Znamy już listę uczelni, które dostaną pieniądze na zamawiane kierunki studiów

autor: Klara Klinger24.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 24.05.2010, 14:35

W październiku 2010 r. 22 polskie uczelnie otrzymają ponad 200 mln zł na dofinansowanie kierunków studiów, które są kluczowe dla gospodarczego rozwoju Polski. Dziś Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu na tzw. kierunki zamawiane.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • michael(2010-05-30 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    Dofinansowanie uczelni ciagle nie daje mi spokoju, bo niby skad rzad ma na te cele wziasc takie duze srodki finansowe, skoro na skutki powodzi musimy zabezpieczyc ponad 14 mld. zl a nawet byc moze nie obejdzie sie bez poprawek, korekty budzetu. Taki gest rzadu rodzi podejrzenie prowokacji czy raczej pulapki, bo Tusk podobny manewr zastosowal, odzegnujac sie od odpowiedzialnosci, przekazaniem sledztwa katastrofy Putinowi. Nie zdziwilbym sie teraz, gdyby sie okazalo, ze nie rzad lecz sponsor np. Gazprom bedzie partycypowal w polityce akademickiej a, co za tym idzie decydowal: kto cacy a kto be i poglebial konflikt podzialu spolecznego i obywatelskiego w Polsce.

    Odpowiedz
  • kot(2010-05-30 00:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie ogarnijscie sie troche a nie tylko potraficie narzekac, poczytajcie troche reklam na jezdzacych autobusach, od kilku miesiecy widnieja na nich reklamy odnosnie oplacanych kierownkow przez rzad, piszecie ze PO tylko obiecuje a ja sam mam znajomego ktory juz w tym uczestniczy. Na Kaczora nigdy nie zaglosuje, juz nie pamietacie jak cala polska zjednoczyla sie zeby wlasnie ten gatunek odsunac od wladzy?? Lubie historie bo nie lubie powtarzac bledów.

    Odpowiedz
  • m(2010-05-28 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Cały program jest bez sensu. Chcą zachęcić ludzi do studiowania takich kierunków obiecując im kasę. Problem w tym, że 99% osób zachęcanych w ten sposób tych studiów i tak nie skończy, bo wymagają one naprawdę dużego nakładu pracy.
    Chyba że obniżą poziom tylko po to, by mieć więcej ,,inżynierów" do statystyk. Tak jak robią to ciągle jeśli chodzi o poziom nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych i maturę. Ta z matematyki jest zupełną porażką, z wielu pozostałych przedmiotów też. Jak zdawałam rok temu rozszerzony francuski to w słuchaniu był tekst typu ,,Mam na imię Kasia, mam 13. Mam brązowe oczy i fajną koleżankę. Codziennie chodzimy do szkoły i się bawimy". Musiałam się upewnić czy nie pomyliłam poziomu...
    Cały ten proces kształcenia umysłów ścisłych trzeba zaczynać już w podstawówce. Tymczasem u nas już małym dzieciom wmawia się że matematyka jest ble i trudna, więc pewnie i tak jej nie zrozumieją.
    Poza tym trzeba pamiętać, że specjalista w każdej dziedzinie jest potrzebny. Humaniści też są ważni, ale muszą być DOBRZE wykształceni. A to że mamy teraz mnóstwo prywatnych uczelni, które prowadzą głównie kierunki humanistyczne (które wymagają znacznie mniejszych nakładów) i robią to byle jak, to już zupełnie inna sprawa.

    Odpowiedz
  • balcerowicz musi wrócić(2010-05-25 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież tego wszystkiego nie da się czytać. Jestem zażenowana tym, że Polacy są niewykształceni ekonomicznie, nie znają podstaw ekonomii, nie potrafią zarządzać nawet swoimi pieniędzmi a wypowiadają się na tematy makroekonomiczne, o których nie mają w ogóle pojęcia. WSTYD! Niestety pokutuje w naszym narodzie utrata elit w czasie wojny i lata komuny potępiające myślenie, bo głupim narodem łatwiej jest sterować i rządzić. I niestety teraz nie potrafimy się sami rządzić ...

    Odpowiedz
  • Kol(2010-05-24 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Znam niektóre ze szkół prywatnych, które otrzymały dofinansowanie. TO SĄ JAJA - one nikogo nie mogą wykształcić.

    Odpowiedz
  • Pat(2010-05-24 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do 15 "W trzeciej, tegorocznej edycji tego programu" najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem, a potem oskarżaj kogoś, że kłamie. Chodzi o to jakie kierunki w tym roku będą kierunkami zamawianymi bo w każdym roku uczelnie składają ofertę i ministerstwo wybiera najlepsze opcje. I właśnie kierunki na nowy rok akademicki 2010/2011 ministerstwo ma ogłosić. A program działa już z powodzeniem 3 rok. Jak nie wierzysz to sobie doczytaj w necie.

    Odpowiedz
  • do 14(2010-05-24 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    i dlaczego kłamiesz? Poczytaj tekst w gazecie.. cyt: "
    Znana jest już lista uczelni w programie "kierunki zamawiane"
    Dziś minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosi, jakie uczelnie otrzymają na nie pieniądze. Na nowych kierunkach będzie można studiować od października. I jeszcze dostawać za to tysiąc złotych stypendium miesięcznie..."

    Przeciez z tekstu wyraźnie wynika, że dopiero dzisiaj minister ogłosi jakie ...uczelnie otrzymają w przyszłości pieniadze...

    Odpowiedz
  • Pat(2010-05-24 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Do 9 Tak widziałam bo to jest już 2 rok działania tego programu moja koleżanka uczy się na kierunku zamawianym w Szczecinie i będąc na 1 roku ma już zagwarantowane miejsce pracy.

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-05-24 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    sami wybraliście PO do rządzenia.. wiec macie to coście wybrali.. czyli jedynnie propagande

    Odpowiedz
  • DO 11 -ZGADZAM SIE I DODAM ,ŻE WYBUDOWALI WAŁY(2010-05-24 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    a teraz Donalda nie stać nawet na ich reperacje.

    Odpowiedz
  • A mże tak z 1 fabrykę dofinansować??(2010-05-24 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Akurat czytam o czasach międzywojennych jak Państwo Polskie budowało Centralny Okręg Przemysłowy i Gdynię z Portami i stoczniami, rozbudowywano komunikację, lotnictwo itp.

    Przed wojną nie ględzono non-stop przed mediami jak teraz.

    A co my teraz robimy ??? Żebramy by ktokolwiek postawił tu jakąkolwiek fabrykę.
    Nawet głupi Komuniści byli tysiąckroć bardziej operatywni.

    Odpowiedz
  • podstawowe pytanie(2010-05-24 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jak kierunek będzie niepopłatny to i tak nie będą pracować. Jak będzie popłatny to nim skończą utworzy się jakaś izba, która ograniczy dostęp do zawodu.
    Więc po co to wszystko.

    Odpowiedz
  • do "Pat"(2010-05-24 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    a widziales żeby zrąd cos dofinansował?
    Na razie tylko obiecuje.. podobnie jak obiecywał kastrowanie pedofili.

    Znasz dowcip o obietnicach PO?
    ...rybak złowił złotą rybkę i zapytał, spełnisz moje trzy życzenia? Na to rybka, daj spokój ja jestem z Platformy, ja tylko obiecuję...

    Odpowiedz
  • Pat(2010-05-24 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Chociażby takie, że dofinansowuje deficytowe kierunki. Obecnie jest najwięcej ludzi po pedagogice i co ? Pracują w warzywniaku. Jest duże zapotrzebowanie na inżynierów moim zdanie dobrze, że rząd dofinansowuje takie kierunki zachęca to zarówno uczelnie do otwierania takich kierunków jak i absolwentów szkół żeby na nie pójść i skończyć.

    Odpowiedz
  • do "n"(2010-05-24 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    a jakie to postepy czyni rząd w sprawie wykształcenia absolwentów?
    Wu=ymień te postępy...potrafisz?

    Odpowiedz
  • n(2010-05-24 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    dzisiaj jest poniedziałek

    Odpowiedz
  • uwaga na złodzieja nicków.(2010-05-24 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    wiktor psychopata zaczyna zasyfiać fora

    Odpowiedz
  • do "n"(2010-05-24 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    do ty pieprzsz? Co to za belkot?
    Masz mózg?

    Odpowiedz
  • ~ble, ble ble tuskowe i platfusowe(2010-05-24 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    No ale jeżeli z 1 można przejśc do następnej klasy? -kolejne pokolenie lewackich "wykształciuchów" Pobolszewia nam szykuje?

    Odpowiedz
  • n(2010-05-24 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Rzad czyni duze postepy jesli chodzi o wyksztalcenie absolwentow.

    Odpowiedz