Od początku maja ZUS, wyliczając nową emeryturę obliczaną na podstawie składek z konta ubezpieczonego, nie uwzględni okresu przepracowanego w krajach UE. Nadal będzie jednak brał pod uwagę te okresy, ustalając ubezpieczonemu emeryturę minimalną.

Czy wniosek składa się w każdym państwie

Ubezpieczony pracował w Polsce, we Francji i Irlandii. Ma 67 lat, chce w tym roku starać się o emeryturę z ZUS. Wniosek złożył do każdego państwa. Czy postąpił słusznie?

Czy ZUS wystąpi o dokumenty

Ubezpieczony nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego, że pracował w Hiszpanii. Czy ZUS, wyliczając mu emeryturę, sam uzyska taki dokument z kraju UE?

Czy ubezpieczony może odwołać się od decyzji

Trzy organy emerytalne państw UE, w tym ZUS, przyznały ubezpieczonemu emeryturę. Zainteresowany złożył wniosek do ZUS, który koordynował całe postępowanie emerytalne. Czy ma on wgląd do decyzji emerytalnych wydanych przez poszczególne kraje i czy może odwołać się od nich?

Czy można złożyć wniosek do dowolnego oddziału

Ubezpieczony pracował w Niemczech. Obecnie mieszka w Łodzi i w tutejszym oddziale ZUS złożył wniosek o emeryturę. Czy ten oddział rozpatrzy taki wniosek?

Czy nieudokumentowany okres jest uwzględniany

Ubezpieczony, który pięć lat pracował w Irlandii, ubiega się o emeryturę w ZUS. Nie ma dokumentu potwierdzającego dwuletni okres pracy w polskiej firmie, bo została ona zlikwidowana. Czy ZUS sam uzyska dokument o polskim ubezpieczeniu?

Czy praca w UE liczy się do emerytury minimalnej

Ubezpieczony należący do OFE trzy lata pracował w Irlandii. ZUS ustalił mu emeryturę niższą niż minimalna. Czy okres zagranicznej pracy ZUS uwzględni przy wyliczaniu emerytury minimalnej?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zadbać o emeryturę za pracę w UE
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.