Nastolatki rodzą, ich rodzice płacą

autor: Anna Monkos27.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2010, 09:59

Gwałtownie przybywa nieletnich matek, ale przepisy nie nadążają za tym zjawiskiem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • Marta(2010-04-27 11:18) Zgłoś naruszenie 10

    Zróbcie jeszcze więcej lekcji religii w szkole zamiast biologii.

    Odpowiedz
  • keszet(2010-04-27 06:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jest jakaś dziwna amnezja u ludzi starszych. Wprowadzają zaostrzone kryteria moralne, zapominając o swym postępowaniu i sposobie myślenia, gdy byli nastolatkami. Zarówno wiek dojrzewania płciowdego, jak i inicjacji systematycznie się obniża i nie da się tego trendu zatrzymać. Być może jest to druga strona medalu postępu cywilizacyjnego i materialnego. A u nas jest ciągle dyskusja na poziomie połowy ubiegłego stulecia, a wychowanie seksualne przeważnie ogranicza się do pogadanek moralizatorskich zamiast do instrukcji dotyczących antykoncepcji. Sytuacja ta będzie dopóty, dopóki nie wprowadzi się swobodnego i taniego dostępu do środków zapobiegawczych dla dziewcząt, jak pigułki, a szczególnie wczesnoporonne oraz plastry.

    Odpowiedz
  • alejaja(2010-04-27 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Antykoncepcja- tak, ale pigułki wczesnoporonne- nie. Edukacja jest taka jak wiedza rodziców, nauczycieli i innych opiekunów dziecka. Zgadzam się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tylko, że moralność gdzieś się młodym zapodziała

    Odpowiedz
  • hun(2010-04-27 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Edukacja i dostęp do odpowiednich środków, a gadki o moralności są śmieszne zwłaszcza w ustach osób które braki widzą wszędzie ale nie w sobie

    Odpowiedz
  • Andrzej(2010-04-27 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Przy kilkuset tysiącach porodów rocznie kilkaset porodów nastolatek to są promile zupełny margines.
    Wyniki badań wskazują jednoznacznie na silny wzrost ciąż nastolatek z jej wprowadzeniem. To prawda znana od conajmniej 30 lat ale dopiero od niedawna zaczynamy się orientować w mechanizmach tego zjawiska.

    Odpowiedz
  • żuber toruń(2010-04-27 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    to jest paranoja do **** do szkoly ******** a nie za dzieci sie zabieracie dzieci rodza dzieci ******** sa tabletki to sie zabezpieczaj

    Odpowiedz
  • alejaja(2010-04-27 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    do hun : mam prawo mówić o moralności. Przecież 13-16 letnie dziewczyny to jeszcze dzieci i nie są gotowe i nie powinny rozpoczynać współżycia seksualnego. Skoro jednak "świat się zmienia" to niech rodzice poczuwają się do obowiązku wychowywania i uświadamiania swoich pociech. Wychowałam dwójkę dzieci, które teraz są dorosłe i nie miałam takich problemów z nimi. Uczyłam co jest dobre a co złe wtedy, gdy jeszcze chciały słuchać głosu mamy. A i teraz, gdy same decydują o sobie, też kierują się tą wiedzą. Zwyczajnie miałam czas dla moich dzieci i bardzo mi na nich zależało.

    Odpowiedz
  • Renata(2010-04-27 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Największy błąd popełniają rodzice. Gdy dziecko zaczyna pytać o "te rzeczy" to najczęściej słyszy jakieś bajki. Dzieci najczęściej o seksie dowiadują się od starszych znajomych, z telewizji, internetu i gazet.
    Dla większości nastolatek seks a raczej prostytucja stała się łatwym źródłem na nowe spodnie, komórkę czy wypad do kina.

    Odpowiedz
  • ktos(2010-04-27 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    gdzie są rodzice? jak dziecko w wieku od 13 do18 lat może chodzić na imprezy wieczorami powinno być w domu...
    w dzisiejszych czasach mówimy o braku świadomości seksualnej wśród młodzieży...przecież są czasopisma zarówno dla 13latek jak i starszej młodzieży, w których opisuje się ""ten pierwszy raz jak powinien wyglądać, jakie stosować metody antykoncepcji...itp. jest internet tzw. skarbnica wiedzy można się wszystkiego dowiedzieć...no cóż ale dzisiejsza młodzież: imprezka, alkohol fajna zabawa tylko o skutkach nikt nie myśli...a gdy pojawia się ciąża zaczyna się problem...

    Odpowiedz
  • AZ(2010-04-27 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Moralność w społeczeństwie na przestrzeni dziejów zawsze była i jest taka sama-to znaczy różna-patologia i nieświadomość była jest i będzie!

    Pamiętam,że w PRL (znam takie przypadki osobiście) też nastolatki i to w wieku 13 lat i poniżej zachodziły w ciążę!!!
    Ale problemu tego nie było bo była powszechność usuwania ciąży!

    Nie jestem zwolennikiem powszechności aborcji-ale uważam,że w zamian powinno się dopuścić do powszechności stosowania NIEKTÓRYCH środków antykoncepcyjnych oraz wprowadzenia obowiązkowej nauki dotyczącej seksualności człowieka!!!
    Seksualność każdej osoby :dziewczyny,chłopaka,kobiety i mężczyzny jest różna.
    Jedni potrafią opanować instynkt rozbudzonej ponad miarę seksualności-inni nie!-i nie jest to wina tych osób-po prostu ludzie fizycznie i psychicznie są różni!

    Temu(używania środków zapobiegawczych innych niż aborcja)- niestety sprzeciwia się hierarchia kościelna-a co dziwne Biblia na ten temat w ogóle się nie wypowiada.
    Pamiętajmy,że Kościół po wielu latach zawsze zmieniał swoje zdanie -na przykład teraz już nie twierdzi(groziła śmierć na stosie)np:,że Ziemia jest płaska, a kobiety mają być służebnicami mężów,ojców i synów.

    Kanon kościelny też się zmienia-niestety tylko z wielkim opóżnieniem!!!

    Mam nadzieję,że katolicy zaczną w końcu czytać i poznawać Biblię(tak jak ja-też jestem rzymsko-katolikiem i historię własnego kościoła)i w końcu rozróżnią prawa Biblijne od praw katechicznych-często zmienianych przez hierarchów kościoła na przestrzeni dziejów!!!

    Odpowiedz
  • yimsha(2010-05-02 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    do ''Marta'' - a co Ci da lekcja biologii więcej - przecież te małolaty i tak do szkoły nie chodzą - wolą chodzić na imprezki i dawać d... a nie się uczyć. Poza tym niby dlaczego mam dopłacać do nieletnich k.., które dały d..., i jeszcze 1000 złotych - i na co - na alkohol; to po jaką cholerę te pieniądze są wypłacane.

    Odpowiedz
  • !(2010-04-27 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Do Renata:
    Piszesz: "Dla większości nastolatek seks a raczej prostytucja stała się łatwym źródłem"
    W jakim świecie ty żyjesz? Dla WIĘKSZOŚCI ? Czyli ponad połowa?!?!? Zastanów się najpierw zanim siądziesz do klawiatury. I przestań czytać te bzdury z Faktu.

    Odpowiedz
  • Zlikwidować koryto!(2010-04-27 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Jestm bardzo wdzięczny, że pani Nowicka chce mi zapewnić wszechstronną pomoc. A kto za to zapłaci? czy pani Nowicka? NIE! A więc pani Nowicka jest typową czerwona komunistką: płacić za jej "dobre uczynki" z cudzej kieszeni.
    Państwo to niech sie odpieprzy od rodziny. Wiemy co robi Jugendamt w Niemczech czy urzędnicy socjalni w Szwecji. Takie nawiedzone komunistki jak pani Nowicka powinny byc izolowane bo są szkodliwi i zagrażają zdrowym rodzinom!

    Odpowiedz