Pomoc unijna w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest udzielana na procesy modernizacji zarządzania w gminie i w powiecie. Przede wszystkim chodzi dofinansowanie projektów edukacyjnych. W formie refundacji i zaliczek samorządy mogą otrzymać wsparcie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Wspierane są szkolenia urzędników samorządowych.
Dofinansowanie projektów adresowanych do pracowników administracji samorządowej można uzyskać w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Na realizacje projektów tego typu zaplanowano wydać do 2013 roku kwotę 252 mln euro. Nabór wniosków i konkursy ogłaszane są przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jako Instytucję Pośredniczącą II stopnia. Wsparcie można otrzymać w ramach Działania 5.2 o nazwie – Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. (PO KL). Jest to tzw. komponent krajowy i konkursy są ogłaszane przez instytucje centralne. Szczegółowe kryteria wyboru projektów w ramach procedury konkursowej określane są w rocznych tzw. planach działania, a następnie rozwijane w dokumentacji konkursowej. Mogą się one zmieniać.
Działanie 5.2 PO KL jest najważniejszym instrumentem wsparcia tzw. projektów miękkich adresowanych do administracji samorządowej, które podlegają finansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Na wyróżnienie zasługują projekty, które stanowią spójną, przemyślaną koncepcję i wynikają z rzetelnie zdiagnozowanych potrzeb modernizacyjnych urzędów administracji samorządowej. Takie projekty mają największe szanse na otrzymanie wsparcia unijnego w ramach PO KL.

Ważny wniosek

Celem każdego projektu składanego o wsparcie w ramach Działania 5.2 PO KL, w szczególności poddziałania 55.2.1 i 5.2.2 – Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej, musi być wzrost jakości usług publicznych świadczonych przez urzędy na szczeblu samorządu terytorialnego.
Przewidziano różne formy wsparcia administracji publicznej szczebla lokalnego i regionalnego. Priorytetowo są traktowane wszelkiego rodzaju szkolenia i działania edukacyjne gminy, w rezultacie których dojdzie do poprawy obsługi obywatela w urzędzie. Chodzi np. o wprowadzanie nowych standardów obsługi klienta, uproszczenie procedur wewnątrz urzędu i skrócenie czasu na oczekiwanie na rozpatrzenie sprawy.
W ramach omawianego działania można otrzymać wsparcie również na szkolenia administracji samorządowej, które doprowadzą do usprawnienia w procesie stanowienia aktów administracyjnych tworzonych przez samorządy gmin, powiatów i województw.
Wsparcie otrzymać mogą przedsięwzięcia mające na celu poprawę jakości tworzonych przez administrację strategii i polityk o zasięgu lokalnym i regionalnym. Ma to być osiągane poprzez m.in. wzmocnienie zdolności do wykorzystywania nowoczesnych narzędzi programowania.

Wytyczne i koszty

Wszystkie projekty szkoleniowe i edukacyjne gminy, na których realizację jest wnioskowane wsparcie unijne, muszą być skorelowane z celami priorytetu V PO KL. Oznacza to w rzeczywistości, że zarówno cele, jak i koszty kwalifikowane projektu muszą być zgodne z wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL. Dokument taki można znaleźć na stronach internetowych: www.funduszeeuropejskie.gov.pl – w zakładce PO KL.
Wartość maksymalna dotacji może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Minimalna zaś wartość wymierna wynosić musi 50 tys. zł. W tym przypadku przewidziano wypłaty zaliczek na poczet ponoszonych wydatków przez beneficjenta pomocy unijnej w ramach PO KL. Wsparciem mogą być objęte urzędy gminne, powiatowe i marszałkowskie.

Modernizacja zarządzania

W ramach całego priorytetu V PO KL promowane są również mechanizmy oraz procedury wzmacniające przejrzystość administrowania oraz podnoszące poziom kultury etycznej kadry urzędniczej w samorządach. Na wsparcie mogą liczyć projekty szkoleń ogólnych i specjalistycznych, w tym stacjonarne i te na odległość.
Promowane są rozwiązania wzmacniające przejrzystość załatwiania spraw w urzędach, w szczególności w formie sieci wymiany doświadczeń, kampanii informacyjno-promocyjnych, seminariów, konferencji i konkursów.
Projekty są wybierane w trybie konkursowym, tzn. że najlepsze wygrywają i otrzymują dofinansowanie w formie refundacji lub zaliczek. Na tego typu działania wsparcie można otrzymać również w ramach innych priorytetów PO KL.



Podnoszenie kompetencji

Za unijne pieniądze w ramach poddziałania 5.2.3 – Podnoszenie kompetencji kadr służb publicznych, można zrealizować projekt z zakresu zwiększenia poziomu wykształcenia urzędników.
Istnieje możliwość otrzymania dotacji na projekty badawcze i oceny potrzeb szkoleniowych służb publicznych. Dofinansowane są projekty doradcze i szkoleniowe, adresowane bezpośrednio do kadr służb publicznych w zakresie etyki i unikania sytuacji, w których zachodzi konflikt interesów.
M.in. poprzez specjalistyczne szkolenia wzmocniony ma być potencjał samorządowych kolegiów odwoławczych oraz regionalnych izb obrachunkowych.
Dotacje na szkolenia pracowników urzędów gminnych i powiatowych można otrzymać w ramach priorytetu II – podziałanie 2.1.3 (wsparcie systemowe na rzecz zwiększania zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw). Jednostki samorządu terytorialnego wymienione są wśród grup docelowych na rzecz, których projekty realizować będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Natomiast w przypadku poddziałania 2.3.3 (podniesienie, jakości zarządzania w ochronie zdrowia) gminne i powiatowe szpitale oraz ośrodki zdrowia będą grupami docelowymi projektów realizowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Również w tym przypadku wsparcie można otrzymać na projekty szkoleniowe.

Priorytety regionalne

Jako beneficjenci wsparcia (projektodawcy) – jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o środki w komponencie regionalnym programu PO KL w priorytetach VI–IX. W szczególności ważna dla gmin i powiatów jest możliwość otrzymania wsparcia w ramach, priorytetów: VI i VII.
I tak w priorytecie VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich dofinansowanie adresowane jest do osób pozostających bez zatrudnienia, w tym w szczególności do grup, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Wsparcie to przeznaczone jest także na szkolenia zawodowe urzędników, doradztwo psychologiczne i prawne, staże i praktyki zawodowe, które umożliwiają osobom pozostającym bez zatrudnienia zdobycie lub podniesie kwalifikacji zawodowych. W Działaniu 6.1.2 powiatowe urzędy pracy mogą również składać projekty służące wzmocnieniu własnego potencjału poprzez szkolenia, doradztwo i badania lokalnego rynku pracy.
Natomiast w priorytecie VII Promocja integracji społecznej wspierany będzie m.in. rozwój zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej (w tym w organizacjach pozarządowych, spółdzielniach pracy, spółdzielniach inwalidów i niewidomych oraz w spółdzielniach pracy). Projektodawcą w tych działaniach będą mogły być m.in. urzędy gminne i powiatowe ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie. Jednostki samorządowe powinny pełnić w tym przypadku rolę koordynatora w realizacji projektów szkoleniowych i oświatowych.
4 etapy otrzymania dofinansowania
1. Analiza potrzeb. We współpracy z organizacjami pozarządowymi i liderami lokalnymi oraz lokalnymi grupami działania, należy przedyskutować i zdefiniować potrzeby szkoleniowe.
2. Analiza dokumentów. Po analizie potrzeb należy dokładnie przeanalizować opisy szczegółowe priorytetówów PO KL, w szczególności priorytetów V, VI, VII oraz wszystkie procedury związane ze staraniem o pomoc.
3. Stworzenie projektu. Każdy projekt musi być wpisany w konkretny priorytet i działanie oraz poddziałanie PO KL. Oznacza to, że koszty kwalifikowane projektu mogą być dofinansowane tylko gdy są zgodne z wytycznymi PO KL, a cele projektu pokrywają się z celami programu.
4. Miejsce składania wniosków. W ramach priorytetu V PO KL o wsparcie należy wnioskować do instytucji centralnej, jej nazwa jest podawana wraz z ogłaszaniem naboru wniosków przez MSWiA. W ramach priorytetów od VI do IX wsparcie jest udzielane przez urzędy marszałkowskie.
Ważne adresy
www.funduszeeuropejskie.gov.pl – portal poświęcony wszystkim unijnym programom pomocowym oprócz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
www.mrr.gov.pl – Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, są tam zamieszczane aktualności dotyczące wsparcia z programów unijnych.
www.mswia.gov.pl – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.