Renciści będą dorabiać bez ograniczeń

autor: Bożena Wiktorowska20.07.2010, 03:00; Aktualizacja: 20.07.2010, 09:44

We wrześniu rząd przyjmie projekt ustawy o nowych rentach kapitałowych. ZUS będzie wyliczał rentę z tytułu niezdolności do pracy na podstawie kapitału na emeryturę, natomiast Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce znieść limity dorabiania dla rencistów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (28)

  • Kobieta rocznik 1954(2010-07-20 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    To jest bardzi niesprawiedliwe, rząd wszystko robi aby obniżyć emerytury. To jest złodziejstwo, gdzie jest ta sprawiedliwość.Dobra mi demokracja. Jaki to rząd, skoro dyskryminacją jest rok urodzenia w przypadku wysokości emerytury. ZUS jest ogromnie bogaty, skoro Ci co odeszli na wcześniejsze emerytury w chwili obecnej nadal pracują i biorą emeryturę, a dla tych co rok ur. 1954 to dziadoska emerytura. To jest skandal, wielka obłuda, fałsz i oszukaństwo. Serce mi z żalu pęka i wnętrzności mi się przewracają.

    Odpowiedz
  • pro i za(2010-07-20 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawa filozofia. Idę na dziadowską rentę z powodu niezdolności do pracy i ...mogę nadal pracować - łaskawie mi pozwolą dorabiać bez ograniczeń - bo mi nie starczy renty na lekarstwa i zaspokojenie podstawowych potrzeb!
    Chyba tylko w Polsce można coś takiego wydumać!

    Odpowiedz
  • M.M.(2010-07-20 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Widać że kompletnie nie znacie prolematyki osób które otrzymuja rente z tytułu niezdolności do pracy. !!! Ja mam orzeczona grupe inwalidzką przed 16 rokiem zycia. Obecnie wygląda to tak że jesli dorobię do tej renty chociażby 1 grosz wiecej automatycznie mam zawieszaną rentę. Czyli nieoplaca się pracować na pełen etat bo zarobie i tak okolo 500zł.I co się dzieje??? Osoby niepełnosprawne skazane są na jałmużne od Państwa:(. Jelsi jednak propozycja PO przejdzie duzo wiecej niepełnosprawnych będzie pracować. I tym samy sami zarobią na swoje emerytury :):):) A renta socjalna czy uważacie że to taka strasznie wysoka kwota aby zrekompensować koszty związane z niepełnosparawnością??? Kupno wózka to juz 5000zł, głupi uchwyt do podtrzmywania się w toalecie to minimum 100zł, a znacie koszty cewników, pampersów??? Więc łaskawie nie odzywajcie się na tematy o których nic nie wiecie. Popieram pomysł w 100%!!!

    Odpowiedz
  • Jakie renty -rente na głowe to POwinien dostać(2010-07-20 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Donald.-=-Już dawno.

    Odpowiedz
  • AWE(2010-07-20 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Cóż z tego że będzie można dorabiać bez ograniczeń jak i tak nie ma pracy dla niepełnosprawnych. W zamian dostanie się rentę o wiele niższą niż ta obliczana do tej pory. Nareszcie wybrano odpowiedniego prezydenta który podpisze ustawę zawetowaną wcześniej. Będzie dobrze ale dla kogo ? Dla państwa i pani Fedak. Można będzie się dalej chwalić jak to dobrze i jaki mamy wspaniały rząd.

    Odpowiedz
  • real(2010-07-20 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pierwsze pytanie zadane przez orzecznika zus,u brzmi - czy pan(i) pracuje?. Wszystko w temacie czyli żegnaj rencinko.

    Odpowiedz
  • 55(2010-07-20 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    Do dupy z taką reformą... dzisiejsze renty będą większe niż przyszłe emerytury... to trzeba zmniejszyć i tak głodowe renty... zamiast zwiększać emerytury... równajmy W DÓŁ... dołozyli mi 5 lat pracy... nie prościej powiedzieć - PRACUJ DOŻYWOTNIO !!!

    Odpowiedz
  • 55-latka(2010-07-20 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    nie wiem co się dzieje z odprowadzonymi naszymi składkami rentowymi do ZUS , bo do kapitału emerytalnego biorą tylko składki emerytalne zamiast sumować jedne i drugie , więc może ktoś z Państwa jest taki mądry i mi odpowie na jakie cele są przeznaczane moje pieniądze ze składek rentowych.Moim zdaniem powinny być sumowane te składki emerytalne i rentowe i z tej sumy składek powinno się przechodzić się na rentę lub na emeryturę. Sprawdźcie swoje kapitały jest tylko od wynagrodzenie składka emerytalna -(9,76+9,76)=19,52. po 36 latach pracy okazuje się ,że będę mieć głodową emeryturę.

    Odpowiedz
  • 55(2010-07-20 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Składka rentowa wypłacana jest na bieżąco obecnym rencistom. Kiedy zmniejszyła się liczba rencistów obniżono składkę.

    Odpowiedz
  • ala(2010-07-20 15:18) Zgłoś naruszenie 10

    A JA MAM PYTANIE DO RENCISTOW RETE MASZ BOS CHORY TAK TO DO PRACY SIE NADAJESZ CZY NIE BO JAK JESTES CHORY TO SIEDZ W DOMU I NIE UDAWAJ ZES CHORY I IDZ DO PRACY A NIE UDAWAJ CHOREGO ROZUMIEM KOGOS KTO STRACIL REKE A BYL KIEROWCA ALBO NIEDOWIDZACY ALE WY RANCISCI WIECEJ UDAJECIE I TO 70%

    Odpowiedz
  • Andrzej(2010-07-20 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    A co z KRUSEM !!! czy reforma proponowana przez Panią Minister obejmie również rencistów którzy pracowali na roli !!!

    Odpowiedz
  • rencista(2010-07-20 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    do 10- "wy renciści więcej udajecie i to w 70 %" - oddam Ci swoja rentę, a Ty mi swoje zdrowie. Żal za d... ściska jak się czyta takie komentarze, naprawdę nie wiesz co to choroba i wiesz co, nie życzę Ci jej, pomimo tak chamskiej wypowiedzi.

    Odpowiedz
  • ala(2010-07-20 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    DO 12 NO WLASNIE MAM GRUPE INWALIDZKA NA OCZY I PRACOWALA ZE MNA PANI KTORA BYLA ZDROWA JAK RYBA TYLKO W 70 LATACH KUPILA SOBIE RENTE NA STALE I SMIALA SIE Z NAS ZE UDAJE ZE NIE WIDZE ONA MA 2 grupe JA 3 I CO CWANIAKU MYSLISZ ZE JA NIE WIEM CO TO WYSMIEWANIE SIE Z LUDZI ULOMNYCH DO TEGO NIE DOSLYSZE I NIERAZ PROSZE O POWTURZENIE CZEGO JAKIEGOS ZDANIA TO NIEKTORYCH SZLAK TRAFIA WIE OTWARCIE POWTORZE ZE CWANIAK ZAWSZE RENTE SOBIE ZALATWI JA MAM TYLKO GRUPE

    Odpowiedz
  • tak i siak(2010-07-20 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    "Resort pracy proponuje też zniesienie limitów dorabiania dla rencistów. Prawo do dorabiania bez groźby utraty świadczenia mają zyskać wszyscy renciści bez względu na termin i sposób przyznania świadczenia."
    Następny chwyt - jeśli będziesz dorabiał, możesz pożegnać się z rentą. Orzecznicy czekają na takich rencistów.

    Odpowiedz
  • awe(2010-07-21 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do ALA: No właśnie Alu jak byś mnie zobaczyła wysoka, postawna, okaz zdrowia to też byś powiedziała że naciąganą mam rentę. Za to jakbym Ci pokazała wypisy ze szpitala to wtedy zrozumiałabyś, że tam w środku mnóstwo rzeczy się popsuło i funkcjonuję jedynie dzięki lekom i koncentratorze tlenu. Renty po 35 latach uczciwej pracy mam tyle, że wystarcza na lekarstwa (ok. 500,- zł/miesiąc) a za resztę mam żyć. Dostałam pracę i tylko dzięki niej mogę jakoś funkcjonować. Nie zazdrość. Ja też chciałabym być miedzy ludźmi zdrowymi lecz nie mogę.

    Odpowiedz
  • Ania(2010-07-21 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie...czy mowa tu także o rencistach otrzymujących rentę socjalną? Bo teraz co możemy dorobić to kpina - 30% średniego wynagrodzenia które zmienia się co kwartał i ani grosza więcęj bo renta ulega zawieszeniu. Przekładowo - renciści otrzymujące renty inwalidZkie i emeryci mogą dorobić 80%. Nigdzie w tekście nie znalazłam wzmianki że chodzi także o rentę socjalną więc zastanawiam się czy to także mnie dotyczy.

    Odpowiedz
  • Ania(2010-07-21 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze jedno pytanie. Czy również emeryci będą mogli dorobić bez ograniczeń? Chodzi mi o osoby które poszły na emeryturę w wieku 55 lat po przepracowaniu 33 lat.

    Odpowiedz
  • basia(2010-07-25 17:10) Zgłoś naruszenie 00

    Mój mąż w wieku 50 lat maił udar od 10 lat jast na stałych lekach za które płaci miesięcznie 400 zł po 30 latach pracy jako spawacz otrzymuje 800 zł renty czy ktoś mu pozazdrości w jakiem zakładzie pracy może dorobić to jest żenujące. Państwo potrzebuje zdrowych rencistów do pracy i najlepiej z II grupą bo duże dotacje dla pracodawcy . Renta powinna starczyć na godne życie albo jest ktoś chory albo zdrowy i pracuje.Kwota bazowa w ZUS wynosi ponad 3000 zł a najniższ krajowa 1317 zł którą płacą pracodawcy to wychodzi że ZUS będzie dopłacał do najniższej emerytury połowie społeczeństwa to jakiś absurd gdzie my żyjemy

    Odpowiedz