Renciści będą dorabiać bez ograniczeń

autor: Bożena Wiktorowska20.07.2010, 03:00; Aktualizacja: 20.07.2010, 09:44

We wrześniu rząd przyjmie projekt ustawy o nowych rentach kapitałowych. ZUS będzie wyliczał rentę z tytułu niezdolności do pracy na podstawie kapitału na emeryturę, natomiast Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce znieść limity dorabiania dla rencistów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (28)

  • karol(2011-09-08 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    ala nie opowiadaj bzdur. Nie jest tu o cwaniakach którzy dostali pylicy od trzepania worków po cemencie ale o naprawdę chorych ludziach. takie osoby jak ja chore od urodzenia muszą kombinować aby nie zarobić 1 zł ponad limit.
    a teraz może będzie normalnie. ja będę pracował bez strachu że jak zarobię 501 zł to 500 mi zabiorą. ja nie chcę RS ale jak zarobię czasem mniej to jej nie stracę, bo mc wcześeniej zarobiłem 10 zł więcej

    Odpowiedz
  • misiek(2011-08-04 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    popieram na 100%

    Odpowiedz
  • wojtek_21(2010-09-07 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    Wiecie co wy zdrowe debile powiem wam jedno oddam wam moja rentę socjalna a nawet dopłacę drugie tyle, ale i oddam wam moje kalectwo tylko nie na was samych tylko na wasze dzieci!! i chciałbym jeszcze na to wszystko patrzeć jak wasze dzieci się męczą i żyją za te marne grosze. Barany jedne nawet nie wiecie co mówicie... Eh.. szkoda gadać

    Odpowiedz
  • Ania(2010-09-06 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    A co z osobami korzystajacymi ze swiadczenia przedemerytalnego ktore wyplaca sie ze skladek rentowych ci tez powinni zarabiac bez ograniczen jak rencisci

    Odpowiedz
  • demeter(2010-08-29 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do Pani "ala" renta ma sie na rozne schorzenia nie mozna wykonywac kazdej pracy ale sa zaklady w ktorych znajduje sie praca rowniez dla nas. Zebysmy mogli siedziec w domu to nasza renta musialaby wynosic chociaz tyle zeby szlo z niej oplacic czynsz za mieszkanie, ale w obecnej sytuacji trzeba nie dosc ze sie borykac ze swoim kalectwem to jeszcze glowic sie jak przezyc do kolejnej jalmuzny z panstwa!!!

    Odpowiedz
  • nemo(2010-07-30 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    bardzo wielu moich znajomych - prywatne firmy-żyje w nieprzyzwoitym luksusie, ale zapytani jakie płacą składki emerytalne okazuje sie, że oczywiście te minimalne z mozliwych. Oni wogóle nie zdaja sobie sprawy, że będą kiedyś mieli również najniższą z możliwych emeryturę. Ale wtedy pewnie będą pierwsi wyzywać jakie to "złodziejstwo i skandal", że dostaja " takie grosze". Jest taka bajka o lekkomyślnym pasikoniku, który przebalował całe lato, szydząc z zapobiegliwych mrówek. Bajki to wielka mądrość.

    Odpowiedz
  • cogito II(2010-07-30 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Odkładanie na swoją starość lub chorobę powinno być najwazniejsze dla kazdego od pierwszego dnia pracy. Zamiast wszystko przeżerać i przefurtaczać zbieraj, człowieku kapitał na swoją emeryturę ! Państwo nie powinno sie do tego wogóle wtrącać.Jak tego nie robisz, brak ci wyobrazni, to trudno ,zdychaj z głodu, to jest wolny kraj, i twój wybór.

    Odpowiedz
  • cogito(2010-07-30 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    czytam te wypowiedzi i szlag mnie trafia.Dlaczego to Państwo ma utrzymywać ten tłum emerytów i rencistów ??? Te świadczenia powinny być nie wyższe niż suma zapłaconych obowiązkowo składek.O resztę trzeba myśleć samemu za wczasu, odkładać w banku, inwestować, ubezpieczyć się dodatkowo itp. A najlepiej to zlikwidować ubezpieczenia obowiązkowe, kazdy rozumny człowiek SAM zabezpiecza sie na starość lub chorobę. Wtedy pretensje o " głodowe emerytury" trzeba kierować do samego siebie, a nie do rządu, lub ZUS

    Odpowiedz
  • gosc(2010-07-29 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    tak jak ktos nie jest chory to sadzi ze wszyscy rencisci udaja i nie jest im dane dorabiac tylko wegetowac cale zycie za 500 zl i najlepiej nie wychodzic z domu tylko nasze spoleczenstwo moze byc " tak tolerancyjne" dla osob niepelnosprawnych

    Odpowiedz
  • HANYS(2010-07-27 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    ALE UDAREM TEZ MORZNA PRACOWAĆ TAK ORZEKAJĄ W ZUS TO TO8IE SIĘ UDAŁO ALO ZAŁATWIŁAŚ PO STOŁEM TERAZ TO DO ROOTY

    Odpowiedz
  • basia(2010-07-25 17:10) Zgłoś naruszenie 00

    Mój mąż w wieku 50 lat maił udar od 10 lat jast na stałych lekach za które płaci miesięcznie 400 zł po 30 latach pracy jako spawacz otrzymuje 800 zł renty czy ktoś mu pozazdrości w jakiem zakładzie pracy może dorobić to jest żenujące. Państwo potrzebuje zdrowych rencistów do pracy i najlepiej z II grupą bo duże dotacje dla pracodawcy . Renta powinna starczyć na godne życie albo jest ktoś chory albo zdrowy i pracuje.Kwota bazowa w ZUS wynosi ponad 3000 zł a najniższ krajowa 1317 zł którą płacą pracodawcy to wychodzi że ZUS będzie dopłacał do najniższej emerytury połowie społeczeństwa to jakiś absurd gdzie my żyjemy

    Odpowiedz
  • Ania(2010-07-21 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze jedno pytanie. Czy również emeryci będą mogli dorobić bez ograniczeń? Chodzi mi o osoby które poszły na emeryturę w wieku 55 lat po przepracowaniu 33 lat.

    Odpowiedz
  • Ania(2010-07-21 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie...czy mowa tu także o rencistach otrzymujących rentę socjalną? Bo teraz co możemy dorobić to kpina - 30% średniego wynagrodzenia które zmienia się co kwartał i ani grosza więcęj bo renta ulega zawieszeniu. Przekładowo - renciści otrzymujące renty inwalidZkie i emeryci mogą dorobić 80%. Nigdzie w tekście nie znalazłam wzmianki że chodzi także o rentę socjalną więc zastanawiam się czy to także mnie dotyczy.

    Odpowiedz
  • awe(2010-07-21 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do ALA: No właśnie Alu jak byś mnie zobaczyła wysoka, postawna, okaz zdrowia to też byś powiedziała że naciąganą mam rentę. Za to jakbym Ci pokazała wypisy ze szpitala to wtedy zrozumiałabyś, że tam w środku mnóstwo rzeczy się popsuło i funkcjonuję jedynie dzięki lekom i koncentratorze tlenu. Renty po 35 latach uczciwej pracy mam tyle, że wystarcza na lekarstwa (ok. 500,- zł/miesiąc) a za resztę mam żyć. Dostałam pracę i tylko dzięki niej mogę jakoś funkcjonować. Nie zazdrość. Ja też chciałabym być miedzy ludźmi zdrowymi lecz nie mogę.

    Odpowiedz
  • tak i siak(2010-07-20 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    "Resort pracy proponuje też zniesienie limitów dorabiania dla rencistów. Prawo do dorabiania bez groźby utraty świadczenia mają zyskać wszyscy renciści bez względu na termin i sposób przyznania świadczenia."
    Następny chwyt - jeśli będziesz dorabiał, możesz pożegnać się z rentą. Orzecznicy czekają na takich rencistów.

    Odpowiedz
  • ala(2010-07-20 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    DO 12 NO WLASNIE MAM GRUPE INWALIDZKA NA OCZY I PRACOWALA ZE MNA PANI KTORA BYLA ZDROWA JAK RYBA TYLKO W 70 LATACH KUPILA SOBIE RENTE NA STALE I SMIALA SIE Z NAS ZE UDAJE ZE NIE WIDZE ONA MA 2 grupe JA 3 I CO CWANIAKU MYSLISZ ZE JA NIE WIEM CO TO WYSMIEWANIE SIE Z LUDZI ULOMNYCH DO TEGO NIE DOSLYSZE I NIERAZ PROSZE O POWTURZENIE CZEGO JAKIEGOS ZDANIA TO NIEKTORYCH SZLAK TRAFIA WIE OTWARCIE POWTORZE ZE CWANIAK ZAWSZE RENTE SOBIE ZALATWI JA MAM TYLKO GRUPE

    Odpowiedz
  • rencista(2010-07-20 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    do 10- "wy renciści więcej udajecie i to w 70 %" - oddam Ci swoja rentę, a Ty mi swoje zdrowie. Żal za d... ściska jak się czyta takie komentarze, naprawdę nie wiesz co to choroba i wiesz co, nie życzę Ci jej, pomimo tak chamskiej wypowiedzi.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2010-07-20 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    A co z KRUSEM !!! czy reforma proponowana przez Panią Minister obejmie również rencistów którzy pracowali na roli !!!

    Odpowiedz
  • ala(2010-07-20 15:18) Zgłoś naruszenie 10

    A JA MAM PYTANIE DO RENCISTOW RETE MASZ BOS CHORY TAK TO DO PRACY SIE NADAJESZ CZY NIE BO JAK JESTES CHORY TO SIEDZ W DOMU I NIE UDAWAJ ZES CHORY I IDZ DO PRACY A NIE UDAWAJ CHOREGO ROZUMIEM KOGOS KTO STRACIL REKE A BYL KIEROWCA ALBO NIEDOWIDZACY ALE WY RANCISCI WIECEJ UDAJECIE I TO 70%

    Odpowiedz
  • 55(2010-07-20 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Składka rentowa wypłacana jest na bieżąco obecnym rencistom. Kiedy zmniejszyła się liczba rencistów obniżono składkę.

    Odpowiedz