego pensja brutto=pensja netto

    Odpowiedz
  • księgowy(2010-07-28 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jak notariusza zwalniają, to krzyk. Jak zwolniono tysiące ludzi z zakładów pracy, to było ciche przyzwolenie.

    Odpowiedz
  • do 3. tylko ROBOL(2010-07-28 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo. Nic dodać, nic ująć.
    Te doktorki, profesorki, sędziowie, notariusze, etc. tak mocno bronią swoich stołków i horendalnych apanaży, że poszliby nawet do pracy w zaświatach... Przecież oni swoich rączek nie skalali ciężką pracą, więc sił mają aż nadto.
    A reszta? Ano za swoją kilkudziesięcioletnią ciężką pracę dla państwa polskiego zdychają teraz z głodu. W sklepie przekładają towar z półki do koszyka i zaraz z koszyka zpowrotem na półkę, bo kasy nie starcza.
    A w aptece? Cóż z tego, że lekarz przepisał lekarstwo? Kogo stać jest wydać za jednym pstryknięciem palca kilkadziesiąt i więcej złotych??? Tak ze dwa trzy razy w miesiacu. Stać jest jedynie profesorków, doktorków, sędziów, notariuszy... A więc tych, którzy rączek swoich nie wykorzystywali do ciężkiej pracy... a kaskę za to mieli bardzo niezłą!

    Odpowiedz
  • Zuza12(2010-07-28 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Rzeczywiście przywileje np. sędziów są w Polsce skandaliczne. W dodatku jak mają podlegać ocenie od razu podnosi się krzyk z powodu tego ataku na niezawisłość i majestat.
    Profesorowie powinni odchodzić, bo jak inaczej ma być postęp? Odejście na emeryturę, to także uwolnienie organizacji , czasami od pewnych idei i praktyk nie można się odejść, nawet jeśli sa złe, glupie, nieaktualne, póki ich obrońca odgrywa ważna rolę w organizacji. Np. książki profesorów sa czytane i cytowane, póki pracują, po ich odejściu z każdym rokiem rzadziej.

    Odpowiedz
  • Michał(2010-07-28 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Notariusze chcą pracować po 70 roku życia a nowi aplikanci są traktowani jako zło konieczne. Na emerytury dziady! Zrobić miejsce dla nowych!

    Odpowiedz
  • Do Robola(2010-07-28 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł to czysta żenada. Notariusze, sędziowie i inni uprzywilejowani - to jak państwo w państwie. Ich stać na wszystko - bo już nie wiedzą co mają robić z kasą. Dlaczego nie płacą ZUS-u!!! to skandal. Jak długo my będziemy ich utrzymywać??? Gdzie są nasze pieniądze (składki ZUS), które płaciliśmy przez ponad 35 lat??? Wciąż słyszymy, że już ich nie ma, że Państwo teraz nie wie co z nami zrobić!! Zamiast dać nam zasłużone emerytury - wciąż tylko kręcą i chachmęcą - jak tu nas zagonić do dalszej dożywotniej pracy. Co za Kraj!!!

    Odpowiedz
  • EMERYT(2010-07-28 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Skończyć z fikcją , czyli emeryturami bez względu na wiek , mundurowymi , i dać pracę młodym .Ile ludzi, młodych, zdrowych poszło na wcześniejszą emeryturę ,(Policjantów,wojskowych itp .) po 15 latach. Górników po 25 latach , po to tylko żeby dalej pracować ,na innych zasadach .Powinni dalej pracować w swoim zawodzie 40 lat i koniec . A potem wczasy na Majorce .

    Odpowiedz
  • Dziadkowie są lepsi !(2010-07-28 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Najmłodsze pokolenie pracowników to same magistry tylko sklecić dwóch zdań nie potrafią... Magistry kosmetologii ( dawniej fryzjerka po zasadce ) czy marketingu ( dawniej sprzedawca po zasadce ), politologii czy europeistyki ( dawniej szkoła specjalna ) ...

    Odpowiedz
  • xyz(2010-07-28 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Znieść dyskryminację ludzi starszych przy naborach na wolne stanowiska pracy!
    Zabronić dobierania pracowników w oparciu o testy sprawnoścowe itp. no i oczywiście ujawniać wynagrodzenia na stanowiskach pracy.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-07-28 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    A po cholerę utrzymywać na posadach ludzi, którzy już zapominają własny adres i nie pamietaja imion wnuków ?

    Odpowiedz
  • Krystyna(2010-07-28 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Całkowicie zgadzam się z poprzednikami. Zwalniać - na emeryturę i to szybko !
    Nigdy nie pójdę do notariusza mającego tyle lat, który nie jest w stanie uaktualniać swojej wiedzy a i z pamięcią jest już nie tak. Nie oddałabym też swojego dziecka, sześcioklasisty pod opiekę 60 letniej Pani w szkole (niestety tak jest). Podoba mie się wypowiedź p.Janeczka-jakaż prawdziwa.

    Odpowiedz
  • won(2010-07-28 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Co za głupi artykuł.Wymienia się zawody,które nie tworzą dochodu narodowego a więc zawody z tz.budżetówki.Poza tym trzeba aby pracowali młodzi a nie starcy,którzy już niczego nowego nie wniosą.W tym artykule przejawia się paranoiczne rozumowanie.Młodzi mają być na bezrobociu bez środków do życia a starcy mają pracować i pobierać emeryturę i wynagrodzenie w pracy.

    Odpowiedz
  • alik(2010-07-28 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    TAK ZACZYNA SZUMIEC WYKSZTALCIUCHOW STAN ELITA PIS WIEDZA ZE PO 65 roku życia nie musza placić ZUS i już wielki szum bo im co bieda do oczu zaglada?

    Odpowiedz
  • Willy(2010-07-28 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Zdecydujcie się, czy mają pracować do śmierci czy naturalnie zwalniać miejsca dla młodych. Na różnych stronach GP obok siebie można spotkać wpisy, że 60/65 to za wcześnie i ktoś śmie odchodzić na emeryture, a tu obelgi, że starzy siedzą i zajmują miejsca. Nowe miejsca pracy nie powstają, więc skąd mają być dla młodych? Starym kazać pracować wtedy, kiedy miejsc pracy jest więcej, niż młodych chętnych do pracy. Artykuł tendencyjny, jak wywiady z 80/90 latkami, którzy jeszcze pracują i nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Artykuł na zamówienie chorych ludzi z rządu, którzy chcieliby aby w nieskończoność wydlużyć wiek emerytalny, aby tych emerytur mimo składek nie musieć wypłacać.

    Odpowiedz
  • tik(2010-07-28 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Niech wreszcie zaczną płacić składki emerytalne i rentowe, i żadnych nieopłaconych stanów spoczynku. Emerytury na zwykłych zasadach, jak każdy śmiertelnik, a nie jak święci bogowie.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-07-28 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    <<Wymienia się zawody,które nie tworzą dochodu narodowego a więc zawody z tz.budżetówki.>> Bez tych z budżetówki np.nauczycieli nie byłoby pracowników, chyba że do miotły i łopaty. Nigdzie w żadnym kraju nie ma samych fabryk.

    Odpowiedz