Część senatorów chce wykreślenia z ustawy obowiązku tworzenia zespołu interdyscyplinarnego, koordynującego udzielanie pomocy ofiarom przemocy.
Na wczorajszym posiedzeniu senackie komisje zajmowały się rządowym projektem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, którą 6 maja uchwalił Sejm. Jednym z przepisów, który budził duże kontrowersje wśród senatorów, było wprowadzenie do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakazu stosowania kar cielesnych oraz cierpień psychicznych wobec dzieci przez ich rodziców lub opiekunów. Senator Mieczysław Augustyn z PO, zaproponował, aby wykreślić z tego artykułu część odnoszącą się do przemocy psychicznej.
– Tak ogólne sformułowanie budziło wiele niejasności dlatego wnioskujemy o jego wykreślenie. Na pewno nie zrezygnujemy z wprowadzenia zakazu bicia dzieci – tłumaczy Mieczysław Augustyn.
Senatorowie PiS zgłosili wniosek o wykreślenie z ustawy obowiązku tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych składających się z przedstawicieli policji, służby zdrowia i pomocy społecznej. Sprzeciwiają się też możliwości gromadzenia przez członków zespołu danych wrażliwych o sprawcach przemocy i ich ofiarach. Z kolei Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców domaga się wykreślenia ze znowelizowanej ustawy przepisu, który daje pracownikowi socjalnemu możliwość odebrania dziecka z domu, w sytuacji gdy jest zagrożone jego życie lub zdrowie bez wcześniejszej decyzji sądu.
Dalsze prace nad ustawą będą kontynuowane na kolejnym posiedzeniu komisji. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca.