Reforma systemu lecznictwa: wyższa składka zdrowotna w zamian za ulgę podatkową

autor: Dominika Sikora07.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 09.05.2010, 20:55

Rząd wyciąga rękę po nasze pensje. Aby ratować służbę zdrowia, szykuje się do podwyższenia składki zdrowotnej z obecnych 9 aż do 12 proc. Najprawdopodobniej podwyżkę wezmą na siebie podatnicy. Mała szansa, żeby w budżecie znalazły się pieniądze na pokrycie tej różnicy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (58)

  • spag(2010-05-07 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    a kiedy relanie może zostać zreformowana służba zdrowia w PL? owszem podatnik niech płaci 12% nawet 15% składki ale niech wreszcie dostanie bez łapówek usługę za którą płaci, ludzi oburza to że płacą tyle składki zdrowotnej a ich zdrowie życie zależy często od grubości koperty. bo pani pielegniarka tyłka nie ruszy jak się jej go nie nasmaruje

    Odpowiedz
  • .(2010-05-08 19:22) Zgłoś naruszenie 00

    Składki na ubezpieczenie zdrowotne muszą być wyrażone kwotowo,a nie procentowo,tzn.być uzależnione od wysokości dochodów.To gwarantuje KONSTYTUCJA!(ART.68.PKT.1,2).To zasadnicza różnica!

    Te przepisy NFZ już dawno powinny być zaskarżone do TK.Widać tym,którzy płacą haracze latami na tym już nie zależy,a nie zależy ,bo im się nie opłaca tylko i wyłącznie.

    Lekarze świetnie się ustawili! Wyrażam podziw!

    Odpowiedz
  • hendrixx(2010-05-07 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    Zanim ktoś się wypowie czy 10% to dużo, czy mało niech najpierw obezna się w temacie, dokładnie przeanalizuje system zdrowia w Polsce, a potem się wypowiada. KRUS to fenomen ogólnoświatowy, a jeśli chodzi o gospodarność i funkjonowanie całego sektora państwowego w dziedzinie zdrowia moim zdaniem nie odbiega od innych instytucji państwowych...Trudno, żeby nagle wszystko funkcjonowało wszystko idealnie. Inną sprawą jest problem kompetencji osób pracujących na posadach ministerialnych, tam powinni pracować najlepsi, a niestety za taką kasę jaką się oferuje nikt naprawdę zdolny pracować nie będzie, bo prywatna spółka po zapoznaniu się z jego kwalifikacjami zaproponuje mu kilka razy większą pensję. Buntować się trzeba, ale niekoniecznie pisać rzeczy bez sensu na forum...

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-05-07 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    Pisanie nieudacznikom,którzy aktualnie administrują służbą zdrowia,że system ochrony zdrowia w kraju wymaga głębokiej reformy a nie retuszu,nic nie daje.
    Niech sobie pani Kopacz zwiększa dochody do dalszego trwonienia.Ale domagam sie jednocześnie stworzenia możliwości rezygnacji z obowiązku płacenia na NFZ.Chcę się leczyć prywatnie i nie chcę dłużej opłacać bałaganu,który zamiast mnie leczyć,dybie wyłącznie na moje pieniądze.

    Odpowiedz
  • ada(2010-05-07 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    A jak ktos naprawde powaznie choruje to cala Polska zbiera pieniadze,zeby nie musial umierac...Ja sie pytam,gdzie sa wlasciwie pieniadze z naszych skladek...?

    Odpowiedz
  • Jan(2010-05-07 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    1. pieniądze ze składek WYŁĄCZNIE na diagnostykę i leczenie pensje personelu winny być płacone z budżetu tak jak nauczyciele, urzędnicy, wojsko.
    2. Zmniejszyć pensje lekarzom nie muszą zarabiać 20-60 tyś a nawet więcej na miesiąc (w szpitalu). Rozliczać ich z godzin pracy - o godz. 13-14 już ich nie ma w szpitalu - skoro pracują przez 4-5 godz to trzeba im płacić za 4-5 godz a nie za cały etat.
    3. zlikwidować KRUS - rolnicy muszą płacić za leczenie (oraz składki emerytalno rentowe) to nie jest normalne że żyja i leczą się na koszt płacących składki do ZUS,
    4. nikt i tak nie wierzy, że składkę będzie można odpisać od podatku - już tak było (potrącają 9% a odliczyć można 7,75%

    Odpowiedz
  • Andrzej(2010-05-07 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    Dopuki nie zostanie zreformowana służba zdrowia można zapomnieć o standardach leczenia. Podwyższanie składki nic nie da . Musi być reforma służby zdrowia ale prawdziwa. Lekarze też mówili ,że jak dostaną podwyżki będzie super .Podwyżki dostali i co ?

    Odpowiedz
  • moman(2010-05-07 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy powinien płacić taką samą składkę - tj taką samą kwotę np. 100 zł miesięcznie, za dzieci i bezrobotnych niech płaci rząd . Jeżeli składka będzie podniesiona o kolejny % to zyskają na tym rolnicy, osoby pracujące na czarno, pracujący za granicą i ich rodziny w Polsce, przestępcy bo i tak nie płacą za leczenie swoich ofiar. Zapłacą głównie pracownicy najemni a przedsiębiorcy i tak płacą jenolitą stawkę na poziomie 170 zł miesięcznie. Niech każdy dopłaca do świadczeń a najwięcej palący papierosy, pijacy, narkomani ale też ludzie otyli .

    Odpowiedz
  • r(2010-05-08 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby się nie powtarzać popieram treści komentarzy 30, 32, 34, 35, 39. Podwyższenie składki da tylko zastrzyk pieniędzy takim Urzędom ds Eutanazji jak MZ i NFZ.

    Odpowiedz
  • <,(2010-05-08 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    będzie na sponsoring zapłodnienia in-vitro.

    Odpowiedz
  • JS(2010-05-08 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Pensja lekarzy powinna być na poziomie mgr ,inż.(to jest uzasadnione, podobne wykształcenie, wymagania ) , teraz bez zmiany systemu finansowania zdrowia, to będzie dalej nabijanie kasy dla lekarzy (10 -20 tys.zł pensji). Pacjent dalej nie będzie widział poprawy leczenia,nowoczesnego wyposażena szpitali, jakości obsługi , nikt tego nie kontroluje , efektywności wydatkowania(straty,przekręty przy zakupach itp) . Kilka razy podwyższano składki ZUS i jakie są efekty. Będzie dalej pchanie olbrzymich pieniędzy publicznych w nie wydolny system. Widać będzie przed szpitalami , tylko zmianę aut lekarzy ze Skód, VW na Toyoty, Mercedesy ,a co to da pacjentowi ??? Czekanie w kolejkach 0,5 , 1-2 rok i byle jakość , często bewzględną pazerność lekarzy jak podaje prasa.
    Może lepiej byłoby skasować NFZ (pozostałoby ok.30 % funduszu ),dać czeki lecznicze pacjentom na przychodnie (całkowicie sprywatyzowane,do wyboru lekarza byłałby konkurencja, która może podnieść tylko jakość usług ) pozostawić szpitale rozliczane wg cen rynkowych za usługi , przez Min.Z i UW ,SP, jest tam duża armia urzędników ,niech się czymś zajmą.
    Dokładanie kasy przy tym systemie to jest wkładanie do worka bez dna.
    Pacjęnci zamożniejsi nie wytrzymują tego bałaganu ,byle jakości , niechęci, często niedabalstwa i wykupują dlatego prywatne usługi płacąc dodatkowo ok.30 mld.zł . Za ten stan ktoś odpowiada !!!

    Odpowiedz
  • filologini(2010-05-08 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem pod wrażeniem mocy intelektualnych tego rządu. Podnieść podatki, podnieść obowiązkowe składki - takie reformy może wymyśleć pierwszy lepszy chłop małorolny. Rząd się ośmiesza i obnaża swoją nieudolność. To, że dziś sytuacja jest tragiczna jest skutkiem rządzących w Polsce od dziesięcioleci idiotów, którym nie w głowie było dobro Polaków. Chyba nie tylko ja wiem, że podniesienie składki zdrowotnej ani o cal nie naprawi systemu, z którego i tak nie ma sensu korzystać, kiedy człowiek poważnie choruje.

    Odpowiedz
  • bBB(2010-05-08 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Należy oddzielić zarobki lekarzy,( od zarobków średniego personelu medycznego i pokazać i ludziom ile to jest ,jakie ogromne pieniądze dostają lekarze w porównaniu do inżyniera budowlanego, z tego obliczyć średnią i pokazać srednią pielęgniarek CZY TO NIE WOŁA O POMSTĘ DO NIEBA a czemu przedstawiając problemy służby zdrowia zawsze pokazujecie pielęgniarki (CZY TO JAKO KPINA CZY ???)NIE WIEM O CO HODZI

    Odpowiedz
  • Polecam ,leczcie się u pielęgniarek(2010-05-08 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt nikogo nie zmusza,żeby leczył się u lekarza, naprawdę polecam pielęgniarki,one wiedzą wszystko najlepiej ,zwłaszcza o życiu prywatnym lekarzy.

    Odpowiedz
  • krzysztof(2010-05-07 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować lecznice dla elyt .Niech prezydenty,premiery,ministry,posłowie,senatorzy,wojsko,policja itp leczą się jak każdy obywatel tego kraju a nie będą potrzebne reformy służby zdrowia.

    Odpowiedz
  • do bBB-dlaczego nie jesteś lekrzem(2010-05-08 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie jesteś lekarzem?
    Brakło talentu?
    Socjalizm się skończył i chociaż każdy ma taki sam żołądek, nie ma takiej samej głowy.

    Odpowiedz
  • Viki(2010-05-08 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    do 46 i 47 - nie każdy chce być lekarzem a głowę jak piszesz mają nie tylko lekarze - skończyłam prawo i ekonomię, leczyć się u pielęgniarek też nie zamierzam. Płacę składki na "leczenie" więc mam prawo oczekiwać usług za które płacę (a lekarze podjęci się je świadczyć). Z waszego punktu widzenia najlepiej by było gdybyśmy fundowali wam niebotyczne pensje (z naszych składek), niczego w zamian nie żądali.

    Odpowiedz
  • pozdrawiam(2010-05-08 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    A co kogo interesują lekarze czy pielęgniarki?
    Mnie na przykład nie interesują.

    Interesuje mnie moja składka,moja kasa i usługi.Tak samo jak i innych Polaków.
    Jak dotychczas służba zdrowia to jedyna kategoria zawodowa,która wyłudza pieniądze na siebie w sposób w Polsce doskanały,chętnie zarzucajac to innym...

    Ale wszystko co piękne musi się skończyć.W końcu jest tylu prawników w Polsce...

    Odpowiedz
  • Viki polecam forum Klienci żądają odszkodowań za(2010-05-09 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do Viki- jeżeli jesteś prawnikiem i ekonomistą to chyba tylko teoretykiem.Zapraszam do szpitali może uda Ci się odkryć gdzie giną pieniądze dlaczego lekarze chcą godziwie zarabiać i dlaczego
    poziom wymagań naszych obywateli nie może być tak wysoki jak obywateli w USA -zresztą nie wszystkich bo nie każdy tam jest jednakowo ubezpieczony.
    Na specjalistę w Europie Zach. czeka się też miesiącami. Na innym forum GP spotkasz się z zarzutami że wszyscy prawnicy i sędziowie to oszuści którzy dzięki korporacji wymuszają wysokie sumy za swoje nieuctwo przeciągają procesy by wyciągać forsę od biednych klientów -polecam forum Klienci żądają odszkodowań za błędy prawników.
    Ja jako osoba już doświadczona życiowo wiem że trzeba temat poznać do końca zanim zacznie rzucać się kamieniem.

    Odpowiedz
  • mjkq(2010-05-09 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Super. Będą pieniądze na zatrudnienie kolejnych "kolesi" i podwyżki dla urzędasów NFZ... Opieka zdrowotna w Polsce to fikcja!!!. Czas na zmiany. PO-nierząd do dymisji!!!

    Odpowiedz