Osobie przebywającej w szpitalu przysługuje szereg uprawnień. Jedno z podstawowych to wyrażanie zgody na zabieg. Pacjent ma prawo nie zgodzić się na proponowaną przez lekarza metodą leczenia. Ten powinien decyzję chorego uszanować.

Czy trzeba mieć skierowanie

Muszę przejść operację kolana. Lekarz rodzinny powiedział, żebym udała się do ortopedy, który da mi skierowanie do szpitala. Czy jest ono niezbędne w przypadku takiego zabiegu?

Czy szpital może odmówić przyjęcia

Reklama
Kobieta w ciąży z bólami porodowymi udała się do najbliższego szpitala. Niestety nie została przyjęta, bo nie było tam miejsc. Została odesłana do innej placówki. Czy takie postępowanie jest dopuszczalne?

Czy dodatkowa opieka jest nieodpłatna

Moja mama przebywa w szpitalu. Wiem, że ma ona prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Czy to oznacza, że szpital musi ją zapewnić, a ja nie muszę za to płacić?

Czy pacjent musi się zgodzić na obecność studentów

W czasie intymnego badania w szpitalu w gabinecie była grupa studentów. Nikt się nie zapytał mnie o zdanie w tej sprawie. Czy ich obecność była faktycznie konieczna?

Czy chory ma prawo do informacji o stanie zdrowia

W trakcie pobytu w szpitalu lekarz w bardzo lakoniczny sposób informował mnie o postępach w leczeniu. Podobnie było z personelem medycznym. Czy mają oni obowiązek udzielania choremu takich informacji.

Czy lekarz musi zachować tajemnicę

Czy pacjent może mieć pewność, że lekarz zachowa w tajemnicy informacje dotyczące jego leczenia, jeżeli chory nie wyrazi zgody na ich przekazywanie innym osobom, nawet z rodziny?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie prawa ma pacjent w szpitalu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.