Już 37,3 mln zł wpłynęło do ZUS od pracodawców zatrudniających osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Do 15 kwietnia przedsiębiorcy muszą wpłacić kolejne składki do Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Sprawa ta wciąż budzi kontrowersje.
– Nadal nie została wyjaśniona sprawa pracowników dorywczo pracujących w zimnym klimacie w magazynie. Nasza firma musi mieć pewność, że opłacając dodatkowe składki osoby te będą mogły skorzystać ze świadczeń – mówi Krystyna Szczepkowska z Indykpolu w Olsztynie.
W jej firmie wciąż trwa spór ze związkami dotyczący umieszczenia kolejnych pracowników w wykazach uprawniających do emerytur pomostowych. Sprawa jest nagląca, bo 15 kwietnia upływa termin płacenia kolejnych składek do FEP za marzec. Firmy chcą mieć pewność, za ile osób mają zapłacić dodatkową składkę w wysokości 1,5 proc. tzw. podstawy wymiaru (najczęściej pensja brutto).
– Nie ma problemu, aby za każdego pracownika zapłacić około 50 zł miesięcznie. Tylko dlaczego robić to, skoro to młodzi ludzie, którzy dopiero zaczęli pracę. To ma być składka na emeryturę, a nie podatek – mówi Jan Podsiadło, właściciel prywatnej firmy.



Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że dodatkowe składki do FEP muszą być opłacane za wszystkich pracowników, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Praca ta musi być jednak zaliczona do podstawowych obowiązków pracownika. Zdaniem resortu nie ma znaczenia, czy jest wykonywana przez osobę zatrudnioną na pełny czy niepełny etat. Istotne jest, aby pracownik został zatrudniony do wykonywania określonej pracy.
Pracownicy, których pracodawca nie umieścił w wykazie osób wykonujących prace uprawniające do emerytury pomostowej, mogą złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.
– Przez cały czas wpływają do nas skargi pracowników. Do tej pory było ich ponad 700 – mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.
Równocześnie pracodawcy i przedsiębiorcy zadali inspektorom PIP ponad 900 pytań dotyczących wykonywania prac uprawniających do emerytur pomostowych. Około 650 dotyczyło tworzenia wykazu stanowisk pracy, a pozostałe ewidencji pracowników wykonujących te prace.