Reforma systemu lecznictwa: wyższa składka zdrowotna w zamian za ulgę podatkową

autor: Dominika Sikora07.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 09.05.2010, 20:55

Rząd wyciąga rękę po nasze pensje. Aby ratować służbę zdrowia, szykuje się do podwyższenia składki zdrowotnej z obecnych 9 aż do 12 proc. Najprawdopodobniej podwyżkę wezmą na siebie podatnicy. Mała szansa, żeby w budżecie znalazły się pieniądze na pokrycie tej różnicy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (58)

  • babsztyl(2010-05-11 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    dla mnie jakoś żadna różnica... do okulisty chodzę prywatnie (u mnie w mieście nawet nie ma takiego na nfz), do dentysty również (całą rodziną), do ortopedy z synem oczywiście też prywatnie (bo kolejki po kilka miesięcy), ginekolog - standardowo prywatnie bo sprzęt lepszy, i nie trzeba 4 godzin pod gabinetem spędzać, jedynie za mój poród w szpitalu zapłacił NFZ, no pomijam że znieczulenie też płatne... płacę, płacę i płacę za cała rodzinę... a składki z 3 firm... płacę na wszystkich innych...ot POLSKA RZECZYWISTOŚĆ

    Odpowiedz
  • grzegorz(2010-05-10 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    Z pewnością 1000 procentową należy zlikwidować NFZ i obecny system. Służbę zdrowia w 95 % sprywatyzować. Pozostałe 5 % - to państwowy system medycyny ratunkowej finansowany z budżetu. Pacjenci - czytaj płatnicy powinni zamiast anonimowych "składek" opłacać indywidualne ubezpieczenia od skomplikowanych i kosztownych zabiegów i hospitalizacji. Codzienne i banalne leczenie powinno być płatne - bo wszystkich na nie stać. Nie ma też potrzeby dopłacania do aspiryny, olejków do masażu lub silikonowania piersi. Wszystkie szpitale i ośrodki zdrowia powinny funkcjonować na zasadach komercyjnych i w warunkach pełnej konkurencji.
    Dostałyby pieniądze od pacjentów i / lub z ubezpieczalni po wykonaniu badań i zabiegów, a nie z góry na tzw. przetrwanie.
    Tylko taki system powstrzyma brudną eskalację żądań składkowych i wymusi racjonalne zarządzanie w "służbie chorych". / Ciekawa ta polska paranoja językowa: "służba zdrowia", "pracująca sobota", "odchudzanie" itp /.
    I jeszcze jedno: emeryci mundurowi oraz inni uprzywilejowani nie powinni korzystać z państwowej-resortowej służby zdrowia ,tylko- jak wszyscy- na zasadach ogólnych. ...pomarzyć można...

    Odpowiedz
  • Gość prawie z 30-letnik stażem pracy(2010-05-10 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Od dochodu - to nie sztuka ? Cóż jeszcze się wymyśli ? I tak ten system jest wart zaskarżenia. Po pierwsze : jednakowy dla wszystkich "koszyk świadczeń zdrowotnych"- przepraszam, dlaczego oferuje mi się to samo skoro oddaję o wiele więcej niż rolnik, bezrobotny i pracownik z minimalnym wynagrodzeniem. Po drugie : zgodnie z literą prawa przekazuję nieprawdziwe dane o dochodach / zawyżając / skoro ta reszta nie jest moją własnością. A może się mylę, to proszę mi oddać moją własność, bo to moje i ja nią będę dysponować ? Wynagrodzenie brutto- z daninami, które nie stanowią moją własność, brutto-podstawa do dochodu- to jest moje brutto, a nie to, które każe mi wykazywać ustawodawca. KTO TU KRĘCI ? KTO TU ZARABIA MOIM KOSZTEM ? Oczywiście wszyscy wiedzą, ale cioci lub wujkowi nie robi się kuku. A dlaczego nie od podatku ?

    Odpowiedz
  • Mariusz J(2010-05-10 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Polski sposób na usunięcie problemu bezrobocia. Nie masz forsy? Bezpłatna lewatywa.../ no, jakieś "składki" jednak ściągną /...Reszta leczenia dla bogatych.
    W ten sposób, za kilkadziesiąt lat, sami bogaci będą...;)))

    Odpowiedz
  • helena(2010-05-10 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Ten rząd kompletnie nie dba o dobro społeczeństwa.Przez te lata TYLKO CIĄGNĄ KASĘ OD SPOŁECZEŃSTWA nie bacząc na biedę która w kraju panoszy się na każdym kroku.Zastanówcie się głosując na liberałów.Mają w tyłku naszą biedę-za to bardzo dbają o swoje bogactwo

    Odpowiedz
  • VIKI(2010-05-09 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    Do 50
    Na co są przeznaczane środki przekazane z NFZ i gdzie giną pieniądze wiem, właśnie ... z racji wykonywania zawodu.

    Odpowiedz
  • azja(2010-05-09 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    Podwyżka składki to wcale nie jest reforma. Reforma byłaby wtedy,gdyby składkę obniżono i świadczenia pozostały na dobrym poziomie. Podwższenie składki to raczej ograbianie ludzi z ich dochodów i tak marnych w większości.

    Odpowiedz
  • mjkq(2010-05-09 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Super. Będą pieniądze na zatrudnienie kolejnych "kolesi" i podwyżki dla urzędasów NFZ... Opieka zdrowotna w Polsce to fikcja!!!. Czas na zmiany. PO-nierząd do dymisji!!!

    Odpowiedz
  • Viki polecam forum Klienci żądają odszkodowań za(2010-05-09 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do Viki- jeżeli jesteś prawnikiem i ekonomistą to chyba tylko teoretykiem.Zapraszam do szpitali może uda Ci się odkryć gdzie giną pieniądze dlaczego lekarze chcą godziwie zarabiać i dlaczego
    poziom wymagań naszych obywateli nie może być tak wysoki jak obywateli w USA -zresztą nie wszystkich bo nie każdy tam jest jednakowo ubezpieczony.
    Na specjalistę w Europie Zach. czeka się też miesiącami. Na innym forum GP spotkasz się z zarzutami że wszyscy prawnicy i sędziowie to oszuści którzy dzięki korporacji wymuszają wysokie sumy za swoje nieuctwo przeciągają procesy by wyciągać forsę od biednych klientów -polecam forum Klienci żądają odszkodowań za błędy prawników.
    Ja jako osoba już doświadczona życiowo wiem że trzeba temat poznać do końca zanim zacznie rzucać się kamieniem.

    Odpowiedz
  • pozdrawiam(2010-05-08 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    A co kogo interesują lekarze czy pielęgniarki?
    Mnie na przykład nie interesują.

    Interesuje mnie moja składka,moja kasa i usługi.Tak samo jak i innych Polaków.
    Jak dotychczas służba zdrowia to jedyna kategoria zawodowa,która wyłudza pieniądze na siebie w sposób w Polsce doskanały,chętnie zarzucajac to innym...

    Ale wszystko co piękne musi się skończyć.W końcu jest tylu prawników w Polsce...

    Odpowiedz
  • Viki(2010-05-08 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    do 46 i 47 - nie każdy chce być lekarzem a głowę jak piszesz mają nie tylko lekarze - skończyłam prawo i ekonomię, leczyć się u pielęgniarek też nie zamierzam. Płacę składki na "leczenie" więc mam prawo oczekiwać usług za które płacę (a lekarze podjęci się je świadczyć). Z waszego punktu widzenia najlepiej by było gdybyśmy fundowali wam niebotyczne pensje (z naszych składek), niczego w zamian nie żądali.

    Odpowiedz
  • do bBB-dlaczego nie jesteś lekrzem(2010-05-08 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie jesteś lekarzem?
    Brakło talentu?
    Socjalizm się skończył i chociaż każdy ma taki sam żołądek, nie ma takiej samej głowy.

    Odpowiedz
  • Polecam ,leczcie się u pielęgniarek(2010-05-08 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt nikogo nie zmusza,żeby leczył się u lekarza, naprawdę polecam pielęgniarki,one wiedzą wszystko najlepiej ,zwłaszcza o życiu prywatnym lekarzy.

    Odpowiedz
  • .(2010-05-08 19:22) Zgłoś naruszenie 00

    Składki na ubezpieczenie zdrowotne muszą być wyrażone kwotowo,a nie procentowo,tzn.być uzależnione od wysokości dochodów.To gwarantuje KONSTYTUCJA!(ART.68.PKT.1,2).To zasadnicza różnica!

    Te przepisy NFZ już dawno powinny być zaskarżone do TK.Widać tym,którzy płacą haracze latami na tym już nie zależy,a nie zależy ,bo im się nie opłaca tylko i wyłącznie.

    Lekarze świetnie się ustawili! Wyrażam podziw!

    Odpowiedz
  • bBB(2010-05-08 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Należy oddzielić zarobki lekarzy,( od zarobków średniego personelu medycznego i pokazać i ludziom ile to jest ,jakie ogromne pieniądze dostają lekarze w porównaniu do inżyniera budowlanego, z tego obliczyć średnią i pokazać srednią pielęgniarek CZY TO NIE WOŁA O POMSTĘ DO NIEBA a czemu przedstawiając problemy służby zdrowia zawsze pokazujecie pielęgniarki (CZY TO JAKO KPINA CZY ???)NIE WIEM O CO HODZI

    Odpowiedz
  • filologini(2010-05-08 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem pod wrażeniem mocy intelektualnych tego rządu. Podnieść podatki, podnieść obowiązkowe składki - takie reformy może wymyśleć pierwszy lepszy chłop małorolny. Rząd się ośmiesza i obnaża swoją nieudolność. To, że dziś sytuacja jest tragiczna jest skutkiem rządzących w Polsce od dziesięcioleci idiotów, którym nie w głowie było dobro Polaków. Chyba nie tylko ja wiem, że podniesienie składki zdrowotnej ani o cal nie naprawi systemu, z którego i tak nie ma sensu korzystać, kiedy człowiek poważnie choruje.

    Odpowiedz
  • JS(2010-05-08 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Pensja lekarzy powinna być na poziomie mgr ,inż.(to jest uzasadnione, podobne wykształcenie, wymagania ) , teraz bez zmiany systemu finansowania zdrowia, to będzie dalej nabijanie kasy dla lekarzy (10 -20 tys.zł pensji). Pacjent dalej nie będzie widział poprawy leczenia,nowoczesnego wyposażena szpitali, jakości obsługi , nikt tego nie kontroluje , efektywności wydatkowania(straty,przekręty przy zakupach itp) . Kilka razy podwyższano składki ZUS i jakie są efekty. Będzie dalej pchanie olbrzymich pieniędzy publicznych w nie wydolny system. Widać będzie przed szpitalami , tylko zmianę aut lekarzy ze Skód, VW na Toyoty, Mercedesy ,a co to da pacjentowi ??? Czekanie w kolejkach 0,5 , 1-2 rok i byle jakość , często bewzględną pazerność lekarzy jak podaje prasa.
    Może lepiej byłoby skasować NFZ (pozostałoby ok.30 % funduszu ),dać czeki lecznicze pacjentom na przychodnie (całkowicie sprywatyzowane,do wyboru lekarza byłałby konkurencja, która może podnieść tylko jakość usług ) pozostawić szpitale rozliczane wg cen rynkowych za usługi , przez Min.Z i UW ,SP, jest tam duża armia urzędników ,niech się czymś zajmą.
    Dokładanie kasy przy tym systemie to jest wkładanie do worka bez dna.
    Pacjęnci zamożniejsi nie wytrzymują tego bałaganu ,byle jakości , niechęci, często niedabalstwa i wykupują dlatego prywatne usługi płacąc dodatkowo ok.30 mld.zł . Za ten stan ktoś odpowiada !!!

    Odpowiedz
  • <,(2010-05-08 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    będzie na sponsoring zapłodnienia in-vitro.

    Odpowiedz
  • r(2010-05-08 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby się nie powtarzać popieram treści komentarzy 30, 32, 34, 35, 39. Podwyższenie składki da tylko zastrzyk pieniędzy takim Urzędom ds Eutanazji jak MZ i NFZ.

    Odpowiedz
  • ja(2010-05-08 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować NFZ a pieniędzy się znajdą!!!

    Odpowiedz