Rozmawiamy z Joanną Kotzian, ekspertem rynku pracy z portalu HRK.pl. - Co warto zrobić, aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak się do niej przygotować?

Po pierwsze, warto zebrać informacje o firmie, jej specyfice, pozycji rynkowej, konkurencji oraz branży. Po drugie, trzeba przeprowadzić analizę swoich mocnych i słabych stron.

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stopniu spełniamy wymagania stanowiska i firmy. Można też przygotować listę argumentów, które pokażą czarno na białym, że te wymagania spełniamy.

Koniecznie też należy zastanowić się wcześniej, jakie konkretne sytuacje w dotychczasowym życiu zawodowym mogą być potwierdzeniem, że posiadamy oczekiwane kompetencje. Jeśli chcemy się wyróżnić spośród innych kandydatów, to na spotkanie można przygotować krótką prezentację swoich kompetencji, ale musimy być przygotowani na to, że nasz rozmówca może chcieć sam narzucić scenariusz spotkania. Osoby odpowiedzialne za rekrutacje mają często zaledwie godzinę na spotkanie z kandydatem i zależy im przede wszystkim na uzyskaniu odpowiedzi na przygotowane przez siebie pytania.

Na co zwraca uwagę rekruter podczas przeprowadzenia rozmowy?

Kandydaci dzięki szkoleniom z autoprezencji i różnym poradnikom dostępnym w sieci są coraz lepiej przygotowani do rozmów rekrutacyjnych. Dlatego doświadczony konsultant musi posiadać nie tylko umiejętność zadawania pytań i oceny zgodności udzielonych odpowiedzi z wymaganiami pracodawcy, ale także umiejętność oceny wiarygodności kandydata. Rekruter potrafi nie tylko wykryć niekonsekwencje i manipulacje w wypowiedziach kandydata, ale także ocenić jego zaangażowanie, poziom motywacji i odpowiedzialności. Przedmiotem analizy są nie tylko wypowiedzi kandydata, ale też jego sposób zachowania oraz komunikacja niewerbalna.



Na jakie pytanie warto się przygotować?

W poradnikach na stronach internetowych dominują typowe pytania, takie jak: jakie są twoje mocne i słabe strony, przekonaj mnie, że jesteś właściwym kandydatem na to stanowisko albo co wiesz o naszej firmie? I rzeczywiście na rozmowach rekrutacyjnych bardzo często są one zadawane. Doświadczeni konsultanci korzystają jednak zwykle z wywiadu opartego na kompetencjach, który nastawiony jest na analizę sytuacji, w jakich kandydat uczestniczył w przeszłości. Metoda ta opiera się na założeniu, że o skuteczności i sposobie funkcjonowania kandydata w nowym miejscu pracy można wnioskować na podstawie tego, jak realizował swoje zadania w przeszłości. Analiza sposobu zachowania, rozwiązywania problemów, stylu relacji z ludźmi w pracy, które ujawnił kandydat w przeszłości jest najbardziej wiarygodną odpowiedzią na pytanie, jakich zachowań można oczekiwać od niego w przyszłości. Bardzo ważne jest zatem, by przemyśleć przed rozmową rekrutacyjną różne sytuacje zawodowe, które mogą ilustrować posiadane przez nas kompetencje.

Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej?

Głównym błędem jest brak przygotowania. Część osób uważa, że nie musi poświęcać czasu na przygotowanie, bo to nic nie daje. Inne osoby są tak przekonane o swojej wartości, że nie mają zamiaru tracić na nie czasu. To poważny błąd, który może zdecydować o sukcesie. Druga sprawa, to czasami kandydaci wychodzą z założenia, że to drugiej stronie powinno bardziej zależeć. Przejawiają oni brak entuzjazmu i motywacji. W takim przypadku pracodawcy wolą wybrać osoby, które mają niższe kompetencje merytoryczne, ale są zmotywowane i traktują nową pracę jak ciekawe wyzwanie.

Bywają też kandydaci, którzy zachowują się na rozmowie tak, jakby oferowaną pracę mieli już w kieszeni. Są tak pewni swojej wartości, że rozmowę zaczynają od wypytywania o przyszłą pracę i o zarobki. Radzę, aby pozwolić rekruterowi prowadzić spotkanie zgodnie z planem. Jeśli rozmówca pominie jakąś ważną dla kandydata informację, pod koniec spotkania będzie miał czas na zadawanie pytań. Zdecydowanym błędem jest także przedstawianie poprzedniego lub obecnego pracodawcy w negatywnym świetle. Obszerne wyznania na temat złej atmosfery w pracy i braku profesjonalizmu szefa nie wpłyną pozytywnie na ocenę kandydatury.