Reforma systemu lecznictwa: wyższa składka zdrowotna w zamian za ulgę podatkową

autor: Dominika Sikora07.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 09.05.2010, 20:55

Rząd wyciąga rękę po nasze pensje. Aby ratować służbę zdrowia, szykuje się do podwyższenia składki zdrowotnej z obecnych 9 aż do 12 proc. Najprawdopodobniej podwyżkę wezmą na siebie podatnicy. Mała szansa, żeby w budżecie znalazły się pieniądze na pokrycie tej różnicy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (58)

  • I to jest dowód na to ,że legalna praca(2010-05-07 04:05) Zgłoś naruszenie 00

    nie popłaca - i tak aby sie leczyć trzeba płacić dodatkowo czyli chodzić prywatnie a o emeryturach zapomnijcie -Donald jak liniowy zapewni je dla kolesi - dla Was braknie!

    Odpowiedz
  • podatnik(2010-05-07 07:00) Zgłoś naruszenie 00

    co na to premier Tusk z jego obietnicami przedwyborczymi.Każdy głupi potrafi podnosić podatki ale tylko mądry wie do czego to doprowadzi.Ten rząd nie radzi sobie z problemami.

    Odpowiedz
  • ed(2010-05-07 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    a rolnik dalej nie płaci a dostaje dopłaty nawet po 200 tys na rok

    Odpowiedz
  • lll(2010-05-07 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    rolnik , jak rolnik. Znam rodzinę pracującą w Holandii , mają tam nawet zarejestrowaną firmę, w Polsce dzierzawią trochę pola, oczywiście na papierze,chyba nawet nie wiedzą gdzie to pole, płaca KRUS i oczywiscie 5 osób, bo tyle liczy rodzina się tez leczy

    Odpowiedz
  • A.(2010-05-07 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Pomysłowa Pani minister, dyskryminacja kobiet poprzez obowiązkową profilaktykę, teraz podwyżka składek - dba o dochody lekarzy, bo przecież nie o podatników. Niech ten rząd się wreszcie skończy...

    Odpowiedz
  • spag(2010-05-07 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    a kiedy relanie może zostać zreformowana służba zdrowia w PL? owszem podatnik niech płaci 12% nawet 15% składki ale niech wreszcie dostanie bez łapówek usługę za którą płaci, ludzi oburza to że płacą tyle składki zdrowotnej a ich zdrowie życie zależy często od grubości koperty. bo pani pielegniarka tyłka nie ruszy jak się jej go nie nasmaruje

    Odpowiedz
  • _autor(2010-05-07 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    NFZ i obecna służba zdrowia to worek bez dna. Nawet 20% podatku nic nie zmieni. Bez reform i skutecznego oddzielenia prywatnych praktyk od społecznego majątku służby zdrowia nie ma szans aby się coś zmieniło. Już dawno powinien być zakaz dla lekarzy i ich rodzin wykonywania prywatnej praktyki jeżeli wykonują prace w społecznej służbie zdrowia. Rachunki za prywatne leczenie powinny przechodzić przez NFZ, ale nie za za więcej jak 2% prowizji. Jakiekolwiek pobieranie opłat za praktyke lekarską poza tym obiegiem powinno być karalne.

    Odpowiedz
  • adas(2010-05-07 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    NFZ pobiera ze składek 1.2%. Kasy niemieckie ok 7%, amerykańskie ok 15%. Amerykańskie z tej grupy najbardziej kontrolują i cisną szpitale i lekarzy, NFZ najmniej. NFZ po prostu jest dobry wujkiem, który popuje kasę (której jest oczywiście za mało) i nie pyta na co idzie

    Odpowiedz
  • Filemon(2010-05-07 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    A to dopiero zlodziejstwo podnosic skladke najpierw niech placa wszyscy za leczenie a pieniedzy bedzie dosc.

    Odpowiedz
  • nod(2010-05-07 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Należy oddzielić płace lekarzy z NFZ bo to własnie płace pochłaniają najwięcej pieniędzy. Składki płacone przez podatników powinny iść tylko i wyłącznie na świadczenia zdrowotne i utrzymanie służby zdrowia ale bez płac. Lekarze, pielęgniarki to budżetówka tak jak nauczyciele i powinni być tak opłacani w zależnosci od stopnia specjalizacji. Zwiększanie składki na NFZ tak, ale nie na płace personelu...

    Odpowiedz
  • kola(2010-05-07 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to? Czyżby Kopacz zarzucała kłamstwo premierowi? Przeciez wilokrotnie powtarzał że pieniędzy w ochronie zdrowia jest dość tylko trzeba uszczelniać bo pracownicy uzywaja ich zamiast papieru toaletowego

    Odpowiedz
  • Ewa(2010-05-07 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    do autor:
    choć nie jestem lekarzem to uważam, że piszesz głupoty.
    Jak ktoś włozył wiele wysiłków w wykształcenie to chce zarabiać i nie powinno być żadnych ograniczeń, limitów, kontroli opłat. To "rynek" o tym decyduje. Do byle patałacha nikt nie pójdzie leczyć się prywatnie.
    Kontrola jest potrzebna tam, gdzie zaczyna się nieuczciwość ... a ta w tym obszarze też ma miejsce i z nią należy walczyć.
    Dodatkowe podatki tego nie uleczą ...jest potrzeba wielkiej reformy i tyle.

    Odpowiedz
  • Gabryjela(2010-05-07 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie dobry kierunek działania - wyższa składka !!! W cywilizowanych krajach płaci się 15-16% składki, z tego 7-8% płaci pracodawca resztę pracownik. Tylko składka nie na podwyżki dlas słuzby zdrowia !!!Lekarzom zmniejszyć pobory i przekazać średniemu personelowi medycznemu. Przy tym centralny system rejestrowania usług, dla lekarzy kasy fiskalne kontrolowane i ustawowe ograniczenia dla NFZ !

    Odpowiedz
  • PPP(2010-05-07 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    1."Argumentacja za podwyżką składki podawana przez resort zdrowia jest identyczna od lat: poziom wydatków publicznych na zdrowie w Polsce jest zbyt niski. Wynosi 4,2 – 4,3 proc. PKB, a średnia unijna to 8 – 9 proc."
    PROSZĘ O PODNIESIENIE WYSOKOŚCI PENSJI DO ŚREDNIEJ UNIJNEJ I WTEDY BĘDE PŁACIĆ WYŻSZE SKŁADKI,
    2. ALBO ODDAJCIE MI 7% SKŁADKI ZDROWOTNEJ KTÓRĄ OBECNIE PŁACĘ,
    3. W TYM KRAJU SĄ SAME PODWYŻKI WSZYSTKIEGO , TYLKO NIE WYNAGRODZEŃ

    Odpowiedz
  • Gabryjela(2010-05-07 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    A jeszcze w lutym minister Kopacz twierdziła,że podwyżka składki nic nie da,należy zmienić tylko organizacje i przesunięcie pieniędzy w NFZ. Już nic z tego nie rozumiem dzisiaj.Co miesiąc inna decyzja. Na śmietnik historii z takimi rządami!!!

    Odpowiedz
  • Gabryjela(2010-05-07 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem dlaczego Tusk ma się spotkać z Bieleckim ??? On ma dużo pieniędzy i stać go na każde ubezpieczenie. Już lepiej jak się Tusk spotka z emerytem / 900 zł / lub pracownikiem najemnym / 1200 zł. / . Bedzie to bardziej wiarygodne. Spotkanie z Rokefelerem też pewnie nic nie da.

    Odpowiedz
  • Gabryjela(2010-05-07 10:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ten pomysł niczego nie usprawni.Nie poprawi to poziomu usług medycznych,ale zapewni doskonałe pobory lekarzom,którzy i tak zaniedbują pacjentów.

    Odpowiedz
  • Gabryjela(2010-05-07 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo doby kierunek - podwyżka składki. W cywilizowanych krajach składka zdrowotna wynosi 15 - 16%. z tego 7-8% płaci pracodawca resztę pracownik. Ale składka nie na podwyżki dla personelu medycznego. Popieram "nod" - płace lsłużby zdrowia winny być finansowane z budżetu, a składka wyłącznie na procedury medyczne. Koniecznie wprowadzić centralny rejestr usług medycznych i kasy fiskalne dla lekarzy.

    Odpowiedz
  • alice(2010-05-07 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego nie wprowadzi sie systemów monitorujących lecznictwo, i kontroluje kto, co, kiedy, jak, albo zmieni organizacje, zarzadzanie a nie tylko pcha pieniadze

    Odpowiedz
  • Pacjent polski.(2010-05-07 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Czytając wasze komentarze, nigdzie nie piszecie o niepłaceniu składki zdrowotnej przez urzędników Krk. Każdy deklarujący się katolik powinien obligatotyjnie, bezdyskusyjnie pokrywać dodatkowo sładkę zdowotną za swoich pasterzy!

    Odpowiedz