Zalety i wady: umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło

autor: Ewa Drzewiecka31.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 31.03.2010, 08:24

Zawieranie umów cywilnoprawnych pozwala niekiedy uniknąć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z drugiej strony wykonawcy takiej umowy nie przysługują uprawnienia pracownika, takie jak prawo do urlopu czy wynagrodzenia za nadgodziny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (7)

  • Ala(2010-03-31 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    Niedawno dowiedziałam się że umowa zlecenie mimo opłacania składek emerytalnych nie daje stażu do emerytury. Dlaczego tego się o tym nie pisze?

    Odpowiedz
  • N&J(2010-04-03 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    To wszystko to bandytyzm, który fundują nam kolejne rządy. Taka umowa nie powinna być zawierana jako jedyna, ale tylko jako dodatkowa. Tolerowanie takiego stanu rzeczy produkuje przyszłych żebraków i nikt btego nie widzi. To smutne i tragiczne.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2010-08-17 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego robotnik pracujący w fabryce na "umowę zlecenie" nie ma prawa do odzieży ochronnej??Bo tak jest w fabrykach BAKOMY ,czy to zgodne z prawem?Proszę o odpowiedż.

    Odpowiedz
  • jaro(2011-02-15 09:58) Zgłoś naruszenie 01

    czy pracownikowi na umowe zlecenie przysługuje płatny urlop

    Odpowiedz
  • juziek(2011-07-23 20:11) Zgłoś naruszenie 00

    Od 5 lat pracuję na umowę zlecenie wykonuje tę samą pracę co koledzy (to samo stanowisko, ten sam wymiar godzin) odszedłem miesiąc temu z pracy. Czy należą mi się świadczenia socjalne, nadgodziny, dni świąteczne, urlop za ostatnie 3 lata ?

    Odpowiedz
  • mgr Renata ...(2011-10-21 21:56) Zgłoś naruszenie 01

    juziek niestety nie przysługuje ci nic to są wady umowy zlecenia

    Odpowiedz
  • L(2011-07-23 20:08) Zgłoś naruszenie 01

    Od 5 lat zatrudniony jestem na umowę zlecenie, wykonuję tę samą pracę co koledzy będący na stałych etatach w takim samym systemie. Czy przysługuje mi płaca za nad godziny dni świąteczne oraz urlop i świadczenia socjalne ? Miesiąc temu rozwiązano ze mną umowę o zlecenie.

    Odpowiedz