– Płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości oraz nie toczy się w stosunku do nich żadne postępowanie, będą mogli od ręki we wszystkich oddziałach ZUS uzyskać zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek – mówi Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS.

Jeszcze do niedawna z takiej możliwości mogli skorzystać tylko przedsiębiorcy rozliczający się w II Oddziale ZUS w Warszawie i w Opolu.

Do końca marca bieżącego roku ZUS wydał przedsiębiorcom 227 921 zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek. W ubiegłym roku było ich ponad 494 tys., a rok wcześniej – 763 tys.

Od kwietnia obowiązują także inne ułatwienia dla przedsiębiorców. Ci, którzy borykają się z kłopotami finansowymi, mogą przesłać w formie elektronicznej do ZUS wniosek o raty, odroczenia i umorzenia. Także drogą elektroniczną otrzymują, na swój wniosek, wykaz dokumentów, jakie muszą złożyć do ZUS. Zainteresowani oczywiście nadal mogą też składać papierowe wnioski.

Z kolei od marca osoby opłacające składki wyłącznie za siebie i przekazujące do ZUS dokumenty w formie papierowej nie muszą same ich wypełniać. Robią to za nich pracownicy Zakładu.