Obalamy mity: starsi nie zabierają pracy młodym

autor: Bartosz Marczuk17.03.2010, 09:08; Aktualizacja: 21.03.2010, 17:40

Jeśli nie chcemy, by zbankrutował system emerytalny, a później państwo, musimy pracować dłużej. Wciąż jednak wokół pracy starszych osób krążą mity. Jeden, niezwykle szkodliwy, mówi, że są mniej wartościowi – pisze Bartosz Marczuk.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (77)

  • ArnoldUPR(2010-03-17 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    oczywistym jest ze zabieraja prace mlodym. jesli pracodawca ma wybrac mlodego lub starego a maja oni te same kwalifikacje to wybierze starszego

    Odpowiedz
  • 1949(2010-03-17 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dla takich mądrych polityków i ekonomistów Piłsudzki miał Berezę, szkoda, że go już niema

    Odpowiedz
  • pejsik(2010-03-18 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    zapejsiona tuskolandia padnie jak jej przyjaciółka UW...

    Odpowiedz
  • Dlaczego....(2010-03-18 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego zostaly wprowadzone przepisy gwarantujace wyplate wczesniejszej emerytury
    i prawo do pracy?
    Czyzby Rzad sie bal, ze spoleczenstwo zacznie tracic bezgraniczna zdolnosc do cierpienia?

    Odpowiedz
  • inka(2010-03-18 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    prowokacja i bzdury-rozumiem redaktor musi miec na chleb,prosty przykład z własnego zawodowego podworka,w szkole pracuje 20 nauczycieli w tym 10 emerytow to oni zabieraja pracę młodym czy nie? ,jesli nie to nie rozumiem,myslenie nie boli

    Odpowiedz
  • A-54(2010-03-17 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Komentarz Muchozola (nr 33) jest super, najlepiej podsumowuje treść artykułu, rozbawił mnie do łez.
    Bardzo dobrze podsumowuje problem komentarz 48.

    Odpowiedz
  • abc(2010-03-17 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Marczuk przestań pieprzyć głupoty. Mówi pan, że trzeba wydłużyć wiek emerytalny. A ja pytam komu, my już przepracowaliśmy 35-45 lat to mało. niech wydłużą ale tym co po 15 latach pracy idą na emeryturę i pobierają ją przez 50 lat i to w takiej wysokości o której cywile mogą tylko pomarzyć. Jak zlikwidujecie KRUS i rolnicy będą płacić składki emerytalno-rentowe tak jak inni (oraz składki zdrowotne) to zaraz znajdą się pieniądze na emerytury dla ludzi z 35-45 stażem.

    Odpowiedz
  • Jan(2010-03-17 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Marczuk
    Pan nie obala mitów, tylko próbuje tworzyć nowe, które mają się nijak do obecnych realiów.
    Fakt, że zmniejszyła się liczba emerytów wcale nie oznacza, że ludzie 50+ pozostają na rynku pracy.Są systematycznie i w tym samym tempie zwalniani co dawniej, tyle, że w statystykach nie zaliczają się do emerytów - tylko do bezrobotnych.
    "W Polsce pracuje co trzecia osoba mająca 55-64 lata.Musimy więc dalej wydłużać aktywność zawodową"
    Zgoda, tylko, że ta co trzecia osoba ma ponad 40-letni staż pracy.To im proponuje Pan dłuższą aktywność zawodową? Oni mają dłużej pracować, bo nie ma na wypłaty świadczeń dla emerytów z 15,30 letnim stażem? Śmieszne i mało przekonywujące...
    1."Zabierają pracę młodym"
    Jeśli nie zabierają i nadal są zdolni do pracy to dlaczego zaliczają się do emerytów?
    Skoro potrafią być pełnowartościowymi pracownikami, czy to nie znaczy, że ZUS powinien mieć podstawy do zawieszenia im świaczeń emerytalnych.Przecież chodzi o oszczędności ZUS i interes pozostałych pracujących...
    Przepisy gwarantują wypłatę wcześniejszej emerytury i prawo do pracy - z tego ma wyniknąć spadek bezrobocia? Ci co pracowali - otrzymali emerytury i nadal pracują, a Ci co nie pracowali - to wyjechali - i stąd ten nieznaczny spadek liczby bezrobotnych.
    2."Raj utracony"
    Jeśli emeryt ma 35, 45 lat, w sumie przepracował 15, 30 lat lub na ciepłej dobrze płatnej posadce to rzeczywiście tęsknota za aktywnością zawodową może się pojawić.
    3."Zacofanie i choroba"
    Wcześniejsze emerytury (głównie górnicze, mundurowe) uzasadnione względami zdrowotnymi, powinny więc być poprzedzone komisją lekarską - dlaczego tak nie jest...?
    Czy średnia życia osób jest taka sama dla osób aktywnych zawodowo od 15 i od 40 lat?
    Czy 5-letni samochód z przebiegiem 15 000 i 400 000 jest tak samo sprawny i ma tę samą wartość i żywotność?
    4.ZUS oddaje co wpłaciłem
    A gdzie składka rentowa i wypadkowa emeryta?
    A gdzie składki osób, które zmarły przed nabyciem uprawnień emerytalnych?
    Dlaczego wdowiec nie ma prawa do własnej emerytury i renty rodzinnej po małżonku?
    Dlaczego przedsiębiorca zatrudniony na etacie musi opłacać podwójną składkę zdrowotna?
    Do kogo powinny trafić te zyski ZUS? Do prezesów ZUS, czy do ubezpieczonych w ZUS?

    Żadne zmiany przepisów emerytalnych nie poprawią kondycji finansowej ZUS, gdyż mamy zbyt niekompetentnych, nieodpowiedzialnych i niedbających o interes obywateli polityków.
    To nie liczba emerytów przyczyniła się do obecnej sytuacji ZUS, tylko ustawy, które umożliwiły im nimi się stać.

    Odpowiedz
  • fakt(2010-03-17 22:15) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytom powinno się zakazać całkowicie pracować, bo blokują miejsca innym !!! , a na dodatek biorą i pensje i emeryturę , a młodzi na bezrobociu !!!

    Odpowiedz
  • n(2010-03-21 20:56) Zgłoś naruszenie 00

    Wiek pracy do 67 lat - to samo tyczy sie kazdej grupy spolecznej.

    Odpowiedz
  • Zamiast na OFE(2010-03-17 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    Zamiast pozyczac i latac dziure w ZUS powstala wskutek odprowadzania znacznej sumy do OFE, proponuje zlikwidowac OFE, a zaciagane pozyczki przekazac na realizacje celow Strategii 2020.
    Bedzie z nich wiekszy pozytek.

    Odpowiedz
  • MERKURY(2010-03-17 18:06) Zgłoś naruszenie 00

    A inwalidom niech sie zamarzy
    Na równi dostęp do cmentarzy
    Zaś polityka plus pięćdziesiąt
    Niech sie zamieni w plus osiemdziesiąt
    I będa wtedy półżywi dziadowie
    tyrać - jak długo ???
    Któż im odpowie

    A gdy już starych i chromych usuną masę
    stworzymy w Polsce NOWĄ RASĘ

    Odpowiedz
  • qwa(2010-03-17 17:52) Zgłoś naruszenie 00

    Wiele razy juz o tym pialem i wciaz to samo w moim miescie i gminie ponad 17 osob pobiera wczesniejsze jak i wypracowane emerytury stolki im sie do dup poprzykejaly bo przeciez cieplo i kasa sie zgadza .Pytam wiec kolejny raz kiedy ministerstwo admin. zajmie sie tym k i e d y!!! nie mowiac juz o przedszkolach itd. trzymaja sie jak zaby blota.

    Odpowiedz
  • cd. nr 41(2010-03-17 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    PS.
    W koncu na nasze emerytury, takie czy siakie,
    beda pracowac nasze dzieci.

    Odpowiedz
  • mimi(2010-03-17 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    Mój tata ma 57 lat i jest bezrobotny, nie może znaleźć nigdzie pracy. Jego pracodawca zamknął oddział przez kryzys. Nikt nie chce go przyjąć. To jest żenujące, że człowiek musi chodzić za pracą w takim wieku a dodatkowo pracować do 65lat.

    Odpowiedz
  • Ewa(2010-03-17 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Marczuk, ma pan rację , wydłużyć wiek emerytalny przynajmniej do 70 lat.Po przekroczeniu magicznej 70 ,potencjalny emeryt powinien otrzymać zadanie, mianowicie;przepłynąć Wisłę , jeśli się utopi, ZUS bogatszy, jeśli przepłynie, znaczy że się nadaje dalej do pracy.Wszystko to po to, żeby ZUS nie zbankrutował i państwo , by żyło się lepiej , wszystkim ...

    Odpowiedz
  • 55(2010-03-17 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Tam gdzie Wisły bieg , gdzie skowronków śpiew , mieszkał pradziad mój ,który ciagle toczył bój ,o przetrwanie w ciężkich czasach, łowiąc zwierza w gęstych lasach. Czasy to odległe były i do dziś się nie zmieniły.Tak więc przyszli emeryci nie mający już wyboru , też pójdziecie spać do boru.I ja również Po wyborze ,będę teraz mieszkać w borze.Tylko zwierza coraz mniej ,bo wycięli wszystko w pień.Jak żyć przyszły emerycie-- pomyśl, przemyśl nie cierp skrycie.Zadaj sobie więc pytanie . Czy tak dalej się ostanie?

    Odpowiedz
  • r(2010-03-21 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle hasła, hasła, hasła. Oczywiście, że nie odbierają roboty tam, gdzie noie mogą być zastąpieni. Problem dotyczy niektórych osób korzystających z przywilejów emerytalnych. Np. nauczyciel który przeszedł na emeryturę korzystając z dotychczasowych zasad dalej pracuje na cały etat w tej samej szkole. Dalej, policjant czy wojskowy "wczesny" emeryt, często z grupą inwalidzką pracuje na pełny etat w firmie ochroniarskiej. Jak w Policji w patrol pójść nie mógł bo był schorowany, jako ochrniarz odzyskał siły i zdrowie i zapieprza aż się kurzy po 300 godzin miesięcznie. I co najciekawsze nigdy nie płacił składek na emeryturę i nie płaci dalej, bo pracuje na umowę-zlecenie.

    Odpowiedz
  • n(2010-03-21 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie powinni zrozumiec ze im dluzej sie pracuje tym lepiej.

    Odpowiedz
  • al 1954(2010-03-17 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli ktos korzysta z emerytury wczesniejszej powinien do czasu osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego mieć zakaz pracy tzw.zawodowej.
    Każdy człowiek powinien miec prawo wyboru,kiedy chce przechodzic na emerytuę i nikt za niego nie może o tym decydować, ponieważ nikt nie wie jak taka osoba się czuje w pracy, jaki jest jej stan zdrowia itp.

    Odpowiedz