KE żąda zmian w polskim systemie emerytalnym i skarży nas do Trybunału

22.03.2010, 11:39; Aktualizacja: 22.03.2010, 11:56

Oszczędzając w pracowniczych programach emerytalnych wiemy, jaką składkę musimy płacić, niewiadomą jest jednak wysokość przyszłego świadczenia. KE żąda od Polski zmiany tego systemu i złożyła do ETS skargę w tej sprawie. Resort pracy na razie nie obawia się jej konsekwencji.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • konkret(2010-03-22 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Pięknie, a ustawa o emeryturach pomostowych podobno nie podlegała dyrektywie unijnej i była zgodna prawem UE. A co z pracą w nocy sznowny p. Bucior.

    Odpowiedz
  • A Czy jest zgodne z KONSTYTUCJĄ RP aby taka FEDAK(2010-03-22 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    na emeryturę odchodziła wcześniej niż po reformie emerytalnej zatrudnieni w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy?
    SędziowieTRYBUNAŁu Konstytucyjnego POwinni stracić możliwość oglądania świata za usłużność wobec Rządzących.
    Pracownicy po 25 -30 latach pracy w tych warunkach zostali pozostawieni na lodzie i będą odchodzić na emerytury o wiele później niż Pani MINISTER FEDAK jako kobieta -która odchodząc na emeryturę w wieku 60 lat nawet nie wie co to jest praca w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach!!! Jeszcze raz powtarzam Pani Fedak jako kobieta odejdzie wcześniej na emeryturę niż osoby które reprezentuję co kpi z Konstytucji RP w zasadzie równości płci oraz poczucia sprawiedliwości społecznej .Pani Fedak odejdzie wcześniej niż ludzie którzy pracowali w warunkach niebezpiecznych pod warunkiem ,że dożyją do tej emerytury lub zostaną przez lekarza zakładowego dopuszczeni do dalszej pracy na swoim stanowisku . Boże –chce się krzyczeć ale to jest naprawdę chore, to jest jakiś totalny absurd ,to jest jakaś niemieszcząca się w głowie ironia ,kpina ,drwina z ludzi których organizmy są wyniszczone -to przecież pani Fedak powinna zacząć naprawiać finanse emerytalne od siebie !!-pracując dożywotnio bo Nic nie potrafi sprawiedliwie robić a nie drwić sobie z tych często już wyniszczonych ludzi.
    Donald Tusk -Jej premier co słyszeliśmy wmawiał przez media społeczeństwu  ,że osoby te nie płaciły dodatkowych składek do ZUSu!! --a Komu przedsiębiorstwa państwowe które takie osoby zatrudniały odprowadzały zyski?-jak nie Rządowi RP i społeczeństwu !.-czyje zakłady On wuprzedaje gdy sam nic nie buduje --A teraz My się Go pytamy kto za Niego płacił wyższą składkę aby On mógł korzystać z superprzywilejów emerytalnych premiera -ile On na tym kominie wypracował ZUS-ich składek (pomijając okres obijania się w związkach zawodowych które teraz chce na bruk -pomijając także jego okres obijania się w Sejmie ) gdyż o tym ,że się prawie nie leczył u lekarzy już wiemy .
    On leczył się „ziołami” -taki ziełaż z Niego!!Czy chociaż wypracował swój zasiłek chorobowy?

    Odpowiedz
  • Fix(2010-03-22 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jak teraz będzie ściemniał ten nieogolony profesor w sweterku
    z SGH, który przez media jest kreowany na twórcę AWS-owskiego systemu emerytalnego z 1999r., a przez neoliberałów określany "ekspertem" w tym zakresie ?

    Ulica mówi, że nieboszczka C.K. Austria miała takich generałów, a III RP ma takich "ekspertów".

    Odpowiedz
  • alutka 1954(2010-03-22 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    do 2 Aczy jest zgodne ...
    popieram popieram

    Odpowiedz
  • KUba(2010-03-22 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    Tyle lat Trybunał Stanu jest bezrobotny i to w sytuacji gdy na przykład taki Buzek rozdawał z Naszych pieniędzy 5 letnie super urlopy górnicze i POtych górniczych urlopach super wczesne emerytury górnicze .
    Teraz TK uznał że odebranie wcześniejszych emerytur osobom dotychczasowo zatrudnionym w szkodliwych warunkach pracy jest OK gdyż np.od "hałasu można się już zabezpieczać",
    a czy w przeszłości można było się zabezpieczać, czy zakłady zakupywały i wyposażały pracowników w środki np,ochrony słuchu ? jeżeli na rynku był tylko ocet - drogi Sędzio Trybunału Konstytucyjnego?--A czy byli Oni zabezpieczani od hałasu gdy pracowali w energetycznych zakładach w soboty ,niedziele w święta bez dni zamiennie wolnych pracowali po 30 dniówki robocze w miesiącu a nawet wiecej! Czy i jak wówczas były przestrzegane normy imisji szkodliwych czynników na organizm pracowników -drogi Sędzio Trybunału Konstytucyjnego -wydając taki werdykt w sprawie osób dotychczas zatrudnionych w tych warunkach udowodniłeś ,że pieniądze wyłożone przez POLAKÓW na Twoje kształcenie zostały tak naprawdę wyrzucone w błoto! -
    Sędzio Trybunału Konstytucyjnego -- powinieneś to rozważyć zanim wydałeś ten haniebny wyrok na zlecenie POlitycznych Oszustów.

    Odpowiedz
  • rydzykant(2010-03-22 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież wiadomo,że emerytury w Polsce są bardzo niskie,a dla urodzonych po 1968r będą głodowe.W Polsce zawsze płaci się dużo a otrzymuje mało.To KE o tym nie wie?Wkrótce cały majątek /fabryki,które Gierek wybudował z kredytów zachodnich/zostanie wyprzedany i koniec.Nie będzie z czego dokładać do emerytur.

    Odpowiedz
  • Fix(2010-03-22 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Propaganda "kryzysu" to typowe działanie wyznawców ideologii Miltona Friedmana - stratega tzw. kapitalizmu kataklizmowego.

    Ideologia ta znana jest pod nazwą "neoliberalizm"
    Jej trzon stanowi tzw. "święta trójca" polityki gospodarczej, czyli:
    - likwidacja sfery publicznej,
    - pełna swoboda działania dla korporacji,
    - redukcja wydatków socjalnych do absolutnego minimum.

    To Milton Friedman napisał, że : „... Tylko kryzys- rzeczywisty lub postrzegany - prowadzi do realnych zmian... Dla nas poczucie zagrożenia i chaos to doskonała okazja dla zarobku"
    Najpierw wyczekuje się na poważny kryzys, następnie zaś powstałe w jego wyniku zamieszanie wykorzystuje się do oddania części sektora publicznego w prywatne ręce. Na koniec takie "reformy" uznaje się za permanentne.

    Krezusi, nawet gdy gospodarka pada na łeb, a wszyscy wokół bankrutują, tylko się bogacą. Według najnowszego rankingu "Forbesa", 100 najbogatszych Polaków zgromadziło majątek wart 66 miliardów złotych, co więcej - oni w kryzysie prawie podwoili swe bogactwo!
    „Forbes” wyliczył, że majątki największych krezusów w Polsce wzrosły w sumie w ciągu roku o ponad 40 procent!

    Otto von Bismarckowi (1815-1898) przypisywane są słowa:
    „Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą”
    (źródło: wikiquote.org).

    Odpowiedz
  • Czy to znaczy....(2010-03-22 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Czy to znaczy, ze w Polsce funkcjonuja az 4 filary ubezpieczen emerytalnych?

    Odpowiedz
  • Jan(2010-03-22 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jaka byłaby opinia KE na temat sytacji mężczyzn ur.w latach 1949-1953?

    Pozbawienie ich prawa do wcześniejszej emerytury, mimo, że legitymowali się, tak jak kobiety z roczników 1949-1953, odpowiednio długim stażem ubezpieczeniowym (tj.35-letnim,5 lat dłuższym od wymaganego od kobiet - z zachowaniem zasady uprzywilejowania wyrównawczego) naruszyło zasadę równości (art.32 Konstytucji RP) i zakaz dyskryminacji ze względu na płeć (art.33 Konstytucji RP).
    Ważnym argumentem, przemawiającym za niekonstytucyjnością tego zróżnicowania jest prawo Unii Europejskiej.Mimo, że pozostawia państwom członkowskim swobodę organizacji systemów zabezpieczenia społecznego to przy korzystaniu z tej swobody państwa muszą przestrzegać prawa wspólnotowego. Podstawowe znaczenie ma w tym zakresie zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć, szczególnie jeśli chodzi o stosowanie systemów emerytalnych i warunki objęcia nimi czy obowiązek opłacania i obliczania wysokości składek. Nie stanowi więc naruszenia prawa wspólnotowego obniżenie granicy wieku i stażu ubezpieczeniowego kobiet w stosunku do mężczyzn, ale już pozbawienie mężczyzn z roczników 1949-1953 (pomimo legitymowania się wyższym w stosunku do kobiet - o 5 lat wiekiem i stażem ubezpieczeniowym) z prawa do wcześniejszej emerytury na zasadach przewidzianych dla kobiet z roczników 1949-1953 narusza zasadę równego traktowania.

    Odpowiedz
  • ponad 36 lat pracy(2010-03-22 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce najpierw powinni rządzący zastanowić się nad sprawiedliwym systemem emerytalnym a dopiero wydawać nową ustawę emerytalną.
    Jak możliwe aby ludzie po przepracowaniu 35/40 lat nie mieli prawa do emerytury a inni po przepracowaniu 15,20,25 lat mogli normalnie ją popierać.Jednym się podnosi wiek emerytalny a drugim daje się na prawo i lewo emerytury.
    jeśli byli w grupie uprzywilejowanych to mieli dodatki szkodliwe,uciążliwe,niebezpiecznie itp,mieli więcej dni urlopu,ponadto urlop zdrowotny roczny,a te osoby,którym podniesiono wiek niestety nie mieli przywilejów i jeszcze mają pracować do śmierci aby drudzy mogli spokojnie odpoczywać.Ale PO-PSL doprowadziła do sprawiedliwości!!!

    Odpowiedz
  • polak(2010-03-22 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    do 9...dobrze to ująłeś,więc sięgnij po sprawiedliwość w tym oszukańczym państwie,ewentualnie w UE.

    Odpowiedz
  • Fix(2010-03-22 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do 10.
    Cóż to jest "sprawiedliwy system emerytalny" ?
    Czy koniecznie potrzebny jest przymus państwowy w ubezpieczeniach społecznych ?

    Może wystarczy, aby każdy zatrudniony wpłacał składkę na swoje konto emerytalne oraz sam decydował kiedy przejdzie na emeryturę ?
    W takim systemie wysokość świadczenia emerytalnego zależy od stażu pracy i zarobków.
    Kto więcej zarabia i dłużej pracuje zgromadzi więcej środków na swoim koncie emerytalnym i ma wyższą emeryturę.

    To może być w miarę sprawiedliwy system emerytalny.

    Odpowiedz