Coraz więcej rolników skarży się, że zakładając firmę w tzw. jednym okienku, nie wie o obowiązku złożenia w KRUS oświadczenia o rozpoczęciu pozarolniczej działalności gospodarczej. A brak takiego dokumentu powoduje, że osoby te są wykluczane z KRUS. Ułatwienia przy zakładaniu firmy weszły w życie 31 marca 2009 r. na podstawie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 18, poz. 97). Związki zawodowe rolników zapowiadają, że w tej sprawie zwrócą się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawą już interesują się także posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Rolnik musi znać przepisy, bo nic go z tego nie zwalnia. Problem jednak polega na tym, że rząd reklamował jedno okienko jako sposób na ograniczenie biurokracji – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Tłumaczy, że w praktyce rolnicy zakładający działalność gospodarczą byli przekonani, że urząd sam za nich załatwi wszystkie sprawy w KRUS. Tak się jednak nie stało. Teraz powoduje to dodatkowe problemy – do wykluczenia z ubezpieczenia łącznie.