Na tle innych Europejczyków Polacy w sposób umiarkowany korzystają z antybiotyków: w ciągu ostatniego roku sięgnęło po nie 33 proc., w porównaniu z 40 proc. obywateli całej UE. Są jednak równie słabo poinformowani o tym, jakie są wskazania i zagrożenia związane z korzystaniem z antybiotyków - leków zwalczających zakażenia bakteryjne, więc nieskutecznych w przypadku chorób i infekcji wirusowych, takich jak grypa.

Tymczasem powodem sięgnięcia ostatnio po antybiotyki było dla 22 proc. Polaków przeziębienie, choć zakażenie bakteryjne wymagające antybiotyku może pojawić się dopiero w ostatnim etapie tej wirusowej infekcji, oraz grypa (19 proc.). W skali UE grypa w tym kontekście jest na pierwszym miejscu (20 proc. ankietowanych).

Z Eurobarometru wynika, że 53 proc. Europejczyków (i 55 proc. Polaków) błędnie sądzi, że antybiotyki zabijają wirusy. 61 proc. Polaków jest przekonanych o skuteczności antybiotyków w leczeniu grypy i przeziębienia (w UE 47 proc.).

Jednocześnie aż 85 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że nadużywanie i niepotrzebne sięganie po antybiotyki prowadzi do obniżenia skuteczności tych leków. 74 proc. jest świadomych ryzyka efektów ubocznych, takich jak biegunka.