Na emeryturę niani budżet wpłaci 3 tys. zł rocznie

autor: Michalina Topolewska, Bartosz Marczuk05.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.03.2010, 12:49

Opiekunki dzieci zyskają prawo do składek z budżetu na emeryturę, rentę i do NFZ. Pracujący rodzice zatrudniający nianie zgłoszą to gminie i nie będą rozliczać się z ZUS. Łącznie budżet dopłaci prawie 5 tys. zł rocznie do zatrudnienia jednej opiekunki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (25)

  • AGNIESZKA(2012-06-18 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    A propos: na tym blogu jest znaczący BŁĄD. Dotyczy on wieku od którego babcie -nianie mogą powziąć taką pracę, a mianowicie Niania będzie mogła sprawować opiekę nad dzieckiem, które ukończyło 20. TYDZIEŃ życia, do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. AUTORZE - POPRAW !!!

    Odpowiedz
  • babajaga(2011-07-17 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Dobra, wróćmy do zasadniczego problemu- wysokości zarobków niani. Poza wielkimi miastami jest to maksymalnie 500 zł ,minus PIT i co niani zostanie? Problematyczna emerytura w przyszłości? Chyba,że będzie sie opiekować stadkiem małolatów , czego nie zazdroszczę...

    Odpowiedz
  • kaska(2011-04-11 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    niania wcale nie musi byc osoba jak to mowicie mniej wyksztalcona!!!niania jest osoba przedewszystkim lubiaca dzieci!!!

    Odpowiedz
  • m(2011-02-04 23:08) Zgłoś naruszenie 00

    zamordyzmu ciąg dalszy i zbieranie podatków z czego się i nie da. Reformy a nie zbieractwo na to czeka społeczeństwo

    Odpowiedz
  • Halina(2010-04-20 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry pomysł,popieram dlaczego mam pracować jako niania i ma mi się NIC NIE LICZYĆ DO EMERYTURY bo o inną pracę bardzo ciężko.

    Odpowiedz
  • MAMA(2010-04-12 20:51) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry pomysł.Już dawno powinni o tym pomyśleć.Niania jest o niebo lepsza od żłobków. A jak kogoś nie stać to niech nie krytykuje,tylko pomyśli o innym rozwiązaniu.Dla mnie i mojego skarba BOMBA.

    Odpowiedz
  • tik(2010-03-06 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko, że jeszcze trzeba zapłacić podatek PIT. I tu będzie pies pogrzebany. Dajcie normalne zasiłki na każde dziecko, a problem sam się rozwiąże bez żadnych sztucznych niań.

    Odpowiedz
  • P(2010-03-05 18:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do 16. Masz rację tak właśnie będzie. Już teraz są kombinacje z ubezpieczeniami : zus na żonę a faktycznie pracuje na czarno ktoś inny. A w ogóle to przepis dla bogatych, przeciętnej rodziny nie stać płacić tyle opiekunce ! Czyli znowu - wymyślili PO-wcy dla siebie.

    Odpowiedz
  • samo życie(2010-03-05 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    Tak maja juz nas Polaków (cały naród) za głupców, i patologie.
    Nie moga sobie poradzić we własnych rodzinach to powołują i
    powstają coraz to nowe Fundacje i Stowarzyszenia do walki z rodzinami patologicznymi. Pokazali właśnie w O programie TVN P Kohan i dwie pozostałe, co mają do zaoferowania rodzinom polskim.
    Niech przyjrzą się sobie , ile czasu poświęcają własnym dzieciom , wnukom.
    Jak wracają z imprez ( napewno bezalkoholowych). Dzieci prominenckie nie odczuwają braku tatusia i mamusi.Może nie , a może sa spragnione miłości, której nie otrzymują. I jak świat światem , tak jak oglądamy przestępczośc obecnie wśród nieletnich, nigdy nie było.
    Nie zastąpi żadna nianika .

    Po co te wszystkie refomy.

    Odpowiedz
  • Realista(2010-03-05 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Oprócz tego że to pomysł rodem z PRL, to jeszcze kolejna okazja do kombinowania - bo kto będzie sprawdzał co faktycznie robi "niania" ? "Legalny" pracownik za którego nie trzeba płacić ZUS... Dziecko w domu z babcią a "niania" pracuje w gatronomii, handlu, usługach...
    Lub transakcja wiązana - moja jest u ciebie nianią a twoja u mnie a faktycznie np. prowadzi księgowość mojej firmy...

    Odpowiedz
  • nianiek(2010-03-05 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Zrobili to dla siebie, mają nianie, która za wszystko będzie odpowiadała !!! A tak trzeba by odbierać im dzieci , za brak opieki. Nieźle to sobie wymyślili. Biednym za to odbierać... Aż mi się nie chce dalej pisać. Tak mi się wydaje, że grając w piłkę nożną to chyba można zgłupieć.

    Odpowiedz
  • M.(2010-03-05 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny głupi pomysł,szkoda, że za nasze pieniądze. Bo jeszcze armia urzędników będzie tę kasę dzielić, i nie za darmo! A i tak będzie wielkie pole do nadużyć...
    Nie lepiej po prostu ułatwić powstawanie nowych przedszkoli, albo choćby podnieść świadczenie rodzinne.

    Odpowiedz
  • do s(2010-03-05 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    do s...owszem obowiązku posiadania dzieci nie ma. Mam całe jedno dziecko-to straszne ,fakt:))))))Tak swoja droga to przy obecny systemie to własnie cudze dziecie beda musiały utzrymywac ciebie na emeryturze:)))))

    Tak swoja droga moze bardziej marytoryczne arumenty. Każde rozsądne państwo inwestuje w polityke prorodzinną. Jak ci nie pasuje pzrenies sie na Saharę-nie ma obowiazku życia w społeczeństwie.

    Odpowiedz
  • Janosik(2010-03-05 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    kluby dzieciece, 5h dziennie - a mamusia i tatus moga nawet 10h kazde! Oceny sedziów i prokuratorów z Francji sciagaja, to i opieke nad dzieckiem do lat 7 tez sciagna!Tam praktycznie jest opieka 24H PANSTWOWA i Francja ma jako jedyna w Europier dodatni przyrost naturalny (i nie mówie tu o arabach i murzynach z Afryki PN.)

    POSTULUJE:
    1. Faceci nie moga takich rzeczy absolutnie projektowac ani rozporzadzac!
    2. Niech sie szanowny rzad wreszcie zdecyduje, czy mamay kapitalizm, wtedy nic od panstwa i dla panstwa, czy forme panstwa, które jest forma sluzalnosci dla ludzi, zapewnienie opieki zdrowotnej, szkól, bezpieczenstwa i PRZEDSZKOLI!
    . Jesli dlug nam publiczny rosnie i panstwo bankrutuje, to niech najpierw zwolnia 50% idiotóe z agenicji, ministerstw itp, wtedy na zlobki iprzedszkola bedzie!

    Przypominam ze dodatni przyrost naturalny jest kolem zamachowym gospodarki!

    I niech szanowni LYBERALOWIE maja na uwadze, ze któregos pieknego dnia wyborcy ich za takie banialuki oleja!

    Odpowiedz
  • s(2010-03-05 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    a to jest obowiązek posiadania dzieci?! komuna się skończyła i niech każdy sobie radzi! twoje dzieci=twoja sprawa a od moich pieniędzy wara! kolejny dzieciorób wyciągający łapska po publiczną kasę!

    Odpowiedz
  • pracujący rodzic(2010-03-05 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do krytyków tego pomysłu mam pytanie- co zrobia z dzieckiem, w sytuacji kiedy nie dostana przedszkola, nie maja dziadków a pracują??? Przymus posłania dziecka do prywatnego pzredszkola-przymus bo wszak państwo nie zapewnia państwowego-jego koszt jest równy albo i wyższy od opłacenia niani. Dlaczego mam ponosic koszty związane z niewydolnościa państwowego systemu??? Słusznie, nie ma pzredszkoli, więc państwo partycypuje w koszcie przymusowego skorzystania z usług niani.

    Chyba,ze pzreciwnicy tego rozwiązania maja jakiś inny pomysł związany z opieka nad dzieckiem...

    Odpowiedz
  • kinga(2010-03-05 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    do 4 - no właśnie zadna niania nie będzie chciała być przy takim dziecku skoro będzie mogła pracowac legalnie przy dzieciach powyżej 20 miesiąca

    Odpowiedz
  • xylon(2010-03-05 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    popieprzone pomysły popieprzonych ludzi którzy pieprzą o reformach.Aby tylko pokazać że się dupę rusza z stołka-kratki w samochodzie,becikowe teraz nianie,ile to kasy poszło na pieprzone i poronione pomysły które wciąż wałkują

    Odpowiedz
  • taik(2010-03-05 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    W czasach komuny również zajmowano się podobnymi problemami pomocowymi z budżetu państwa , przyznawanie w pierwszej kolejności mieszkań młodym parom , jak również z budżetu przyznawano środki na spłaty zaciągniętego kredytu na meble.
    Tak dbano o swoje konta aparatczyków.
    Tak dbaja o dzieci "NASZE " , a może tylko o swoje dzieci lub wnuki albo prawnuki chodzi .
    Być może ustawa na kolanie sprefabrykowana , bo został tausiem lub dziadkiem wyjątkowo sknera jakiś prominet i w ten sposób chce zaoszczędzić na własnym koncie ( zawsze brakuje drobnych), i pod swoją niekomfortową sytuację wprowadza niby dla wszystkich takie udogodnienia. Zatrudnianie nianiek za państwowe pieniądze.A ma gdzieś nas wszystkich .
    Taki się wogóle może dzieckiem nie zajmować , ale mu nie odbiora bo dziecko ma opiekę fachową nianię.
    A innym odbierać dzieci.

    Odpowiedz
  • Ty.(2010-03-05 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Otworzyc nowe zlobki i przedszkola,gdzie inni dostana prace a dzieci beda mialy zapewniona opieke.Ludzie powinni tez zarabiac wiecej zeby mogli zatrudnic do opieki swoich dzieci kogo chca a nie stwarzac jakies sztuczne twory.Chory pomysl,rodzacy spekulacje i naduzycia.Juz widze,jak rejestrowane sa wszystkie babcie do opieki, czy inne lewe osoby,niekoniecznie zajmujace sie faktycznie dziecmi.Idiotyzm stworzony przez bezmozgowcow i wyobrazni ludzi na urzedach.

    Odpowiedz