Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, aby województwa ogłaszały unijne konkursy dedykowane tylko osobom niepełnosprawnym. Zwiększy to ich dostęp do szkoleń.
Tylko 3 proc. uczestników wszystkich szkoleń współfinansowanych przez UE stanowią osoby niepełnosprawne. Najwięcej środków z UE na ich aktywizację otrzyma Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na realizację tzw. projektów systemowych, o które PFRON nie musi ubiegać się w konkursach, do 2013 roku zostanie wydane 90 mln euro.
Natomiast w konkursach ogłaszanych przez urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy projekty szkoleń dla niepełnosprawnych są traktowane marginalnie.
– Niepełnosprawni, jeżeli stworzy im się odpowiednie warunki, chcą uczestniczyć w szkoleniach. Problem w tym, że nie możemy ich szkolić. Nasze projekty odpadają w konkursach, mimo że uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną – mówi Joanna Kramarz, prezes Fundacji Vis Maior.
Zdaniem Bartosza Mioduszewskiego z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo, przyczyną jest to, że oferta szkoleń dla niepełnosprawnych jest droższa od standardowych kursów.
Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, podkreśla natomiast, że bardzo wiele zależy od podejścia ekspertów rozpatrujących wnioski o dofinansowanie. Z kilkunastu bardzo podobnych projektów złożonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w różnych województwach, a przewidujących tworzenie centrów aktywizujących niepełnosprawnych, dofinansowanie otrzymały tylko dwa.



– Spotykam się z taką opinią, że niepełnosprawni mają PFRON, który realizuje duże projekty systemowe w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, więc środki unijne powinny być przeznaczone na rozwiązywanie innych problemów – mówi Piotr Pawłowski.
Z danych MRR wynika, że niepełnosprawni w komponencie regionalnym są szkoleni najczęściej ze środków przewidzianych na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Stanowią 14 proc. wszystkich uczestników tych szkoleń. Są natomiast prawie nieobecni w projektach dotyczących rynku pracy (stanowią niespełna 3 proc.) i edukacji (około 1 proc.), a także wśród osób, które zakładają firmy za środki z UE (średnio 1 proc.). Problem dostrzega MRR.
– Widzimy konieczność realizacji tzw. projektów dedykowanych, w których jedyną dopuszczalną grupą docelową będą niepełnosprawni – mówi Paweł Chorąży, dyrektor Departamentu Zarządzania EFS w MRR.
Konkursy, w których będą wybierane takie projekty, zostaną rozpisane w przyszłym roku, a MRR zwróci się do samorządów województw o wyodrębnienie środków na nie w planach działania na 2011 rok. Jeszcze w tym roku natomiast regiony będą premiować uczestnictwo osób niepełnosprawnych w projektach dla osób, które zamierzają założyć działalność gospodarczą.
3 mln osób niepełnosprawnych w Polsce może pracować, tylko co szósty jest aktywny zawodowo