Czy młodociany może wykonywać każdą pracę

Właściciel sklepu monopolowego poszukuje pracowników na stanowisko kasjera. Jednym z kandydatów do pracy jest siedemnastolatka, która chce przyuczać się do zawodu. Czy pracodawca może przyjąć ją na takie stanowisko pracy?

Czy można angażować do pracy dzieci

Firma marketingowa chce zatrudnić dzieci poniżej 16. roku życia do jednej ze swoich kampanii medialnych. Czy jest to dopuszczalne?

Czy dozwolona jest tylko praca sezonowa

Do warsztatu samochodowego do pracy zgłosił się młodociany kandydat. Właściciel warsztatu dobrze ocenia jego umiejętności, ale obawia się, że nie może przyjąć na stałe do pracy osoby niepełnoletniej. Czy młodociany może być zatrudniony tylko do prac sezonowych lub dorywczych?

Czy młodociani powinni pracować krócej

Firma przetwórstwa rolno-spożywczego w okresie letnim chce zatrudnić dodatkowych pracowników. Pracodawca mógłby przyjąć młodocianych, ale obawia się, że nie będą mogli oni świadczyć pracy w takim samym wymiarze jak osoby pełnoletnie i pracować w nadgodzinach. Czy wymiar czasu pracy młodocianych jest krótszy?

Czy młody pracownik może żądać udzielenia urlopu

Firma zatrudnia młodocianych do pomocy przy gospodarstwie agroturystycznym oraz w pensjonacie. Czy niepełnoletni mogą żądać udzielenia im urlopu w okresie wakacyjnym?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób firma może zatrudnić młodocianego.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.