Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie. Według IMS, tańsze farmaceutyki są tylko w Bułgarii, Rosji i na Ukrainie. Leki innowacyjne (chronione patentami) kosztują tyle samo co w innych krajach europejskich. Niestety, po wygaśnięciu patentu ich producenci nie zawsze obniżają ceny, korzystając z wieloletniego przyzwyczajenia pacjentów do marki. Ceny leków generycznych natomiast należą do najniższych w Europie. Ponieważ w Polsce udział procentowy generyków w rynku jest wysoki, średnia cena leku jest niższa niż w innych krajach europejskich.

Zasada konkurencji

W Polsce, tak jak w innych krajach, pojawiające się nowe terapie lekowe są coraz droższe. Jednak pozostałe leki tanieją w związku z pojawianiem się ich tańszych odpowiedników, czyli leków generycznych. Działa tu prosta zasada konkurencji – im więcej generyków na rynku, tym ceny są niższe.

Można zaoszczędzić miliony

Po wygaśnięciu patentu na lek nie ma żadnych powodów, aby nadal płacić za niego wysoką cenę, skoro można stosować identyczne, ale znacznie tańsze leki generyczne. Robią tak wszystkie kraje, nawet te bogatsze od nas. Na przykład, w USA aż 90 proc. preparatów, którym wygasł patent, zastępowanych jest przez generyki. W Polsce zaledwie 75 proc., a przypadku leków najczęściej refundowanych tylko 56 proc. Gdyby Polacy w momencie utraty przez lek ochrony patentowej zamieniali go na tańszy odpowiednik, mogliby zaoszczędzić setki milionów złotych wydawanych z własnej kieszeni i przez NFZ. Za te pieniądze można sfinansować terapie najnowszymi lekami, które nie mają jeszcze odpowiedników generycznych.