E-Posterunek - to aplikacja, która ma uprościć procedury związane z opisywaniem i dokumentowaniem czynności wykonywanych przez funkcjonariuszy. Chodzi tu m.in. o oględziny, przesłuchanie świadków, przyjmowanie zgłoszenia o przestępstwie. Program generuje protokoły, zaświadczenia, postanowienia i inne druki, które dotychczas policjanci wypełniali oddzielnie, wpisując wielokrotnie te same informacje i dane.

"Szacujemy, że e-Posterunek skróci pracę papierkową policjanta o 30-40 proc. Dane wpisywane na miejscu zdarzenia przez funkcjonariusza dochodzeniowo-śledczego będą automatycznie przekopiowywać się do innych dokumentów. Dzisiaj biurokracja, na którą tak skarżą się policjanci, jest olbrzymia, chcemy by było jej mniej" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Aplikacja zawiera specjalistyczne katalogi

Aplikacja zawiera też m.in. specjalistyczne katalogi, w których policjant znajdzie informacje potrzebne do precyzyjnego opisu dowodów - np. broni użytej w przestępstwie czy skradzionego dzieła sztuki. Będzie mógł także od razu, na miejscu zdarzenia wydrukować poszczególne materiały i dać je do podpisania np. świadkom czy osobie zgłaszającej przestępstwo.

"Aplikacja zostanie najpierw wdrożona w pięciu komendach policji - w komendzie stołecznej oraz w komendach wojewódzkich w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Ma to nastąpić do końca października. W pozostałych jednostkach e-Posterunek ma zostać wdrożony do końca 2011 r." - powiedział Sokołowski.

Jak dodał, policja chce, by w przyszłości z programu korzystały nie tylko wydziały kryminalne i dochodzeniowo-śledcze, ale też drogówka. "Chodzi nam o uproszczenie czynności związanych z wypadkami czy kolizjami" - podkreślił.