Indywidualne podejście niepokoi jednak przedsiębiorców.

– Obawiam się, że może być to okazja do uznaniowego traktowania beneficjentów – mówi proszący o anonimowość przedsiębiorca z Lublina.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) tylko raz zastosowała karę, obniżając wynagrodzenie specjalisty ds. finansowych o 10 proc., gdy ten sam przygotowany przez niego wniosek musiał być poprawiony po raz siódmy. Urząd planuje jednak wycofywać się z pomysłu. Elżbieta Szymanik, wicedyrektor MJWPU podkreśla, że na Mazowszu bardzo dużo projektów w POKL realizują nie przedsiębiorcy, ale małe organizacje pozarządowe, których nie stać na zatrudnianie wykwalifikowanych księgowych. Bardziej niż karanie uzasadnione jest więc ich edukowanie.

– Po złożeniu po raz drugi lub trzeci błędnego wniosku, zapraszamy ich do nas i pomagamy poprawić wniosek – mówi Elżbieta Szymanik.

Pisma z ostrzeżeniami rozesłała do przedsiębiorców Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ale nie skorzystała dotychczas z możliwości ich karania. Również urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy potraktowały nowe narzędzie prewencyjnie. – Na razie tylko informujemy o możliwości stosowania kar – mówi Agnieszka Wojtkiewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.