Pracownicy, którzy na przełomie 2010 i 2011 r. wykorzystają osiem dni urlopu wypoczynkowego, będą mogli skorzystać z szesnastu dni wolnych z rzędu. Taką szansę stworzy im projekt nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Wolne bez urlopu

Jeśli wejdzie w życie, na przełomie każdego roku pracownicy będą mogli łączyć dni wolne w Boże Narodzenie, Nowy Rok i Święto Trzech Króli. Wystarczy, że w dni powszednie pomiędzy tymi świętami wykorzystają urlop wypoczynkowy. Pracownicy będą mogli korzystać z długich weekendów nawet wbrew woli pracodawcy. Na przełomie roku mogą bowiem skorzystać nawet z ośmiu dni urlopu na żądanie (cztery dni w starym roku kalendarzowym i cztery w nowym). Rekordowy pod tym względem może też być przełom 2013 i 2014 r. Pracownik, który skorzysta wtedy z siedmiu dni urlopu, będzie miał 17 dni wolnych z rzędu.

– Sądzę, że podwładni będą z tego korzystać, choć dla pracodawcy to często trudny czas rocznych inwentaryzacji i rozliczeń – mówi Arkadiusz Sobczyk, radca prawny z Kancelarii Sobczyk i Współnicy.

PKPP Lewiatan podkreśla, że miesiąc później, na przełomie stycznia i lutego każdego roku pracownicy często korzystają z kolejnych urlopów, bo w tym czasie dzieci mają ferie zimowe. W sumie firmy mogą więc odczuć spowolnienie w produkcji i usługach aż przez dwa miesiące.

Część nowych przepisów jest jednak niekorzystna dla pracowników. Zyskają dodatkowy 13. dzień świąteczny w roku, ale jeśli którekolwiek święto wypadnie w sobotę, firma nie będzie musiała oddawać pracownikom dnia wolnego w innym terminie (tak jak obecnie). Przepis ten będzie miał zastosowanie już pierwszego dnia obowiązywania. 1 stycznia 2011 r., czyli świąteczny Nowy Rok przypada w sobotę. Pracodawca nie będzie musiał oddawać pracownikom dnia wolnego w późniejszym czasie.

Jak sprawdziliśmy, w ciągu 10 lat po wejściu w życie nowych przepisów (do 2020 r.) pracownicy stracą w sumie jeden dzień wolnego. W tym czasie Święto Trzech Króli trzykrotnie wypadnie w sobotę lub w niedzielę. Pracownicy uzyskają zatem tylko siedem dodatkowych dni wolnych z tego tytułu. Jednocześnie ośmiokrotnie dzień świąteczny będzie przypadał w sobotę. Gdyby nie obowiązywały nowe przepisy, pracodawca musiałby oddać pracownikom osiem dni wolnego.