Pytania do minister zdrowia przygotowała prof. Antonina Ostrowska, socjolog zdrowia z Polskiej Akademii Nauk. Dotyczyły problemów zdrowotnych kobiet na różnych etapach ich życia - od antykoncepcji poprzez opiekę okołoporodową, na dolegliwościach związanych z menopauzach kończąc.

"Z niepokojem obserwuję spadek wieku inicjacji seksualnej u dziewcząt, bo te 14-letnie dziewczynki, które dziś zaczynają życie seksualne, jutro mogą być 15-letnimi matkami. Jeśli chodzi o antykoncepcję, ja stawiam na edukację, a nie na dostępność, wtedy to, co jest odstępne będzie wykorzystywane w sposób mądry i racjonalny. Chciałabym, żebyśmy na pewne tematy, które teraz są tematami tabu, mogli rozmawiać z najbliższymi. Także w szkole powinniśmy mieć poczucie, że każde zadane pytanie spotka się z merytoryczną odpowiedzią" - mówiła Kopacz.

Standardy opieki okołoporodowej

Przypomniała, że zostały wypracowane już standardy opieki okołoporodowej przy porodzie fizjologicznym, dzięki czemu kobiety mogą decydować, w jaki sposób chcą rodzić i na jakie i zabiegi się zgodzić. "Jeśli chodzi o znieczulenie przy porodzie, nie mogę tego zagwarantować, dopóki nie będzie wystarczającej liczby anestezjologów i standardów w postępowaniu anestezjologicznym. Dziś nie mogę tego obiecywać" - zaznaczyła minister zdrowia.

Pytana o cesarskie cięcie na życzenie, podkreśliła, że jest to operacja, a do każdej operacji muszą być wskazania. "O tym decyduje lekarz, a nie pacjentka. Ja bym chciała, żeby pewną sferę pozostawiać lekarzom. Poród powinien odbywać się w taki sposób, żeby jak najmniej narażać matkę, do tego dążymy" - powiedziała.