Dzięki poprawiającej się sytuacji na rynku pracy pracownicy coraz rzadziej są narażeni na łamanie ich praw - wynika z zaprezentowanych wczoraj badań Pracujący Polacy 2007, zrealizowanych na zlecenie PKPP Lewiatan.

Jacek Męcina, współtwórca badań i ekspert Lewiatana, wyliczał, że dobrze jest przez zatrudnionych oceniane przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie innych należności pracowniczych. Z badań wynika, że prawie 80 proc. pracowników deklaruje, że ich firma wypłaca im dodatkowe wynagrodzenie lub udziela dodatkowego dnia wolnego za pracę w niedzielę. Tyle samo osób ma wypłacane wynagrodzenie za nadgodziny, a 90 proc. pracowników mówi, że firmy udzielają im urlopów w pełnym wymiarze.

Gorzej jest z możliwością zrzeszania się pracowników w istniejących w firmach związkach zawodowych oraz z możliwościami zakładania nowych. Jeden na trzech pracujących ma z tym kłopoty.

Autorzy badań podkreślają, że wyniki z tego roku, lepsze od zeszłorocznych, wskazują na poprawiającą się sytuację zatrudnionych.

- To m.in. efekt tego, że firmy muszą konkurować o pracowników i często boją się ich utraty - zauważył prof. Juliusz Gardawski z SGH, współtwórca badań.

Jacek Męcina wskazuje też, że lepszemu przestrzeganiu prawa pracy sprzyja też większa stabilność prawa.

- W wielu badaniach pracodawcy jako jedną z głównych przyczyn trudności w stosowaniu prawa pracy podają zmieniające się i niejasne przepisy - podkreślał Jacek Męcina.

Ponad 77 proc. pracujących osób ocenia, że bezrobotni, jeśli tylko chcą, mogą znaleźć jakąś pracę, a zaledwie 13 proc. osób uważa, że bezrobocie jest rzeczywistym problemem.

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl