Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony dokonane przez pracodawcę było wadliwe, pracownik może żądać odszkodowania albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a jeżeli umowa uległa rozwiązaniu, przywrócenia do pracy. Wybór żądania należy do pracownika. Kiedy sąd może nie uwzględnić żądania pracownika i zasądzić odszkodowanie zamiast przywrócić go do pracy?
Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd orzeka o odszkodowaniu (art. 45 par. 2 k.p.).
W wyroku z 10 października 2000 r., (I PKN 66/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że ocena roszczenia pracownika o przywrócenie do pracy z punktu widzenia kryterium możliwości i celowości jego dalszego zatrudnienia powinna uwzględniać takie okoliczności jak: rodzaj przyczyny rozwiązania stosunku pracy (ciężkie czy zwykłe naruszenie obowiązków pracowniczych itp), podstawa orzeczenia o przywróceniu do pracy (bezzasadność zarzutów czy też naruszenie przez pracodawcę wymagań formalnych obowiązujących przy rozwiązywaniu umów o pracę) czy skutki mogące wyniknąć dla jednej lub drugiej strony z przywrócenia do pracy lub z zasądzenia na jego rzecz odszkodowania (konieczność zwolnienia dobrze pracujących pracowników, możliwość odrodzenia się sytuacji konfliktowej w zakładzie pracy). Dokonując oceny w ramach art. 45 par. 2 k.p. powinno się uwzględnić wszystkie okoliczności, które mogłyby mieć wpływ na zasądzenie na rzecz pracownika odszkodowania zamiast przywrócenia do pracy, w tym okoliczności, które wystąpiły po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę.
Pozostawanie pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym w długotrwałym i głębokim konflikcie z pracodawcą lub osobą zarządzającą zakładem w imieniu pracodawcy uzasadnia ocenę, że przywrócenie go do pracy było niecelowe (wyrok SN z 19 listopada 1997 r., 374/97). Z drugiej strony, jak wypowiedział się SN w wyroku z 14 października 1997 r., I PKN 275/97, konflikt między pracodawcą a pracownikiem w związku z procesem sądowym nie przesądza o niemożliwości lub niecelowości przywrócenia do pracy.

Kiedy zakaz konkurencji ustanowiony na okres po ustaniu stosunku pracy przestaje wiązać pracownika?

Jakie sankcje można zastosować wobec pracownika, który odmawia podpisania klauzuli konkurencyjnej?