– Zaufany profil będzie bezpłatną alternatywą dla bezpiecznego e-podpisu – przekonuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Nowe rozwiązanie wprowadza ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 40, poz. 230), która wchodzi w życie 17 czerwca. Miała ona ułatwić firmom i osobom fizycznym kontakty z ZUS przez internet.

Tak się jednak póki co nie stanie. Nie zmieniono bowiem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i w efekcie firmy wciąż będą musiały korzystać z płatnego e-podpisu.

ZUS przyzna profil

Tak zwany zaufany profil będzie można założyć bezpłatnie, używając własnego komputera na rządowej platformie informatycznej e-PUAP. Będzie działał na podobnych zasadach jak konto w banku elektronicznym.

– Korzystanie z profilu będzie wymagać jednej wizyty w wybranym urzędzie, np. w ZUS. Urzędnik potwierdzi wtedy tożsamość osoby – wyjaśnia Małgorzata Woźniak.

Według Wojciecha Andrusiewicza z Centrali ZUS osoby fizyczne będą mogły potwierdzać zaufany profil w trzech dużych oddziałach zlokalizowanych w miastach wojewódzkich. Ich adresy wkrótce zostaną podane. Dopiero po sprawdzeniu zainteresowania klientów nowym rozwiązaniem, kolejne punkty potwierdzenia powstaną w pozostałych 40 oddziałach. Później także w kolejnych.