Niektórzy komornicy domagają się potrącania zasiłku stałego od dłużników, którzy mają przyznane świadczenia z pomocy społecznej, mimo że nie podlegają już one egzekucji.
Od 30 marca postępowaniu egzekucyjnemu w administracji oraz egzekucji komorniczej nie podlegają świadczenia pieniężne z pomocy społecznej. Taką zmianę wprowadziła ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz innych ustaw (Dz.U. nr 40, poz. 229). Znowelizowała ona m.in. kodeks postępowania cywilnego. Gminy nie muszą więc już pomniejszać o 40 proc. zasiłków wypłacanych osobom, wobec których prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.
– To dobra zmiana, bo taki zasiłek jest przyznawany osobom znajdującym się w trudnej sytuacji, np. z powodu choroby lub niepełnosprawności – mówi Maria Wojtulska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.
Wątpliwości co do konieczności zaprzestania potrąceń we wszystkich przypadkach ma jednak Krajowa Rada Komornicza, która w swoim stanowisku powołuje się na inną zmianę kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 19 kwietnia. Zgodnie z nią w sprawach wszczętych przed wejściem w życie tej nowelizacji egzekucja powinna odbywać się na niezmienionych zasadach, a część zasiłku stałego powinna być dalej zajmowana na poczet niewypłaconych zaległości.
– Do komorników, którzy dalej domagali się potrąceń z zasiłków, wysłaliśmy pisma, w których powołujemy się, że nasz ośrodek obowiązują przepisy ustawy o pomocy społecznej, która wyraźnie wskazuje, że całkowicie mamy zaprzestać potrąceń – mówi Lidia Leońska, rzecznik MOPR w Poznaniu.
Agata Bednarz, kierownik działu pomocy środowiskowej MOPR w Kielcach, dodaje, że w tej sprawie wysłane zostało pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości, aby wyjaśniło, jak traktować te dwie sprzeczne nowelizacje.