Zarówno z przepisów, jak i z wyroków Sądu Najwyższego wynika, że w wielu przypadkach kadrze kierowniczej przysługują dodatki za dłuższą pracę. Dotyczy to jednak tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Czy kierownikowi trzeba płacić za nadgodziny

Pracowałem kilka lat w firmie jako kierownik zespołu ds. marketingu. Dyrektor oświadczył mi, że stanowisko to oznacza pracę po 12 godzin dziennie, łącznie z sobotami, i rzeczywiście tak było. Gdy więc nadarzyła się okazja, zmieniłem pracę. Podpowiedziano mi, że mogę domagać się rozliczenia za nadgodziny. Czy słusznie?

Czy w ciąży można odmówić dłuższej pracy

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierownika zespołu ds. skarg i wniosków. Niekiedy w dniach roboczych muszę zostawać po godzinach. Obecnie jestem w pierwszych tygodniach ciąży. Czy mogę odmówić pracy w nadgodzinach, mimo że jestem kierownikiem?

Czy menedżer ma prawo do dodatku za nadgodziny

Podpisałem kontrakt menedżerski. Pracuję jako kierownik działu sprzedaży. W poprzedniej firmie wypłacano mi dodatek za nadgodziny przypadające w niedzielę i święta, a w obecnym zakładzie kadrowa oświadczyła, że nie mam do niego prawa. Czy zmieniły się przepisy w tej kwestii?

Czy szefa można rozliczyć jak pracownika

W zakładzie obowiązuje system pracy zmianowej. Pracuję jako brygadzista, zdarza się, że w nadgodzinach i w nocy. Nie otrzymuję za tę pracę żadnych dodatków, a kadrowa wyjaśniła, że uwzględniane są one w mojej nagrodzie. Czy pracodawca może mnie rozliczyć jak pracownika?
To jest tylko część artykułu, sprawdź odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy szefowi płaci się za nadgodziny.