Reforma systemu zdrowotnego: 80 mld zł na świadczenia

autor: Dominika Sikora08.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 08.04.2010, 15:51

W tym roku na świadczenia zdrowotne zostanie przeznaczone ponad dwa razy więcej niż jeszcze pięć lat wcześniej. Mimo to sytuacja pacjentów się nie poprawia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

 • Kat(2010-04-09 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Jak się najpierw robi, a dopiero póżniej myśli, to właśnie takie są efekty.

  Odpowiedz
 • ksiegowa(2010-04-08 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  Do 1
  dawno podobnych bzdur nie czytałam. Ludzi należy leczyć bez względu na to czy maja na koncie (czy maja jak to piszesz czeki na leczenie) pieniadze czy nie. Bo ten co choruje np. przewlekle albo jego leczenie jest b. drogie to nigdy nie będzie miał pieniędzy (czeków). A w wielu przypadkach rokowania sa wątpliwe i taka osoba być może już nigdy nie powróci do zdrowia i nie będzie miała możiwości jak to piszesz uzbierać sobie na koncie od nowa pieniedzy i CO DALEJ??? Może komory gazowe dla chorych i starych - zaoszczedziłoby im się cierpienia bo na leczenie nigdy nie bedą mieli pieniędzy.
  Druga sprawa to gospodarowanie środkami, które szpitale dostają z NFZ. obecnie 90-95% tych środków pochłaniają płace (Głownie lekarzy, którzy zarabiają od 10-60 tyś na miesiąc a pracują do godz. 12-13 później już ich w szpitalu nie ma - tylko lekarz dyżurny). Skoro pracują na pół etatu to może im płacić na pół etatu a nie za cały, od razu będą pieniądze na diagnostykę i na leczenie.
  Po trzecie dodatkowe opłaty na leczenie - na nie może stać np. p. Bieleckiego - doradcę Tuska , który w ubiegłym roku pracując w PKO zarobił 8.787.000 zł, (obecnie już w PKO nie pracuje ale nadal bierze pieniądze z PKO z tytułu zakazu konkurencji) pozostałych zarabiajacych 2-3 tyś a nawet mniej po prostu nie jest stać - nie wspominając już o obecnych I PRZYSZŁYCH emerytach (którym wprowadzając nowy sposób obliczania emerytury ukradziono ok. 40% emerytury.

  Odpowiedz
 • do Klemensa(2010-04-08 14:37) Zgłoś naruszenie 00

  podaj Klemens adres swojego hipnotyzera, zna si ena swojej pracy, że wmówił ci 2 lata temu ze warto było głosowac na PO

  Odpowiedz
 • do Klemensa(2010-04-08 14:36) Zgłoś naruszenie 00

  to dlaczego PO nie robi reform? Przeciez obiecywało a ty im uwierzyłeś naiwniaku

  Odpowiedz
 • Klemens(2010-04-08 14:28) Zgłoś naruszenie 00

  olek,bierzesz ciągle złe leki.Zmień lekarza bo dotychczasowy Cię oszukuje.
  Nie chodzi w tym wątku o ocenę rządów Kaczyńskiego czy innych.Gdyby one /rządy Kaczyńskiego/ były dobre,rządził by nadal.Dyskusja dotyczy potrzeby głębokiej reformy opieki medycznej w kraju.Czyli poprawy dostępności do lekarzy i opieki zdrowotnej."Jedynie słuszna" kasa chorych zwana NFZ nie sprawdza się.

  Odpowiedz
 • olek(2010-04-08 13:46) Zgłoś naruszenie 00

  Kaczyński częstował okupujace pielęgniarki kanapkami z Łososiem... a oszuści z PO w postaci Kopacz mieli tylko pogardliwy uśmiech na twarzy.


  .. gratuluje wyborcom PO durnych decyzji przy urnach wyborczych

  Odpowiedz
 • olek(2010-04-08 13:07) Zgłoś naruszenie 00

  czyli dla komisarzy z PO zasada jest taka:
  1. Jka pielęgniarki strakowały za Kaczynskiego to miały racje
  2. Jak pielegniarki strajkuja zaTuska to nie mają racji i sa podłe


  ot moralnośc elektoratu PO.. tfu

  Odpowiedz
 • do Klemensa(2010-04-08 12:39) Zgłoś naruszenie 00

  to dlaczego broniłes pielęgniarek jak strajkowały za Kaczyńskiego?

  Razem z Tuskiem krzyczales wtedy, że pielęgniarki maja racje i powinny zyć godnie.

  Dlaczego nie masz pretensji do Bufetowej, że nie wyszła do strajkujących z kanapkami jak wtedy?

  Odpowiedz
 • do Emeryta 2.(2010-04-08 12:01) Zgłoś naruszenie 00

  emeryt do pracy -zobacz co obecnym przygotowała FEDAK -Ona chce sama bardzo wcześnie iść na emeryturę a innym spracowanym kazała by pracować do zupełnej starości.

  Odpowiedz
 • No i zapominacie o jednym(2010-04-08 11:44) Zgłoś naruszenie 00

  gdyby zastosować post 1 to z obecnej służby zdrowia nie korzystał by głównie rodziny lekarzy a to jest obecnie praktykowane. Ci co mają dojścia korzystają a Ci co nie mają dojść ...są robieni w bambuko i płacą składki.

  Odpowiedz
 • olek(2010-04-08 11:44) Zgłoś naruszenie 00

  znowu obiecanki.. to typowe dla PO

  Odpowiedz
 • Klemens(2010-04-08 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  Czas najwyższy przepędzić lekarzy od reformowania systemu opieki zdrowotnej.Od początku przemian,zamiast fachowców,do reformowania opieki medycznej zatrudnia się kompletnych ignorantów,czyli personel medyczny,którego nikt nigdzie nie uczy organizacji działalności podmiotów usługowych na wolnym rynku.Czyli o funkcjonowaniu rynku usług medycznych "reformatorzy" mają pojęcie jak przysłowiowy byk o gwiazdach.
  20 lat reformowania i oto mamy wynik.Tasiemcowe kolejki do specjalistów/sztucznie tworzone/i wysokie dochody lekarzy.Pozostały personel ledwie wiąże koniec z końcem.A premier udaje,że nic sie nie dzieje złego.Ministrem -reformatorem, nieudacznikiem nadal jest lekarz.Czyli osoba bez pojęcia o funkcjonowaniu zakladów usługowych w warunkach wolnego rynku.
  Koszty ignorancji płaci podatnik bo nie stworzono mu /celowo/ żadnego wyboru.I będzie płacił coraz więcej, otrzymując coraz mniej.
  Od zaklęć ,modlitw,zawierzań nic się nie zmieni.Tylko gruntowna reforma opieki medycznej w kraju ,czyli powstanie innych od NFZ, kas chorych i prywatyzacja wybranych placówek służby zdrowia.

  Odpowiedz
 • LGB(2010-04-08 11:20) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli jest tak jak mówi 7 to powinno się zatrudniać lekarzy na kontraktach 3 miesięcznych, przez resztę roku szpital powinien być zamknięty. Bez sensu z ekonomicznego p-ktu widzenia jest trzymać otwarty szpital jak nie ma kasy na leczenie. Po to tylko żeby wszyscy robili prywatne biznesy?

  Odpowiedz
 • LGB(2010-04-08 11:16) Zgłoś naruszenie 00

  Ad 1. Popieram. Trzeba raczej limitować ilość usług medycznych na pacjenta w roku niż ilość usług medycznych wykonanych przez zakład opieki bo to co mamy teraz powoduje nierówne traktowanie pacjentów. Zdrowi nie mają nic przewlekle chorzy niekiedy bardzo dużo zabiegów. Dlatego z banku zdrowia niezagospodarowane środki mogły by iść na profilaktykę czyli wyznaczano by datę stawienia się na badania profilaktyczne (statystyczny Polak, przychodzi do lekarza jak jest za późno, wówczas nawet gigantyczne pieniądze w banku nie pomogą). A przewlekle chorych traktowano by inaczej tak aby intensyfikować ilość zabiegów w trakcie pobytu w szpitalu. Z tego co wiem to dzisiaj jest odwrotnie. Płaci się za jeden zabieg podczas jednego pobytu w szpitalu to powoduje marnotrawienie środków. Przewlekle chorzy muszą sobie zdawać sprawę, że ich leczenie kosztuje i jeżeli chorują przez pracoholizm, alkohol lub papierosy powinni płacić znacznie więcej.

  Odpowiedz
 • dociekliwa(2010-04-08 11:12) Zgłoś naruszenie 00

  gdzie sie dowiem o finansach NFZ? interesuje mnie ile wplywa pieniedzy? ile z tego przeznacza sie na place i pochodne a ile na koszty leczenia, a moze jak w szpitalach 80% na place a 20% na leczenie,ktore starcza na 2-3 mce w roku,a przez pozostale tylko pobieraja wynagrodzenie i maja czas i sily na kilka prywatnych gabinetow a nam sie proponuje doplaty ,chyba nizsze niz u prywatnych bo musi byc konkurencja...

  Odpowiedz
 • nauczyciel(2010-04-08 10:29) Zgłoś naruszenie 00

  Biedak z emeryturą 700 zł, dopłaci pielęgniarce do leczenia, za to tylko, ze zmierzy mu temperaturę i poda lekarstwo, pozostałe czynności wykonuje rodzina...

  Ona odpoczywa, bo jest zmęczona, a w nocy śpi, bo od tego jest noc...

  Odpowiedz
 • ed(2010-04-08 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  Do nr 1 - gdzie te wyprzedawane srebra narodowe? Bzdury pleciesz kolego. System, który proponujesz funkcjonuje w Australii, tyle, że tam każdy sam płaci sobie ubezpieczenie, a Polak płaci z własnej kieszeni (albo nie płaci) psie grosze, bo 98,5% składki zwraca mu państwo w podatku dochodowym, więc w sumie płaci tyle co nic. Prywatne ubezpieczenia mogą pomóc w naprawie tego, co blokują lekarze, bo to oni a nie rząd są hamulcowymi.

  Odpowiedz
 • ed(2010-04-08 09:47) Zgłoś naruszenie 00

  Nareszcie!!! Ponad połowa obywateli i tak leczy się prywatnie!!! Prywatne ubezpieczenia to jedyne wyjście. W żadnym kraju służba zdrowia nie jest tak wydajna by funkcjonować bez prywatnych ubezpieczeń!

  Odpowiedz
 • Janeczek(2010-04-08 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  Polska to jedyny kraj w Europie gdzie ponad 90% pieniędzy na ochronę zdrowia trafia do" personelu" jako penseja, a ten personel na etatach drugie tyle "prywatnie" od obywateli zabiera.
  Pracownik służby cywilnej nie może prowadzić działalnośći czy pracować poza etatem w tej słuzbie.
  Dlaczego w Polsce jest problem by rozdzielić pracę na etacie od prywatnej praktyki ? wprowadzenie kas po wieloletnim bonusie już niby będzie, więc jeszcze rozdzielić prywtną praktykę od etatu.

  Odpowiedz
 • emeryt(2010-04-08 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  Do "1" . A co z emerytami, Którzy przeepracowli 40 lat w PRLu

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane