Rostowski wyjaśnił, że reforma KRUS miałaby zacząć się od najbogatszych rolników, którzy zostaliby "wyprowadzeni" z systemu KRUS i "wprowadzeni" do systemu powszechnego. Jego zdaniem, rolnicy ci powinni płacić zarówno składki emerytalne, jak i podatki na powszechnych zasadach.

"Jest zasadnicza różnica między reformą KRUS i stopniowym wyjściem z systemu KRUS, zaczynając (...) od najbogatszych rolników (...) a pomysłem likwidacji KRUS. Likwidacja KRUS jest w ogóle niemożliwa z powodów konstytucyjnych" - powiedział Rostowski. Przypomniał, że "olbrzymia część wydatków KRUS wynika obecnie z praw nabytych".

Zdaniem ministra finansów, KRUS "więzi ludzi w rolnictwie". Według niego, część rolników, szczególnie tych mających najmniejsze gospodarstwa, powinna zająć się działalnością pozarolniczą. "KRUS ich do tego zniechęca" - dodał.

Rostowski uważa, że powinna być również przeprowadzona reforma emerytur służb mundurowych, "ale na tych zasadach, które rząd zawsze przedstawiał". Wyjaśnił, że chodzi o to, by osoby, które będą przychodziły do tych służb po 1 stycznia 2012 r. stawały się członkami powszechnego systemu emerytalnego. Zaznaczył jednak, że rząd nie myślał nigdy o zabieraniu emerytur osobom już będącym w służbach mundurowych.

Minister finansów podkreślił, że waloryzacja emerytur zostanie przeprowadzona "w normalnym trybie"

Minister finansów podkreślił, że waloryzacja emerytur zostanie przeprowadzona "w normalnym trybie".

Jego zdaniem, w budżecie "mogą znaleźć się środki na finansowanie metody in vitro, bo to nie są duże kwoty". Zaznaczył jednak, że nie zna ustawy, która by to proponowała, ale ma "wrażenie", że minister zdrowia Ewa Kopacz taki projekt przygotowuje.

Rostowski przypomniał, że rząd stopniowo realizuje ogłoszony przez premiera Donalda Tuska 5 miesięcy temu plan konsolidacji finansów publicznych. "Pierwsza ustawa - nowelizacja ustawy o finansach publicznych, wprowadzająca regułę dyscyplinującą budżet centralny, jest już w konsultacjach międzyresortowych" - powiedział.

Zapowiedział, że niebawem do konsultacji międzyresortowych trafi ustawa w sprawie ulgi w VAT na tzw. samochody z kratką, a za kilka dni zostanie podpisane rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych dla lekarzy i prawników. "Konsekwentnie krok po kroku, ustawa po ustawie, będziemy te reformy przeprowadzać" - powiedział Rostowski.