Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że pracodawca rozwiązuję z pracownikiem umowę o pracę, a po zarejestrowaniu przez niego działalności gospodarczej powierza mu jako jednoosobowej firmie te same zadania, które wykonywał przed zwolnieniem.

Jakie prawa przysługują

Były pracownik reprezentujący jednoosobową firmę, którą założył po przejściu z umowy o pracę na samozatrudnienie, nie może jednak być zatrudniony pod kierownictwem, w miejscu i czasie określonym przez swojego dawnego pracodawcę. Jest on dla siebie własnym pracodawcą.

Natomiast z zatrudniającą go do tej pory firmą podpisuje kontrakt, który wyszczególnia czynności, jakie w przyszłości będzie świadczył samozatrudniający się.

Samozatrudniający nie ma też prawa do świadczeń bhp, a zatrudniająca go firma nie ma obowiązku kierować go na przykład na badania wstępne przed podpisaniem kontraktu, a potem już podczas prowadzenia działalności gospodarczej na badania okresowe.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Komu się opłaca

Kosztów działalności

Formalności w urzędach

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak dorobić po utracie etatu w firmie