Pracodawca na przejrzenie jednego CV przeznacza kilkanaście sekund. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną warto napisać CV tak, by udowodnić pracodawcy, że jesteśmy idealnym kandydatem na tę posadę.

Agencje rekrutacyjne otrzymują po kilkaset CV na jedno stanowisko pracy.

– Najwięcej przysyłanych do nas CV ma typowy układ chronologiczny – mówi Justyna Siemińska, konsultant w firmie doradztwa personalnego Czarnocka – Tworzyńska Executive Recruitment (CTER) w Warszawie. Oprócz chronologicznego życiorysu można wybrać inny wzór tj. Skill CV lub Success CV.

Przede wszystkim należy napisać CV tak, aby podkreślić swoje zalety, a nie wady. Układ chronologiczny nie jest korzystny dla przedstawiania każdej drogi zawodowej. Zakłada on, że najpierw podajemy, w odwrotnej chronologiczne kolejności (od najnowszych do najstarszych), dane dotyczące edukacji, doświadczenia zawodowego, a na końcu informacje o dodatkowych kwalifikacjach i umiejętnościach.

Brak doświadczenia

Studenci, absolwenci bez doświadczenia zawodowego oraz osoby, które miały długie przerwy w przebiegu kariery wysyłając chronologiczne CV w pierwszej kolejności podkreślają fakty, które nie świadczą na ich korzyść. Dla osób z niewielkim doświadczeniem najlepszym rodzajem życiorysu może okazać się Skill CV.

Skill CV nastawione jest na prezentację umiejętności kandydata. Oprócz niezbędnych danych osobowych i kontaktowych opisujemy w nim swój potencjał i kwalifikacje, a także odnosimy się do wymagań wymienionych w ofercie pracy. W przeciwieństwie do chronologicznego CV nie skupiamy się na wykształceniu, czy doświadczeniu zawodowym, tylko na posiadanych umiejętnościach.

W Skill CV wyróżniamy dwie grupy informacji: umiejętności twarde i umiejętności miękkie. Umiejętności twarde to te związane z konkretną wiedzą m.in. znajomość języków obcych, obsługa komputera. Natomiast umiejętności miękkie dotyczą sposobu pracy tj. komunikatywności, odporności na stres, czy zdolności negocjacyjnych. Przykłady obu typów umiejętności warto poprzeć zdobytym doświadczenie (na warsztatach, stażach, praktykach).



CV dla zaawansowanych

Natomiast jeśli kandydat posiada bogate doświadczenie zawodowe i odniósł wiele sukcesów, powinien przede wszystkim podkreślić te fakty. Dla osób, które mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami polecane jest Success CV. Dzięki tej formie na pierwszym miejscu wyróżnione i opisane są sukcesy zawodowe kandydata, takie jak prowadzone projekty, wygrane przetargi (odpowiednio poparte liczbami lub dokumentami). Kandydat powinien wymienić wszystkie istotne rzeczy z punktu widzenia stanowiska pracy i zadbać o rzeczowe przedstawienie swoich osiągnięć. W tym przypadku wyliczone miejsca pracy oraz ukończone szkoły mają już tylko wartość uzupełniającą.

Korzystając z tych dwóch form CV należy zadbać, aby jego forma była tak samo czytelna i przejrzysta, jak w CV chronologicznym.

Co powinno zawierać Skill CV?
- dane osobowe i kontaktowe
- mocne strony kandydata, atuty
- umiejętności twarde w konkretnej dziedzinie
- umiejętności miękkie
- doświadczenie zawodowe
- wykształcenie
- zainteresowania






Co powinno zawierać Success CV?
- dane osobowe i kontaktowe
- sukcesy w karierze zawodowej (wygrane przetargi, realizowane projekty itd.)
- doświadczenie zawodowe
- wykształcenie
- zainteresowania