Rodzice, którzy ze względu na rygorystyczne przepisy nie złożyli wniosku o becikowe, mogą je otrzymać, pod warunkiem że ich dziecko urodziło się po 31 października 2008 r.
Od 31 marca obowiązują nowe zasady ubiegania się o becikowe oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Gminy wymagają udokumentowania tylko jednego badania lekarskiego w trakcie ciąży.
Dodatkowo do końca września po raz drugi o te świadczenia mogą wnioskować ci rodzice, którzy z powodu rygorystycznych przepisów go nie otrzymali lub ich wniosek nie został przez gminę rozpatrzony.
Jak wyjaśnia resort pracy, takie prawo mają też ci rodzice, którzy w ogóle nie złożyli wniosku o becikowe. Mogą to zrobić, nawet jeśli skończył się już ustawowy czas na składanie wniosku, który wynosi 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Możliwość ta dotyczy jednak tylko tych rodziców, których dzieci urodziły się po 31 października 2008 r.
– Są to rodzice, którzy nie spieszyli się ze złożeniem wniosku, a po 1 listopada 2009 r., kiedy zmieniły się przepisy, nie mogli przedstawić zaświadczenia o objęciu opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży do porodu – mówi Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń.