Sąd: za przedszkole nie trzeba płacić

autor: Jolanta Góra-Ojczyk01.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 01.04.2010, 11:18

W Polsce może być jeszcze mniej publicznych przedszkoli. Sądy uchylają uchwały rad gmin, które umożliwiają pobieranie opłat od rodziców.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • pracujaca mama(2010-04-01 07:16) Zgłoś naruszenie 00

    To skandal, ze nasze Pastwo ma takie problemy z oczywistymi potrzebami obywateli!!! Jak mamy płacić podatki, rodzić dzieci i je wychowywać, jeśli Państwo nie zapewnia wystarczającej liczby miejsc w przedszkolach dla naszych dzieci. Jakim cudem mamy płacić za prywatne przedszkole 800zł jeśli większość zarabia 1600-2500 na pełnym etacie? Właśnie o pokolenie cztero i piecio - latków trzeba zadbać bo jak wszyscy wiemy to pokolenie będzie podtrzymywać nasz system emerytalny. A potem wszyscy zaskoczeni że większość Polaków ma długi! Co za chory kraj!!! Mam już dosyć takich informacji.

    Odpowiedz
  • @pracująca mama(2010-04-01 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    To nie nasze Państwo ma problem, to nie chory kraj- to rząd Tuska jest chory i ma problem.

    Odpowiedz
  • pracujaca mama(2010-04-01 07:53) Zgłoś naruszenie 10

    No tak, zgadza się - trochę się uniosłam, to fakt a najgorsze jest to że na ten nędzny rząd głosowaliśmy - bo mieliśmy nadzieję na życie pełne miłości :))) Teraz nie idziemy do wyborów - straciliśmy nadzieję, że na coś mamy wplyw

    Odpowiedz
  • L.(2010-04-01 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Moje dzieci chodziły do prywatnych przedszkoli dofinansowywanych przez gminę, dopłata była ustalana przez zarządzającego przedszkolem i wynosiła 80zł plus koszty zajęć dodatkowych i wyżywienie. Przedszkola była prowadzone przez siostry, ale nauczycielki nie były siostrami tylko normalnie zatrudnione. Da się więc obejść przepisy. Dodatkowa zaleta to brak problemów z rejonizacją i zameldowaniem.

    Odpowiedz
  • pracująca mama(2010-04-01 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Każda gmina rządzi się sama, we Wrocławiu od zawsze były problemy z miejscami w przedszkolach i żłobkach. Moje młodsze dziecko chodzi ostatnie miesiące do żłobka gdzie w grupie jest 43 dzieci na sali dla 25 dzieci. Już zaczyna się panika wśród rodziców co z przedszkolem od września, bo nie ma wystarczającej liczby miejsc, a nie każdy osiągnie 100% punktów w kwietniowej rekrutacji. W prywatnych przedszkolach są stawki miesięczne 800-1200zł.

    Odpowiedz
  • lika(2010-04-01 08:37) Zgłoś naruszenie 10

    z tuskiem i jego choiłotą do pola

    Odpowiedz
  • anka(2010-04-01 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet mało rozgarnięty człowiek zorientuje się, że wszystko zmierza w kierunku likwidacji publicznych przedszkoli na rzecz niepublicznych (prywatnych).

    Odpowiedz
  • aaa(2010-04-01 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Moje drogie, prawda jest taka, że rząd Tuska zastał już takie ustawy w momencie przejmowania władzy, więc nie macie co na nich narzekać.

    Odpowiedz
  • MERKURY(2010-04-01 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Czas odbudować polskie przedszkola! - daj dziecku szansę
    Trwa ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rok Przedszkolaka”. Tymczasem w co trzeciej gminie w Polsce nie ma ani jednego przedszkola. W miastach przedszkola pękają w szwach. Polska stanowi kraj o najsłabiej rozwiniętej edukacji przedszkolnej w całej Unii Europejskiej!
    A przecież jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy w europejskiej czołówce jeśli chodzi o upowszechnienie edukacji przedszkolnej. Zastanawia nas co stało się z naszymi pięknymi przedszkolami? Gdzie zniknęły? Według planowanej reformy edukacji już za dwa lata lata wszystkie 5-latki mają zostać objęte OBOWIĄZKIEM przedszkolnym. Zachodzimy w głowę gdzie będą go realizowały? Czy w szkołach, co sugerują coraz częściej autorzy reformy?
    Reforma edukacji ma przekazać jeszcze większy nadzór nad oświatą samorządom. Ale to właśnie samorządy pozamykały w ciągu ostatnich 17 lat większość polskich przedszkoli. Dziś wiele samorządów próbuje wyrzucić sześciolatki z przedszkoli do szkół jeszcze przed wejściem w życie reformy. Zamiast wziąć się do pracy i budować przedszkola.

    Tymaczasem, jak wyczytaliśmy na stronie rządowej rodzina.gov.pl:
    1. Badania przeprowadzane w krajach UE potwierdzają tezę, że właśnie w okresie przedszkolnym dziecko nabywa podstawowe umiejętności społeczne, werbalne i emocjonalne niezbędne w dalszym życiu. Dzieci objęte wczesną i długotrwałą edukacją przedszkolną znacznie częściej odnoszą sukcesy w toku dalszej edukacji a także na rynku pracy.
    2. Z tego względu należy uznać, że edukacja przedszkolna ma fundamentalne znaczenie dla jakości kapitału ludzkiego kraju.
    3. Podkreślić należy szczególne znaczenie edukacji przedszkolnej w niwelowaniu różnic społecznych i rozwojowych dzieci pochodzących z gorzej sytuowanych grup społecznych, w szczególności z terenów wiejskich.
    4. Dostęp do edukacji przedszkolnej znacznie ułatwia rodzicom godzenie obowiązków rodzicielskich i zawodowych , a przez to ułatwia podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka i wpływa korzystnie na współczynnik dzietności kraju.
    5. Brak dostępu do opieki w przedszkolach i żłobkach stanowi jedną z najczęściej wymienianych barier w możliwości powrotu rodziców (w szczególności matek) do zatrudnienia.
    6. W większości krajów UE poszerzanie dostępu do edukacji przedszkolnej i dbanie o jej jakość zostało uznane za kwestię priorytetową. W konsekwencji obserwuje się stały wzrost liczby dzieci korzystających z edukacji przedszkolnej na terenie Europy Zachodniej.
    7. Nasuwa się wniosek, że edukacja przedszkolna w Polsce jest obszarem poważnie zaniedbanym i wymaga zdecydowanej interwencji ze strony państwa.
    JEŚLI W TWOJEJ GMINIE BRAKUJE PRZEDSZKOLA CZY MIEJSC W PRZEDSZKOLACH

    1. Skrzyknij się z INNYMI RODZICAMI, np. na forum internetowym Waszej miejscowości. Wiele takich forów jest na portalu gazeta.pl.

    2. Pisz do swojego WÓJTA, BURMISTRZA, PREZYDENTA i do RADNYCH. Zgłaszaj telefonicznie i mailowo problem do WYDZIAŁU EDUKACJI w Twojej gminie. Niech to samo robią inni rodzice, ich rodziny i znajomi.

    3. Zgłoś się do LOKALNEJ PRASY czy TELEWIZJI (nie związanej z samorządem). Niech powiedzą głośno, że rodzice domagają się zmiany.

    Pamiętaj! JESTEŚ OBYWATELEM, płacisz podatki, masz prawo oczekiwać, że gmina zapewni taką liczbę miejsc w przedszkolach jaka jest potrzebna. I to bez wyrzucania z nich sześciolatków.

    Odpowiedz
  • xw(2010-04-02 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Dodałabym:poprzyj inicjatywę ustawodawczą o finansowaniu przedszkoli z budżetu państwa(subwencja).Skoro można dawać psie pieniądze senatorom...

    Odpowiedz
  • @dwie(2010-04-03 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    środki na kościół to samorządy mają,na przedszkola już nie,jeżeli dziedzice polskich miast i gmin nie potrafią rządzić,niech ustąpią ze stanowisk by pasać bydło.

    Odpowiedz
  • Lolek(2010-04-03 11:33) Zgłoś naruszenie 10

    Rząd PO i PSL to według mnie najgorszy rząd w historii Rzeczypospolitej.Najgorsze w tym jest to że ja sam osobiście też przyłożyłem do tego rękę głosując na PO.Drugi raz tego błędu na pewno nie popełnię.

    Odpowiedz
  • Matka(2010-04-06 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Większość kobiet w Polsce też jest rozczarowana brakiem tanich żłobków, przedszkoli (a także fatalnym stanem państwowej tzw. służby zdrowia). No i zdecydowałyśmy - Polska ma najniższy wskaźnik urodzeń. Czemu rząd (nieważne który!) nie chce tego zauważyć?? Tu niepotrzebne są nie wiadomo jakie badania i ekspertyzy!

    Odpowiedz
  • mama(2010-04-06 22:15) Zgłoś naruszenie 00

    No super!!! Przedszkola bedą czynne 5 godzin bo w ten sposób zaoszczedzą juz brakujące im pieniążki. Więc czyje dzieci bedą do nich uczeszczć???
    Pracujace kobiety beda musiały oddać swoje dzieci do prywatnych czynnych oczywiście dłużej a te czynne do 5 godzin beda dla matek, które chcąc odpocząc od własnych dzioeci czy póść na 5 godzin na plotki umieszczą je w przedszkolach czynnych do 5 godzin.

    Odpowiedz
  • Ferdek(2010-04-06 22:19) Zgłoś naruszenie 01

    No tak dzieci jest komu robić, ale najlepiej gdyby je państwo wychowało!! Na moje nikt nie dawał kasy, wychowałam je sama bez ojca, nie dostawałam rodzinnego bo renta rodzinna i moje zarobki były za wysokie zeby Państwo cokolwiek dołozyło. a teraz chcą darmowych przedszkoli a jeszcze moment zechcą zeby dostawać pensje ze maja dziecko, a dlaczego nikt nie pyta całej reszty czy chce płacic na cudze bachory, przecież to z naszych pieniazków te darmowe przedszkola. Jeden sie ***** a drugi na niego pracje

    Odpowiedz
  • Mario(2010-08-17 23:08) Zgłoś naruszenie 00

    Podnieść podatki, zbudować przedszkola :)
    Podnieść podatki, zbudować autostrady :)
    o k.. jeszcze vat

    Odpowiedz