Nie wszyscy pracodawcy wywiązują się z obowiązków wynikających z ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Co grozi im za takie działanie?
Sankcją przewidzianą za naruszenie ustawy jest ograniczenie wolności albo grzywna. Chodzi tu o kary regulowane w kodeksie wykroczeń. Kara ograniczenia wolności trwa do 30 dni i polega na wykonywaniu pracy wskazanej przez sąd. W okresie odbywania kary ukarany nie może zmieniać bez zgody sądu miejsca stałego pobytu oraz ma obowiązek udzielenia sądowi wyjaśnień co do odbywania kary. Alternatywną karą jest kara grzywny w wysokości od 20 do 5 tys. zł.
Karom takim podlega przede wszystkim ten, kto wbrew ustawie uniemożliwia utworzenie rady pracowników. Jako przykład wymienia się wywieranie presji na pracowników przez pracodawcę (zastraszanie) lub celowe błędne poinformowanie o możliwości utworzenia rady pracowników. Naruszeniem ustawy stanowiącym wykroczenie jest również zaniechanie w postaci niepodania przez pracodawcę do wiadomości pracowników informacji o przekroczeniu poziomu zatrudnienia powyżej 50 osób, czyli przesłanki zastosowania ustawy do danego pracodawcy. Wykroczeniem jest również brak organizacji wyborów rady lub utrudnianie ich organizacji przez pracodawców. Jako kolejne wykroczenie wskazano nieinformowanie pracowników lub nieprzeprowadzanie z nimi konsultacji. Wykroczenie to obejmuje także przypadki, gdy pracodawca przekazuje informację pracownikom celowo w taki sposób, aby dotarła do nich z opóźnieniem lub nie do wszystkich. Ostatnim naruszeniem ustawy przez pracodawcę, które może być zakwalifikowane jako wykroczenie, jest dyskryminowanie członków rady pracowników. Dla oceny działania pracodawcy konieczne jest stosowanie przepisów o dyskryminacji z kodeksu pracy.
W przypadku pracodawców (osób fizycznych) to oni ponosić będę odpowiedzialność na podstawie art. 19 ustawy. W przypadku pracodawców (osób prawnych) odpowiedzialność ponosić będzie osoba fizyczna, do której kompetencji należało dokonanie pewnych działań lub powstrzymanie się od nich w imieniu pracodawcy w zakresie określonym przez ww. ustawę.

Sylwia Puzynowska, radca prawny z kancelarii Sylwia Puzynowska Kancelaria Prawa Pracy