Strony stosunku pracy mogą zmienić warunki ustalone w umowie, zawierając porozumienie. W tym trybie można wprowadzić do umowy zmiany korzystne i niekorzystne dla pracownika.
Pracownik ma prawo oczekiwać, że będzie wykonywał pracę na warunkach uzgodnionych z pracodawcą i określonych w umowie o pracę. W trakcie zatrudnienia warunki te mogą zostać jednak zmienione na zasadach wyznaczonych przepisami kodeksu pracy. Pracodawca musi mieć bowiem możliwość reagowania na sytuacje zachodzące w jego firmie. W celu modyfikacji warunków umownych pracodawca może zatem zastosować wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy albo zawrzeć z pracownikiem porozumienie zmieniające. Odstępstwem od tej zasady jest możliwość czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy.
Warunki określone w umowie o pracę mogą więc zostać zmodyfikowane w drodze porozumienia pracownika i pracodawcy. Porozumienie zmieniające nie jest instytucją wprost uregulowaną w kodeksie pracy, lecz pojęciem wypracowanym przez naukę i praktykę. Przyjmuje się, że skoro ustawodawca dopuszcza rozwiązanie umowy o pracę za zgodnym oświadczeniem woli obu stron, to nie ma przeszkód, aby w tym trybie zmienić uzgodnienia zawarte w umowie o pracę.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Pracownik musi wyrazić zgodę na zmianę warunków umowy.

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Czy konieczna jest zgoda pracownika

- Jaka jest wymagana forma porozumienia

- Czy zmiany mogą być na korzyść pracownika